SSK Olmadan Kredi Çekilir Mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi notu yüksek olan herkese bankalar istedikleri kadar kredi verebilmektedir. Çünkü kredi notunun yüksek olması geri ödemelerde bir sorun yaşatmadan geri ödemelerin zamanında ödenmiş olduğunu ifade etmektedir.

Kredi talebinde bulunan kişilerde bankaların arayacağı en önemli kıstas şüphesiz kredi notudur, ancak SSK’lı olması da önemlidir. Çünkü her ay düzenli maaş alan SSK’lı kişilerin kredi borçlarını geri ödemede aksatmayacakları anlamına gelmektedir. Bu durum bankalar için bir güvence olarak görülmektedir.

SSK’lı Olmamak Kredi Çekmeye Engel Olur Mu?

Bankalar genelde Sosyal Güvenliği olmayan kişilere kredi vermeye pek sıcak bakmazlar. Çünkü sabit ve düzenli geliri olmayan kişilerin kredi borçlarını geri ödemede aksaklıklar olabileceği düşünülür. Aslında çalışan fakat resmiyette iş verenin sigortasını yatırmaması nedeni ile işsiz olarak görüldüğünden bankalar farklı alternatiflerle ihtiyacı olan kişilere kredi vermek için bazı seçenekler de sunmaktadır.

 • SSK’lı olarak görülmese de çalıştığı iş yerinden alacağı onaylı bir belge,
 • Geçmişe ait finansal hareketliliğinde olumsuz bir durum yok ise,
 • Kredi notu düşük değilse,
 • İcrayı gerektiren bir durun yok ise,
 • Güvenilir kefil gösterirse, bu kişilere istedikleri kredi verilebilir. Bu durum her banka için geçerlidir fakat bazı bankalar bu durumdaki kişilere 10.000 TL sınırlı para verirken bazı bankalar daha az ya da daha fazla kredi verebilirler.

SSK’lı Değilim, Çalışmıyorum, Kefilim De Yok Kredi Alabilir miyim?

Bu gibi özel durumlarda bankalar farklı yaklaşımlarda bulunabilirler.

Örneğin;

 • Çalışmasanız da sabit kira geliriniz varsa
 • Bankada yüksek miktarda paranız bulunuyorsa
 • Ev, dükkân, arsa gibi taşınmaz mallarınız varsa
 • Güvenilir kefili olması durumunda

Bankalar bu şartları taşıyan ve kredi talebinde bulunan kişilere de kredi verebilmektedir. Çünkü bankalar taşınmaz mallarını ipotek ettirebilir ya da kefili muhatap alarak bir şekilde alacağını tahsil edebilir. Her bankanın adli işlemlerle ilgilenmesi için avukatları vardır ve geri ödemelerde aksaklık yaşanması durumunda yasal uyarılar sonrasında adli işlemlere de başvurulmaktadır. Dolayısı ile kredi talebinde bulunan kişinin mutlaka SSK’lı olması gerekmemektedir. Bu durum da yine bankadan bankaya göre değişebilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

 1. Böyle bi haber sitesi olduğu için teşekkürler sayenizde günün bilgilerini rahat bi şekilde ulaşabiliyoruz

  Cevapla
 2. Gayet iyi oldukça açıklayıcı faydalı bir yazı olmuş sahsen beni aydınlattı

  Cevapla
 3. 10 Ekim 2021, 19:46

  Çok bilgilendirici olmuş gerçekten Tebrik ederim sizleri

  Cevapla
 4. Valla artık her banka anında veriyor yeterki al

  Cevapla
 5. 8 Kasım 2021, 20:18

  Sigortası olmayıp bir çok insan asgari ucretle çalışıyor ve bu konuda kredi çekip çekilmemekte teredüt insanlar için çok güzel açıklayıcı bir konu hazırlayışı olmuş gerçekten insanlar bunu okuyup kafasındaki sorulardan kurtulmuş olacaklar.

  Cevapla
Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!