Nakdi Kredi Nedir? Nakdi Kredi Türleri Nelerdir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Herhangi bir iş gerçekleştirme isteyen ya da ev gibi bir taşınmaz alabilmek isteyen bireylerin yanı sıra kısa vakitli nakit ihtiyacını karşılamak isteyenler de kredi kullanmayı ilk alternatif olarak görüyor. Nakit greksinimlerinin rahatlıkla karşılanmasını gerçekleştiren krediler belirli vade ve faiz oranlarıyla bankaya borçlanmak manasına geliyor. Fakat her finansal hizmette bulunduğu gibi kredilerde de çoğu tür bulunmaktadır ve nakdi kredi de bunlardan biridir.

 

Nakdi Kredi Nedir?

Bankalar doğrultusunda gerçek ya da tüzel şahıslara belirli bir vakit sonucunda ödenmek üzere verdiği ödünç para olarak da açıklayabileceğimiz nakdi kredi, değişik türlerle birbirinden ayrılmaktadır. Nakdi kredi söz hususu bulunduğunda bankalar komisyon ücreti almanın yanı sıra, kendi inisiyatifleri tarafında ipotek, kefalet ya da çek gibi teminatlar isteyebilir.

 

Nakdi Kredi Türleri

Nakdi kredi türleri ilk olarak ticari ve tüketici kredileri olarak ikiye ayrılmaktadır. Nakdi kredi türleri söz hususu bulunduğunda detaylar şu şekildedir;

 

Ticari Krediler

Borçlu cari hesap: Likidite sorunu yaşam sürdüren firmaların kısa vakitli nakit greksinimlerini karşılamak amacıyla tercih ettikleri borçlu cari hesap, tespit edilen limitler dahilinde para çekme yetkisinin verilmesi manasına gelir. Borçlu cari hesapta tespit edilen vade en çok 18 ay olabilir.

Spot kredi: Vadesi geldiği zaman tek seferde ödeme olanağı yayınlayan ve firmaların kısa vakitli nakit greksinimlerini karşılamak hedefiyle yayılan spot kredi söz hususu bulunduğunda istense bile ara ödeme yapılamaz.

Dövize endeksli kredi: Bankaların ellerindeki dövize göre TL çoğunu dengelemek hedefiyle verdikleri dövize endeksli kredi ile gerçek ve tüzel şahıslar döviz kuruna endeksli TL kredi alırlar.

İşletme kredileri: Yurt dışındaki bankalardan fon greksinimlerinin karşılanması amacıyla yerli bankaların aracı halinde bulunduğu işletme kredilerinde vatan dışından gelen para döviz olsa da firma TL olarak kullanır.

Altın kredisi: Altın cinsinden kullandırılan bu kredide, altın işleyen firmaların hammadde gereksiniminin karşılanması amaçlanır. Kredi altın cinsinde kullandırılsa da geri ödemesi altın, döviz ya da yerli para olarak yapılabilir.

Kredili mevduat hesabı: Kişinin mevduat hesabının eksi bakiyeye düşmesi ile kredi kullandırılır. Kredili mevduat hesabında hesaba para girişi bulunduğunda eksi bakiye tamamlanarak faiz tahsil edilir.

 

Tüketici Kredileri

Bireyler doğrulusunda sarfedilen tüketici kredileri de nakdi kredi tipleri arasında yer alır. Kişilerin tüketim greksinimlerinin karşılanması hedefiyle tercih edilen tüketici kredileri konut, vasıta ya da gereksinim kredileri olarak sınıflandırılır. Tüketici kredilerinde her ay eşit miktarlarda taksit ödenir ve vatandaşlar balon ödeme yapabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!