E Devlet Kredi Puanı Sorgulama

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

E-devlet üzerinden kredi puanı sorgulama hizmetinin olup olmadığı fazlaca dört gözle beklenen konular içinde yer alır. Özellikle kişiye özel kredi ihtiyacı olan kişilerin ilgiyle takip ettikleri kredi puanları, bankalara geri ödemelerin düzenli olarak yapılıp yapılamayacağına dair bilgi verir. Bir nevi geri ödemelerin yapılabileceğine dair referans olan yüksek kredi puanını öğrenmek için e-devlet üzerinden işlem yapmanız ehil değildir.

E-devlet hizmeti sayesinde risk merkezi tutanağı alabilir ve bu raporu maddi referans olarak düşünebilirsiniz. Ancak raporda bankalardaki kredi, kredi kartı limit ve borç bilgisi benzer biçimde veriler yer alsa da kredi notunuz bulunmaz. Bu rapordaki bilgiler, aslen kredi puanınızı oluşturan unsurlardan oluşur.

E Devlet Kredi Puanı Sorgulama

Kredi Puan Nedir?

Sıklıkla karşımıza çıkan kredi puanı, bir nevi bütün bankalar tarafınca erişilebilir durumda olan kredi sicilinizdir. Bankalarla gerçekleştirmiş olduğunuz bütün işlemleri içeren finan geçmişinizdeki ödeme alışkanlıklarınız, size puan olarak geri rotatif. Bu sayede yeniden bankalardan kredi almak istediğinizde bu puan sizi avantajlı hale getirir.

Kredi talebinizi değerlendiren banka, kredi puanınızı değerlendirerek size kredi verip vermeme mevzusunda karar alır. Bu nedenle kredi sicilinizi pak tutmanız ve puanınızı yükseltmeniz ilerleyen süreçte kredi alabilmeniz adına fazlaca önemlidir.

Kredi Puanımı Nereden Öğrenebilirim?

Kredi puanınızı öğrenmek için e-devlet üstünden muamele yapmanız yeterli değildir. Buradan sadece risk merkezi raporunuzu alabilirsiniz. Bununla beraber iki farklı şekilde kredi puanınızı öğrenmeniz mümkündür. Bunlar;

Findeks aracılığıyla kredi puanını öğrenme,

Bankalar vasıtasıyla kredi puanını öğrenme şeklindedir.

Dilerseniz Findeks’e üye olarak başvuru yapabilir ve belirli bir ücret karşılığında puanınızı öğrenebilir dilerseniz de herhangi bir banka şubesinden destek alarak mevzuyla alakalı malumat alabilirsiniz. Şubeye gitmeden de kredi puanınızı öğrenebilir, internet bankacılığından yararlanabilirsiniz.

E Devletten Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?

E-devlet üstünden ücretsiz olarak risk merkezi tutanağı almanız mümkündür. Bu raporda kredilerinizle ilgili ayrıntılı bilgiler yer alır. Kullanabileceğiniz kredilerden borçlarınıza kadar mali geçmişinizin yer almış olduğu raporda ödemelerinizle ilgili bir sorun olup olmadığı belli olur. Ancak raporda kredi puanı yazmaz. Bunun için bankalardan destek alabilir veya Findeks’in sunduğu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Kredi Puanı Nasıl Hesaplanır?

Kredi puanının iyi mi hesaplandığını anlayabilmeniz için ilk önce kredi notunu etkileyen faktörleri ve bunların yüzdelik dağılımını bilmeniz icap eder.

Kredi ödeme düzeni: % 35 Mevcut kredi borç durumu: % 35 Yeni alınan kredi: % 11 Kredi kullanım yoğunluğu: % 10 Diğer faktörler: % 9

Kredi Puanı Kaç Olmalı?

Bankaların sunduğu kredi hizmetlerinden istifade etmek istiyorsanız kredi puanınızın kaç olduğu fazlaca önemlidir. Bu noktada kredi notunun 0 ile 1900 içinde değişiklik gösterdiğini bilmeniz gerekir. Kredi puanının hangi aralıklarda ne idrak etme geldiği ise şu şekildedir:

  • 0 – kredi alması imkânsıza yakın olan öbek
  • 1-699 arası – en riskli öbek
  • 700-1099 arası – orta riskli öbek
  • 1100-1499 arası – azca riskli öbek
  • 1500-1699 arası – yüksek ihtimalli öbek
  • 1700-1900 arası – çok yüksek ihtimalli grup

Düşük Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Şayet kredi almak istiyorsanız ancak kredi puanınız arzu ettiğiniz seviyede değilse kredi puanınızı yükseltmek adına doğru adımları atmanız gerekir. Bu noktada yapmanız gerekenler sırasıyla şu şekildedir:

Tüm bu işlemlerin peşinden az az kredi puanınız yükselir, böylece ilerleyen süreçte kredi çekme imkânınız da olabilir. Kredi puanı, risk merkezi tutanağı, kredi talebi gibi oldukca çeşitli mevzularda detaylı bilgi alabileceğiniz firmamız, her zaman yanınızda olur ve ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verir.

Borçlarınızı tamamen kapatın.

Ardından düşük limitli de olsa bir kredi kartı edinin.

Şayet kredi kartı alamıyorsanız bir vadesiz hesap açarak bu hesaba maaşınızın tertipli olarak yatırılmasını sağlayın.
Faturalarınızdan kimilerini bu hesap üstünden ödeyin, hatta otomatik talimat verin. 3 ya da 4 ay geçtiği zaman düşük limitli de olsa bir kredi kartı edinebilmeniz mümkün olur. Bu karta düzenli olarak ödeme yapın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!