Kredi KKDF ve BSMV Nedir? Nasıl Hesaplanır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nakit ihtiyacının karşılanmasında en çok tercih edilen seçeneklerden biri, kredi kullanmaktır. Kredi kullanmak isteyenler, başvuru esnasında hangi gereklilikleri karşılaması gerektiğini araştırır ve bankaların taleplerini yerine getirir. Kredi onayı sonrasında, bankalar tarafından dosya masrafı ya da ekspertiz ücreti gibi kesintiler yapılmaktadır. Bankaların kredi verirken belirli bir faiz hesaplaması yapması gerekmektedir. Bu faizler üzerinden de KKDF ve BSMV gibi bazı vergi kesintileri yapılır. Kredi onayının ardından size sunulan ödeme planında ya da kredi sözleşmesinde bu kısaltmaları görebilirsiniz. Çoğu kişinin detaylı olarak bilmediği ve öğrenmek istediği BSMV ve KKDF hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

KKDF Nedir?

Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu olarak da bilinen KKDF, Gelir İdaresi Başkanlığına aktarılan bir kesintidir. Kredi faizi üzerinden %15 olarak alınan KKDF, konut kredisi hariç tüm kredi türlerinde geçerlidir.

KKDF Nasıl Hesaplanır?

KKDF hesaplaması faiz üzerinden yapılmaktadır ve banka veya finansman şirketleri tarafından verilen kredilerde, faizin %15’i olarak alınmaktadır. Buna göre kredi ödemesi yapan herkes, aylık belirli bir miktarda KKDF ödemesi de yapmaktadır. Banka kredilerinde faiz oranları her ay aynı olmamakla beraber, ilk aylarda ana paradan çok faiz ödemesi, sonraki aylarda ise faizden çok ana para ödemesi yapılır. Buna göre kredi ödemesinde ilk ayın taksidi için 200 TL faiz ödemesi yapacak bir kişi için 30 TL KKDF vergisi ortaya çıkmaktadır.

KKDF Hangi Durumlarda Alınır? Oranı Kaçtır?

KKDF konut kredisi hariç tüm kredi ürünleri için alınmakla beraber yurt dışından kredi kullanılması veya vadeli işlem yapılması durumunda da alınmaktadır. KKDF sadece bireysel müşterilerden değil, tüzel kişiler tarafından yapılan işlemler için de alınır.

BSMV Nedir?

Banka Sigorta Muamele Vergisi olarak da bilinen BSMV, banka tarafından Gelir İdaresi Başkanlığına aktarılmak üzere alınan dolaylı bir vergi türüdür. Kredi faiz oranı üzerinden hesaplanan BSMV, azami %10 olarak (11 Haziran 2022 itibarıyle) hesaplanmaktadır. Konut kredisi ve konut ipotekli ihtiyaç kredisi haricinde, tüm diğer krediler söz konusu olduğunda BSMV bankalar tarafından tahsil edilir.

BSMV Nasıl Hesaplanır?

BSMV hesaplaması yapılırken, aylık faiz oranının bilinmesi gerekmektedir. Banka tarafından sunulan kredi ödeme planında her ay için ana para ve faiz miktarının ne kadar olduğu belirtilmektedir. Buna göre örneğin krediniz için ilk ay 200 TL faiz ödemesi yapacaksanız, bu tutarın %10’u olan 20 TL BSMV olarak bankanız tarafından alınır.

BSMV Hangi Durumlarda Alınır?

BSMV konut kredisi haricinde kullanılan tüm kredilerde ve kredi kartı faiz uygulamalarında alınmaktadır. Kredi kartı ödemelerini geç yapan ve faiz uygulanan kişiler BSMV ödemesi yapmakla yükümlü olsa da, ödemelerde gecikme olmaması durumunda kredi kartı borcu için faiz uygulanmayacağından, BSMV ödemesi yapılmasına da gerek kalmamaktadır.

BSMV Hangi Kredilerden Alınır?

BSMV; konut kredisi dışında kalan tüm kredilerde bankalar tarafından müşterilerinden kesilmektedir. Bunlar arasında ihtiyaç kredisi, araç kredisi ya da firmalar tarafından talep edilen ticari krediler yer almaktadır. Eğer ihracat ile alakalı bir işlem nedeniyle kredi kullanımı olmuşsa, BSMV alınmaz. Aynı zamanda konut ipotekli olan tüketici kredileri de BSMV’den muaf tutulmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!