Spot Kredi Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi çeşitlerindeki çeşitlilik, kredi kullananların kafasında soru işaretlerine sebep olabiliyor. Kredi uygulamalarının birbirinden değişik çeşitleri olan spot kredi ve başka kredi çeşitlerine bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Spot kredi nedir?
Faiz seviyesi ve vade tarihi, kredinin kullanım hemen belirlenmiş olan ve istikbal devre de ne banka, ne de kredi sahibi doğrulusunda değiştirilemeyen kredi türüdür. Yani spot kredi kullanan bir şahıs, kredi sözleşmesini imzalarken ödeyeceği faizi ve vade tarihlerini de bu esnada kabul etmiş olur. İleriki devrede banka faiz seviyesinı artıramayacağı ya da vade tarihinden öncesinde borcun ödenmesini talep edemeyeceği gibi, kredi sahibi de tarih erteleme, faiz orhemen indirim gibi taleplerde bulunamaz ya da erken kapaması halunda rastgele bir faiz indirimi uygulanamaz. Taraflar, bu tür değişikliklar amacıyla talepte bulunsalar bile, meşru olarak bunların gerçekleşmesi olası değildir.

Spot kredinin avantajı, kredi kullanan şahısleri piyasadaki dalgalanmalardan ve ülkenin ekonomik gelgitlerinden korumasıdır. Döviz değerinin artması, ülkenin ekonomik krize girmesi gibi sebepler spot kredi kullanan bir bireyi etkilemeyecektir. Çünkü borcunu parametre ekonomik düzene göre değil, en başta belirlenmiş olan faiz seviyesine ve vade tarihine göre ödeyecektir.

Spot krediler, Türk Lirası ya da döviz cinsinden çekilebilmektedir.

Diğer Kredi Türleri Nelerdir?
Uygulama tarafından spot kredi ile değişiklik gösteren kredi çeşitleri alttaki gibidir:

Rotatif Kredi: Rotatif kredi, faiz seviyesi ve vade tarihi parametrelik gösterebilen kredi türüdür. Bu kredi türünde bankalar ödemeyi erken talep edebilir, güncel faiz civarlarına göre kredinin faiz seviyesinı değiştirebilir. Kredi kullanan şahıs ise, vade tarihini erteleme, erken kapama, faiz oranında değişiklik gibi taleplerde bulunabilir. Ancak erken kapama halinde faiz indiriminden yararlansa da, başka istekleri banka yönetmeliğince alınan kararlara bağlıdır. Rotatif kredi tüketiminin avantajlı ya da dezavantajlı olup olmadığı ise, pazarının haline bağlıdır. Eğer ekonomik koşulların iyiye gittiği, faiz oranlarının düştüğü, pazarının dinamik bulunduğu bir devrede ya da ülkede rotatif kredi kullanıyorsanız, sözleşme tarihinden ileri ilerlemeler sizi olumlu etkileyecektir. Ancak hal tam tersi bulunduğunda, kredi ödemeleriniz erkene çekilebilir ya da faiz seviyesinız artırılabilir.

Döviz Endeksli Kredi: Döviz endeksli dışalım yapmayan yani döviz kazanmayan ancak döviz cinsinden kredi çekmek isteyen ticari kurumlara kullandırılan kredi türüdür. Bu kredide alınan borç döviz olsa da, ödemeler döviz cinsinden de TL cinsinden de yapılabilir. Hesaplamalar TL cinsinden, dövizin haline göre yapılmaktadır.

Dövize endeksli krediler benzerlik tarafından rotatif kredilere daha yakındır.
Bu kredi cinsini kullanan bir müşterinin taksitle ödediği meblağlar, dövizin haline göre parametrelik göstermektedir. Vade tarihi, banka ve müşteri sözleşmesi ile sabit duruma getirilmiş olsa bile, kredi kullanan kurum kredi çektiği tarih ile taksit ödediği tarihler arasındaki kur farkından ve taksit tarihleri arasındaki kur farkından etkilenecektir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!