Kredi Arzı Daralması (Credit Crunch) Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi arzı daralması ya da Credit Crunch, kredilerin kullanılamadığı ve arzın azaldığı ekonomik bir haldir. Bu aynı zamanda, büyük zararların ve aktif değer düşüşlerinin yaşandığı bir ortamda, bankalar ve diğer finansal kuruluşlar doğrulusunda sağlanan kredilerin maliyetinin yükselmesi sebebiyle kredi kullanılamaması /kullandırılamaması manasına da gelebilir.

Kredi arzı daralması, faiz oranlarında artışa yol açar ve bu da kredi alınmasını daha da imkânsız duruma getirir. Bankalar ve alacaklılar, iflaslardan ve borçlunun ödemelerinde temerrüde düşmekten korkarak, şirketlere ihtiyatlı bir şekilde fon verirler. Bir kredi arzı daralması, durgunluğun ya da olumsuz finansal ortamın bir ürünüdür. Böyle bir kriz esnasında azalan kredi arzı, ekonomide uzun vakitli bir durgunluğa yol açar.

Kredi Arzı Daralması (Cred it Crunch) Nedir?

Credit Crunch (Kredi arzı daralması), resmi faiz oranlarındaki artıştan bağımsız olarak kredilerin genel kullanılabilirliğinde ciddi bir düşüş meydana çıktığında sarfedilen bir terimdir. Kredi arzı daralması, ekonomik yönden zor bir haldir. Bankalar ve diğer finans kuruluşları, borç alanların borçlarını ödeyememesi tehlikesini yüksek gördüklerinde, bireylere ve şirketlere borç verme konusu ile ilgili ihtiyatlı davranırlar. İşletmelerini genişletmek, yatırım gerçekleştirme isteyen girişimciler ya da büyük satın alımlarda nakit gereksinimi tespit edilen işletmeler eskiden kolaylıkla kredi alabiliyorken, bu tür dönemlerde kredi arzı daralması bunu engeller. Aynı netice bireysel kredi talebinde tespit edilen şahıslar amacıyla de geçerlidir.

Kredi Arzı Daralması Neden Olur?

Kredi arzı daralmasının detaylı çeşitleri vardır. Çoğu zaman, bu halin başlıca sebebi borç verenlerin uzun bir vakit yanlış ve mantıksız uygulamalarıdır. Ancak, aynı derecede mühim olan diğer çeşitler de vardır. Belirli bir pazardaki mal ya da varlık fiyatlarındaki anormal düşüş de, kredi arzı daralmasına neden olabilir. Bu halda, daha evvelce aşırı şişirilmiş olan varlıkların fiyatları düşer ve bu da Credit Crunch yaşanmasına neden olur. Daha evvelce sayısal değeri çoğalan varlıklara karşı borçlanmada, finansal kaldıraç hali daha da kötüleştirir.

Kredi Arzı Daralması Sonuçları Nelerdir?

Kredi arzı daralmasının en dikkat çekici neticesi, kredi alımındaki yavaşlama ile birlikte yatırım sermayesinde meydana çıkan durgunluk ve ileri dönemde ise toparlanma vaktinin daha yavaş olmasıdır.  Diğer yandan bankalar da kredi arzı daralmasının bir neticesi olarak, daha az müşteriye kredi verebildikleri amacıyla borçlanan şahıslardan daha çok gelir elde etme eğiliminde bulunarak faiz oranlarını artırabilir. Bu hal; şahıslarin ve şirketlerin borçlanma maliyetlerinde ani bir yükselişe sebebiyle olduğundan, ekonomik anlamda para harcama yeteneği engellenen işletmelerin sermayesini tüketmesine yol açabilir. İşletmeler işçi alabilmek ya da yatırımda bulunmak konusu ile ilgili kararlı ve tutarlı davranamayabilirler.

Sermayenin tüketilmesine ek olarak, birtakım bireyler ve işletmeler amacıyla hal daha da kötü bir hal alabilir. Öyle ki; borç alamayan ve nakit gereksiniminı karşılayamayan firmalar, bu hal karşısında gelişmekte ve büyümekte zorluk çekerek işlerini sürdürmekte problem yaşayabilirler. Herhangi bir büyüme olmadığında ve sermaye tüketildiğinde, işletmeler küçülmeye giderek verimliliğin düşmesine de katkıda bulunurlar. Bununla bağlantılı olarak iş kuvveti azaltılır ve bu da işsizliğe katkıda bulunur. Genel olarak ekonomide olumsuz bir tabloyu yanında getirir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!