Olumsuz Kredi Başvuruları Ne Kadar Zamanda Silinir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi müracaatı yapmak, nakit ihtiyacını karşılamanın en çok tercih edilen yollarından biridir. Eğer şahıs kredi almak amacıyla gereken şartları yerine getiriyorsa, müracaatı olumlu sonuca erer ve talep ettiği nakit parayı almaya hak kazanır. Fakat her vakit kredi müracaatları olumlu neticelanmaz ve olumsuz neticelenen kredi müracaatları da bankalar nezdinde iyi bir profil oluşturmaz. Kredi müracaatı yaptıktan sonra olumsuz cevap alan şahıslar, bundan ileri vakitcin nasıl işlediğini merak etmektedir. Yazımızda olumsuz neticelenen kredi müracaatlarına dair bütün merak edilenleri cevaplayacağız.

Olumsuz Kredi Başvuruları Ne Kadar Zamanda Silinir?

Kredi Başvurusu Olumsuz Olursa Ne Olur?

Bankalar belirli kıstaslara bağlı olarak, müracaat sahiplerine kredi sağlamaktadır. Fakat bu kriterler karşılanmaz ve kredi müracaatı olumsuz sonuca erersa, şahıs bankalar amacıyla makul bir müşteri profilinde olmadığını göstermiş olur. Bunun yanı sıra kredi müracaatı olumsuz neticelenen ve sonrasında değişik bankalara tekrar tekrar müracaat yaparak tekrar olumsuz cevap alanlar, uzun bir vakit kredi alma talihlerini kaybedebilir. Kredi müracaatının olumsuz neticelanması, dilenen şartlara uymadığınızı göstermektedir. Bu halde değişik bir bankaya da başvursanız, tekrar aynı cevapı almanız çok yüksek bir ihtimaldir.

Çünkü bankaların bütünü tek bir sisteme bağlıdır ve aralarında bilgi akışı sağlanmaktadır. Mesela şayet bir şahıs kredi borçlarını ödemediği amacıyla meşru takibe alınmışsa, gelişen vakitlerde yalnızca kredi aldığı banka amacıyla değil, bütün bankalar amacıyla olumsuz bir imaj yaratmış olur. Bu amaçla kredi müracaatı yapmadan evvelce kesinlikle kredi notunuzun yüksek olup olmadığına ilgi etmeniz gerekmektedir. Aynı vakitte talep ettiğiniz kredi miktarının, belge ile gösterilebilir gelirinizle tutarlı olup olmadığını saptamak de önemlidir. Bunun dışında kredi kartı ya da kredi borcu ödemelerinizi vade tarihlerine makul şekilde derli toplu olarak ödemek, kredibilitenizi arttıran bir haldur. Dolayısıyla kredi çekmeden evvelce kesinlikle bankaların kriterlerine makul bir finansal işlemişinizin olup olnadığını denetim etmeniz gerekir.

Olumsuz Kredi Başvuruları Ne Kadar Puan Düşürür?

Olumsuz neticelenen kredi müracaatları kredi notunu düşürmekte ve bu da ileri dönemde kredi müracaatnun olumlu neticelansa bile, daha düşük miktarda kredi almanıza namacıyla olabilir. Kredi müracaatları olumsuz neticelenen şahıslar kredi puanının ne kadar düştüğünü merak etse de, bunun amacıyla net bir puan kısıtı bulunmamaktadır. İlk kez olumsuz cevap alan ve sonrasında tekrar müracaat almayan bir bireyin kredi puanı çok daha az düşerken, art arda kredi müracaatı yaparak hepsinden olumsuz cevap alan bir vatandaşın kredi puanı çok daha çok düşecektir.

Kredi Başvurusu Olumsuz Sonuçlanan Müşteri Tekrar Ne Zaman Başvuru Yapabilir?

Kredi müracaatı yaptıktan sonra, bankalar sizin harcama alışkanlıklarınızı izleyerek buna göre bir cevap vermektedir. Eğer müracaatnuz olumsuz neticelandıysa, tekrar müracaat yapmadan evvelce bir evvelceki müracaatnuz silinene kadar beklemeniz gerekmektedir.

Olumsuz neticelenen kredi müracaatlarının silinme vakitı ise 180 gün olarak belirlenmiştir. Bu vakit zarfında şahıs tekrar tekrar müracaat yaparsa, her bir müracaatnun silinmesi tekrar 180 gün olacaktır. Diğer yandan kredi kartı, ek hesap ve limit artırımı gibi bütün finansal müracaatların ve işlemiş haraketlerin tek bir noktada toplanarak dşayetlendirildiğini bilmek de önemlidir. Çoğu özel banka kredi müracaat adedi ile ilgili olumsuz bir hal meydana gelmesine izin vermezken, birtakım bankalar şahıs 6 kere üst üste müracaat yapıp olumsuz netice aldığında kredi vermeyebilir. Dolayısıyla olumsuz neticelenen kredi müracaatnuz varsa, tekrardan nakit ihtiyacınıız kredi çekerek karşılayabilmek amacıyla lüzumlu vakitı beklemek daha soğru bir yaklaşım olacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!