Gelir Belgesiz Bankadan Kredi Çekilebilir mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankadan kredi alabilmek amacıyla müracaat yaptıktan sonra, müracaatnun olumlu sonuç vermesi birtakım şartlara bağlıdır. Ev ya da araba alabilmek vb. yatırım gerçekleştirme isteyen ya da nakit ihtiyacını karşılayacak kadar parası bulunmayan şahıslar, kredi arayışını . Kredi notu yüksek olan fazlası vatandaş rastgele bir problem yaşamadan kredi alabilir. Fakat bankalar kredi verirken yalnızca kredi notuna bağlı kalmamaktadır. Bireynin harcama bağımlılıkları ve kredi notu gibi, gelir beyanı da bir o kadar mühimdir. Fakat gelirini belgeleyemeyen şahıslar gelir belgesi olmadan da kredi alınıp alınamayacağını merak ediyor. Bu konuyla ilgili bütün detaylar yazımızda.

Gelir Belgesiz Bankadan Kredi Çekilebilir mi?

Gelir Belgesi Nedir?

Maaş bordrosu olarak da tanınan gelir belgesi, bir bireyin aylık gelir halini gösteren belge türüdür. Gelir belgesi şahısye özel bulunduğu amacıyla, şahıs yalnızca kendi gelir belgesi ile prosedür yapabilir. Genellikle finansal prosedürlerde gereksinim duyulan gelir belgesi, yurttaşların aylık net kazancını belgeler ve bu da kredi çekerken bankaların kredi taksitlerinin ödenebileceği kadar kazanca sahip olup olmadığınızı görmesini sağlar. Gelir belgesi yalnızca kredi müracaatlarında değil, kredi kartı ya da vize müracaatlarında da talep edilebilir.

Gelir Belgesi Nereden Alınır?

Gelir belgesi ile prosedür gerçekleştirme isteyen şahıslar, gelir belgesini nereden alındığını merak etmektedir. Genellikle ilk kez sigortalı olan şahıslar gelir belgesinin çalıştıkları kuruma bağlı olarak alındığını bilmeyebilir. Gelir belgesi alabilmek isteyen şahıs şayet kamu kuruluşunda çalışıyorsa, bordrosunu e-devlet sistemi üzerinden alarak beyan edebilir. Özel kurumlarda sigortalı olarak çalışan şahıslar ise, gelir belgesini çalıştıkları kurumdan temin etmelidir. BAĞKUR’a bağlı çalışanların gelir belgesi beyanı amacıyla vergi levhalarını göstermeleri yeterlidir. Diğer yandan şayet emekli bir vatandaş gelir belgesine gereksinim duyarsa, kamu çalışanlarında bulunduğu gibi e-devlet sisteminden bu belgeye ulaşabilir.

Gelir Belgesiz Kredi Alınabilir mi?

Gelir belgesi olmadan da kredi alabileceğinizi ifade eden resmi olmayan kurumlar ya da tanıtımlar yalnızca aldatmacadan ibarettir. Kredi alabilmenin ilk şartlarından biri, bireyin sigortalı olarak çalışması ve aylık gelirini beyan etmesidir. Birey bir kurumda çalışıyorsa ve sigortalı değilse, gelir belgesi alması olası değildir. Diğer yandan gelir belgesi olmadan kredi çekmek nerdeyse imkansızdır. Bu amaçla kredi çekmek isteyen bireylerin kesinlikle gelirlerini belgelemeleri gerekmektedir.

Gelir belgesi olmadan kredi almanın bir yolu kuşkusuz mevcuttur. Bunun amacıyla ipotekli kredi müracaatı yapılabilir. İpotekli kredi alabilmek amacıyla, bireyin bir taşınmaza sahip olması gerekmektedir. Böylece banka gelir belgesi olmasa da, bireyin gayrimenkulünü ipotek altına alarak kendini korumaktadır. Kendinize ait olan gayrimenkulü kredi karşılığında teminat olarak göstererek, ipotekli krediye müracaatte bulunabilirsiniz. Fakat bireyin ipotek ettirecek gayrimenkulü bulunmuyor ve gelirini de beyan edemiyorsa, banka kredi müracaatına olumsuz cevap verecektir. Burada ilgi edilmesi gereken en mühim nokta, bankaların normal koşullarda gelir belgesi olmadan kredi vermeyeceğinin bilinmesidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!