Yurt Dışında Yaşayan Türk Vatandaşları İçin Konut Kredisi Kullanımı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk vatandaşı olup dünyanın rastgele bir yerinde yaşam sürdüren şahıslar ülkemizden konut kredisi kullanabilmektedir. Konut kredisi müracaatı yapılacak bankaya ve kişiin yaşadığı ülkeye göre talep değerlendirilmesi yapılır.

Türk vatandaşı olup vatan dışında ikamet eden kişilerin konut kredisi kullanabilmeleri birkaç değişiklik göstermekle birlikte bankalarca değişen şartlarda bulunmaktadır. İkameti ülkemizde olan her kişi uzman değerinin %80’i kadar konut kredisi kullanabilirken bu miktar vatan dışında yaşam sürdüren şahıslar amacıyla %50-%70 arasında değişiklik göstermektedir. Bankalar bu şekilde risk miktarlarını düşürerek kullandırılan kredi tehlikesini de düşürmüş olurlar. Kredili konuta ipotek koyarak kredi tehlikesinin daha da düşmesini sağlarlar.

Kredi İçin İstenilen Belgeler

Kredi kullanılacak konuta ait uzman raporu,
T.C. pasaportu ya da T.C. kimlik belgesi,
İkamet edilen ülkeden alınan gelir belgesi,
3 aylık banka özeti ve kart ekstreleri,
İkamet edilen ülkedeki kredi kayıt bürosu kaydı,
İkamet edilen ülkedeki adrese ait faturaların fotokopileri,
Kredi sarfedilen konuta ait tapu,
Evli ise eş muvafakatnamesi,
Varsa üstüne kayıtlı ek teminat belgeleri.
Kredi Kullandıran Bankalar

Tabloda tespit edilen bankalar vatan dışında ikametgah eden Türk vatandaşları amacıyla kredi kullandıran bankalardır. Bankalar TL ve Döviz olarak ödeme şeklinde alternatif sunmaktadır. Bu bankalara SMS, internet bankacılığı, telefon bankacılığı gibi bankaların şubesiz kanallarını kullanarak müracaat yapılabilir.

Banka

Vade/Ay

TL Kredi Seçeneği

Döviz Kredi Seçeneği
Garanti 240 Var Var
Akbank 120 Var Var
Türkiye Finans 120 Var Yok
Ziraat 120 Var Yok
ING 120 Var Yok
Konut Kredisi Kullanırken; krediler amacıyla Türkiye’de yaşam sürdüren bir şahsa verilebilecek vekalet kişiin Türkiye’ye gelmeden kredi kullanmasına yardımcı olmaktadır. Bu hal bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar risk ölçütü olarak kabul etmektedir. Kredi sarfedilen banka daha eskiden kişinin çalıştığı bir banka ise kişinin ödemeleri ve notu göz önünde bulunarak kredi kullanması daha basit olabilmektedir.

Kredi ve tapu işlemleri noter yolu ile vekalet verdiği vekil doğrulusunda tamamlanabilir. İşlemler amacıyla kredi kullanan kişiin Türkiye’ye gelme mecburiliği yoktur. Birçok banka ülkemize gelme koşulu sunmamaktadır. Tercih edilecek bankaya göre kredi tüketimi değişiklik gösterir.
Tapu masrafları kredi kullanılacak konut değerinin %4’ü olarak hesaplanır. Örnek verilirse; 400.000 TL olan bir ev amacıyla tapu masrafı 16.000 TL olmaktadır. Herhangi bir itiraz yaşanmaması halinda bu masraf alıcı ve satıcı arasında yarı yarıya ödenmektedir.

Bankaların şahıslara kredi vermesinden sonra denk geldiği en büyük problem ödemelerin aksatılması ya da ödeme yapılmamasıdır. Kredi kullanan kişiin yerleşik ikametgahı amacıyla haciz işlemleri uygulamasında zorluk yaşamaktadırlar. Bu amaçla bankalar kredi kullandırılan şahıslar amacıyla mecburi olamamakla birlikte kefil talep ederler. İkametgahı Türkiye’de olan kredi notu iyi, gelir hali yüksek bir kefil talep ederler.

