Kredi notum Kaç Olursa Konut Kredisi Alabilirim

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konut kredisi, ev sahibi olmak isteyenlerin başvurduğu kredi türüdür. Peki her başvuran istediği kredi tutarını alabilir mi? Kredi notu tarafında konut kredisine başvuranlar dilediği tutara sahip olabilir. Bireyler kredi notunu e-devlet sorgulama sistemi üzerinden öğrenebilir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalar vasıtasıyla oluşturulan bütün işlemlerin analiz edilmesi neticesinde bireyin ekonomik yönden puanlandığı bir sistemdir. Bu puanlamada kredi kartları, kredi işlemleri ve bu işlemlerin ödenme hali mühim yer tutar. Türkiye’de kredi notu hesaplaması amacıyla Kredi Kayıt Bürosu’na müracaatlur. Kredi Kayıt Bürosu, dokuz bankanın ortaklığı neticesinde kurulmuştur.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu oluşturulurken belli hususlar göz önünde bulundurulur. Kredi notu hesaplaması yüzdeler üzerinden yapılır. Kişinin kredi notunu; çekilen kredileri ödeme düzeni, mevcutta diğer bir kredi borcu olup olmaması, aldığı kredi tutarı, hangi sık sık krediye başvurduğu ve buna benzer özellikler belirler.

Konut Kredisi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi çekmek isteyen bireyin ilk olarak kredi notuna bakılır. Kredi notuna bağlı olarak bireyin risk grubu ve konut kredisi kullanma hali belirlenir. Konut kredisi çekmek isteyenlerin ilk aklına gelen kredi notum kaç olmalı sorusudur.

Kredi notu sıfır olan bireylerin daha evvelce bankayla irtibatı bulunmadığı bilinir. Kredi notuna bakılarak bir bilgiye sahip olunamayacağından bireyin gelirine bağlı olarak konut kredisi kullanma olsılığı bulunur.
Kredi notu 1 ile 699 arasında olan şahıslar en riskli takımda yer alır. Bu gruba mensup bireylerin konut kredisi kullanma olsılığı çok düşüktür.
Kredi notu 700 ile 1099 arasında olan şahıslar orta riskli takımda yer alır. Orta riskli takım bireylerinin konut kredisi alma olsılığı düşük olsa da kefil ya da ipotek sayesinde kredi alma hali seviyesi artar.
Kredi notu 1100 ile 1499 arasında olan şahıslar az riskli gruba mensuptur. Hem gelire bağlı olarak hem de ipotek ve kefil aracılığı ile konut kredisi alma olsılığı bulunur.
Kredi notu 1500 ile 1699 arasında tespit edilen şahıslar kredi notu bakımından iyi statüsüne sahiptir. Bu takımda yer alan bireylerin konut kredisi alma olsılığı yüksektir. Kişinin kredi alabilmesi amacıyla kefile ya da ipoteğe gereksinim duyulmaz.
Kredi notu 1700 ile 1900 arasında olan bireylerin konut kredisi alma seviyesi çok yüksektir. Bu bireylerin kredi amacıyla kefil ve ipoteğe gereksinimi yoktur.
Konut Kredisi Çekilirken Hangi Aşamalardan Geçilir?

Konut kredisine başvuran şahıslar müracaat sürecinden itibaren belirli aşamalardan geçer. Konut kredisi müracaat sürecinde ön onay, onay, uzman ve tapu alma aşamalarından geçilir. Bütün bu proses 3 ile 10 iş günü ortamında sonuca vardırılır.

Konut Kredisi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Konut kredisi çekme sürecinde onay adımına gelindiğinde banka kredi çekecek şahıstan birtakım evraklar talep eder. Bu evraklar bordrolu çalışanlara ve vergi levhalı çalışanlara göre değişiklik gösterir. Bordrolu çalışanlardan maaş bordrosu, iş yeri imza sirküleri ve tapu fotokopisi talep edilir. Vergi levhalı çalışanlar amacıyla lüzumlu olan evraklar ise vergi levhası, bilanço gelir tablosu, etkinlik belgesi, imza sirküleri ve tapu fotokopisidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!