Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir? Ne Kadar Sürede Yenilenir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Herhangi bir yatırım sağlamak için gereken yüksek tutarlara hemen ulaşmak mümkün olmasa da kredi başvurusu yaparak nakit ihtiyacınızın bir kısmını sağlamak mümkündür. Ancak kredi başvurusunun onaylanması için bankaların ilk dikkat çektiği konu, elbette ki kredi notunun yüksek olmasıdır. Kredi başvurusu yapacak olan kişiler kredi notunun ne zaman güncellendiğini merak ediyor. Yazımızda bu konu hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosuna bağlı olan Findeks tarafından tüm finansal sicilinizin analiz edilerek sayısal olarak bir puan belirlenmesi işlemi sonucunda kredi notu ortaya çıkmaktadır. Kredi notunu belirleyen temel faktörler arasında geçmiş ve şimdiki borçların yanı sıra, ödeme alışkanlıkları, ödenmemiş borçlar yüzünden takibe düşüp düşmediğiniz gibi birçok faktör bulunmaktadır. Tüm bu seçenekler bir araya getirildiğinde bankalarla paylaşılan kredi notu ortaya çıkar ve bu da kredi başvurunuzun, hatta kredi kartı başvurunuzun bile onay alıp alamayacağına etki eder.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Finansal geçmişinizde kredi borcu nedeniyle takibe alınmışsanız, kredi notunun güncellenmesi ya da yükselmesi için uzun yıllar gerekebilir. Kimi zaman bazı vatandaşlar kara listeye alınır ki, bu bankaların gözünde kredi başvurusunun hemen reddedilmesi anlamına gelebilir. Diğer yandan düzenli ödeme sağlayan vatandaşlar için Kredi Kayıt Bürosu, kredi notunu her ay güncellemektedir. Ancak bu kredi notunun yükselip azalacağı anlamına gelmez. Kimi zaman kredi notunuz bir önceki ay ile aynı değerde olabilir. Diğer yandan aylık güncellemeler bazı durumlar için geçerli olmakla beraber, kişinin finansal geçmişindeki değişimlerin kredi notunu etkilemesi daha uzun bir zaman alabilir.

Kredi Notu Güncellenme Süreci Nasıl İşler?

Finansal işlemler ve güncel borç durumuna dair detayların bankalar tarafından Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu’na aktarılması ile beraber kredi notu güncelleme süreci başlar ve puanlama da buna göre yapılır. Kişinin borçlarını düzenli ödeyip ödemediği, mevcut toplam borç miktarı, kredi kartı sayısı ve bu kartlardaki toplam borç gibi birçok etmen yakinen incelenerek kredi notu güncelleme süreci tamamlanır. Çoğu kişi düzenli ödeme yaptığı takdirde kredi notunun sürekli yükseleceğini düşünse de, aslında bu durum yanlış anlaşılmadan ibarettir. Kişinin birden fazla krediyi düzenli şekilde ödemesi, birden fazla kredi kartı olması ve ödemelerini aksatmaması kimi zaman kredi notunun düşmesine de neden olabilir. Çünkü kişinin borç miktarı arttıkça, bankaların güven oranı da azalmaktadır. Bu nedenle yeni bir kredi başvurusunun onaylanmaması mümkündür. Elbette bu kişinin aylık geliriyle de doğru orantılıdır. Eğer borçlarınız beyan edilen aylık gelirin altında kalıyorsa. kredi notunun güncelleme esnasında yükselmesi mümkündür.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!