Bankalar vatan dışında ikametgah eden Türk vatandaşları amacıyla kredi kullandırmakla birlikte özel konut projeleri ürünleri de sunmaktadır. Bu ürünlerden faydalanmak isteyen şahıslardan vergi kimlik numarası, pasaport ya da T.C. nüfus cüzdanı, konuta ait kat irtifakı ya da kat mülkiyeti tapusu, vatan dışında ikametgah adresi, çalıştığı ülkedeki gelir belgesi, üç aylık kredi kartı ekstresi gibi belgeler istenmektedir.

Konut Kredisi Kullandıran Bankalara Ait Şartlar;

GARANTİ BBVA (MORTGAGE KREDİSİ)

Yurt dışında yaşam sürdüren yerleşik vatandaşların Türkiye’de satın alacakları konutlar amacıyla kullanabilecekleri konut kredisi; Gurbetçi Mortgage olarak adlandırılır.

Kredi Özellikleri;

Kredi TL cinsinden kullandırılır.
Kredi 240 aya kadar taksitlendirilir.
Kredi ödeme planını kullanıcı belirleyebilir,
Faiz tarzına sabit ya da parametre olarak belirleyebilir, tercih edilen faiz seviyesine göre sarfedilen kredi faizi sabit olacağından ötürü ödeme tutarı öngörülebilir.
Kredi yalnızca ‘Mesken’ alımı amacıyla kullandırılır.
Ekspertiz değerinin %65’i kadar kredi kullandırılır.
Teminat amacıyla kredi sarfedilen konutun ipoteği yeterlidir. Bankalarca lüzumlu görülmesi halinda kefil istenebilir. Sadece bitmiş olan yapılara ve vatan dışında yerleşik şahıslar amacıyla özel oluşturulan projelere dair kullandırım yapılır.

Başvuru Belgeleri;

T.C. nüfus cüzdanı,
Satın alıncak konuta ait tapu fotokopisi,
Evliyse eş muvafakatnamesi,
İkamet edilen ülkedeki gelir belgesi,
Yurt dışında ikameti gösteren belge
ZİRAAT BANKASI (MORTGAGE KREDİSİ)

Türkiye’de en düşük faiz ile kredi kullandıran banka olarak tanınan Ziraat Bankası vatan dışında yaşam sürdüren Türk vatantaşlarına gurbetçi kredisi vermektedir. Kredi tüketimi amacıyla lüzumlu şartları taşıyor olmanız yeterli olacaktır.

Kredi Özellikleri;

Kredi 120 aya kadar taksitlendirilir,
Kredi TL cinsinden kullandırılır,
Kredi faiz miktarları Türkiye’deki vatandaşlar ile birebir aynıdır.
Başvuru Belgeleri;

Banka doğrulusunda verdiği mecburi olarak doldurulması gereken müracaat formu,
Kredi kullanılacak ev amacıyla uzman raporu,
İkamet edilen ülküye ait gelir belgesi,
T.C. pasaport ya da nüfus cüzdanı fotokopisi,
Kredi kullanılacak evin tapusu.
Ziraat Bankası kredi kullanıcıları amacıyla kefil mecburiluğu koşulu aramaktadır. Kefilin kesinlikle Türkiye’de ikamet ediyor olması gerekmektedir.

ING BANK (MORTGAGE KREDİSİ)

Yurt dışında ikamet edip Türkiye’de konut kredisi kullanmak isteyen şahıslara hizmet veren bankalardan birisi de ING BANK’dır. Uzun vadeli ipotekli konut kredisi, konut sahibi olmak isteyen kişilerin tercih ettiği finansmanlardan birisidir.

Kredi Özellikleri;

Kredi TL, USD, EUR gibi değişik para birimleri olarak kullanılabilir,
Kredi 30 sene kadar uzun vakit ile vadelendirilir,
Kredi faiz miktarını sabit ya da parametre olarak alternatif sunar.
Başvuru Belgeleri;

Gerçek şahıslar amacıyla;

Nüfus cüzdanı fotokopisi,
Son 3 aya ait ikametgâh belgesi ya da ödenmiş olan fatura,
Satın alıncak evin tapusu,
Son aya ait maaş belgesi .
Firma ortakları amacıyla;

Son seneye ait noter onayla imza sirküleri,
Son 3 seneye ait bilanço ve gelir tablosu,
Sermaye ortaklık yapısı ve şirket ticaret sicil gazetesi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!