Ticari Kredi Limiti Nasıl Belirlenir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Finansal gereksinimleri karşılamak amacıyla en sık sarfedilen hizmetlerden biri de kredilerdir. Bireysel kredi gereksinimleri amacıyla konut kredisi, gereksinim kredisi ya da vasıta kredisi alınabilirken, işletmelerin ticari greksinimlerini karşılaması amacıyla de ticari kredi alınmaktadır. İşini büyütmek, borçlarını ödemek, ticari gereksinimlerini karşılamak ya da yeni yatırımlar gerçekleştirme isteyen işletmeler bankalar doğrulusunda yayılan ticari krediden faydalanabilir. Çoğu işletme sahibi ise ticari kredi limitinin nasıl belirlendiğini merak etmektedir. Yazımızda ticari krediye dair bütün detayları bulabilirsiniz.

Ticari Kredi Limiti Neye Göre Belirlenir?
Bankalara oluşturulan kredi müracaatlarında onay verme adımı kredi notu ve risk raporu üzerinden değerlendirilmektedir. Bu yönden ticari kredilerde de limit belirlemesi kredi geçmişi, firmanın ticari geçmişi, çek/senet tüketimindaki performans, sağlanan teminat, toplam kredili hesap hali ya da ticari faaliyetlerdeki düzenlilik gibi çoğu halin etkendir.

Bireysel kredilerde limit banka doğrulusunda belirlenmekte ve borcun vadesinde ödenmesi beklenmektedir. Ticari kredilerde ise işletmeler amacıyla tespit edilen vakit dahilinde bir kredi limiti açılmakta ve gerek görüldükçe kredi tüketimi sağlanmaktadır.

Genel Kredi Limiti Nedir?
Ticari kredi limitinden ayrı olarak banka ve müşteri arasında Genel Kredi Sözleşmesi yapılarak tespit edilen vakit dahilinde bankada sahip olunan azami borç tutarının tanımlanması mümkündür. Genel kredi limiti de gerçek şahıs ve esnaf/meslek sahipleri amacıyla onaylanan kredi çeşitlerini kapsamaktadır. Genel kredi limitinde vade imkanları banka doğrulusunda belirlenirken azami tutar da müşterinin ödeme kuvveti öneme alınarak belirlenmektedir.

Ticari Kredi Nasıl Alınır?
Ticari kredi almanın ilk koşulu ticari etkinliğe sahip olan bir şirketin bulunmasıdır. Bankalara oluşturulan ticari kredi müracaatı ardından ödeme kuvveti değerlendirilir ve firmanız amacıyla sağlanacak kredi tutarı bildirilir. Ticari kredi limiti de şirketin daha önceki finansal hareketlerine göre gerçekleştirilirken, müracaat adımında imza sirküleri, vergi levhası ve şirketin bağlı bulunduğu ticaret odası kaydı istenebilir. Belirlenen limit teklifinin kabul edilmesi ardından şirket tespit edilen vakit dahilinde nakit ihtiyacını ticari kredi ile karşılar.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!