Bedelli Askerlik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır? 2022

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de her erkeğin askerliğini yapması zorunlu bir görevdir ve uzun devre askerlik 12 ay sürmektedir. Fakat oluşturulan yeni planlamalerle birlikte isteyen vatandaşlar bedelli askerlik yapabilmektedir. Zorunlu askerlikte zorunlu olan uzun devre 12 ayın ya da kısa devre 6 ayın yol izinleriyle birlikte 26 güne düşürülmesini gerçekleştiren bedelli askerlik amacıyla yurttaşların belli bir ücret ödemesi gerekmektedir. Bedelli askerlik gerçekleştirme isteyen şahıslar, talep edilen ücreti ödemek amacıyla banka kredilerinden yararlanarak bu hali çözüme kavuşturmayı tercih eder. Bankalar bu hal amacıyla kullanılabilecek bedelli askerlik kredisi ile yurttaşların nakit greksinimlerini karşılamasını sağlamaktadır. Bu yazımızda “bedelli askerlik kredisi nedir ve nasıl alınır?” sorularına dair açıklamalara yer veriyoruz.

Bedelli Askerlik Kredisi Nedir?

İlgili yasada yer alan bedelli askerlik şartlarını karşılayan şahıslar amacıyla bankalar doğrulusunda devresel olarak yasenean kredi türü bedelli askerlik kredisi olarak adlandırılmaktadır. Diğer kredi ürünlerinden değişik olan bedelli askerlik kredisi, yalnızca askerlik hizmetini bedelli olarak yapacak şahıslar doğrulusunda alınabilmektedir. Bedelli askerlik kredisi, tüketici kredilerinden gereksinim kredisinin bir türüdür fakat yalnızca tespit edilen devrelerde kullanıma sunulur.

Bedelli Kredisi Hangi Bankalar Veriyor?

Bedelli askerlik kredisi belirli devlet bankalarının haricinde, özel bankalar doğrulusunda da verdiği bir kredi türüdür. Bedelli askerlik kredisine müracaat gerçekleştirme isteyenler, alçakta listelenen bankalar arasından dilediklerine müracaat yapabilirler:

 • Halkbank
 • Akbank
 • Vakıf Bank
 • Ziraat Bankası
 • Şeker Bank
 • Kuveyt Türk
 • Türkiye Finans
 • Albaraka Türk
 • TEB
 • İş Bankası
 • Denizbank
 • YapıKredi
 • Garanti BBVA
 • ING

Bedelli askerlik kredisi alabilmek isteyen şahıslar ,yukarıda yer alan bankalara müracaatte bulunarak bedelli askerlik ücretini karşılayabilir. Başvuru amacıyla lüzumlu olan şartları yerine getirmenin yanı sıra, dilenen belgelerin de bankaya teslim edilmesi gerekmektedir. Başvuru yaptığınız banka talebinizi inceledikten sonra, ayrıntılı bir tetkik yapar ve kredi müracaat sonucunu size iletir.

2022 Bedelli Askerlik Ücreti

Bedelli askerlik ücreti her sene planlama yapılarak tekrardan belirlenmektedir. Bu amaçla geçen senelardaki bedelli askerlik ücreti ile 2022 senesi amacıyla tespit edilen ücret aynı kalmayacaktır. Yapılan son açıklamayla birlikte 2022 bedelli askerlik ücretinin 56 bin 500 lira olarak belirlendiği duyurulmuştur. Fakat yoklama kaçağı olarak kabul edilen şahıslar, kaçak oldukları sene süresine göre ekstra ücret ödemek zorundadır. Bu amaçla yoklama kaçağı olan ve olmayan şahıslar amacıyla bedelli askerlik ücreti değişik olacaktır.

Bedelli Askerlik Kredisi Herkese Çıkar mı?

Bedelli askerlik kredisi müracaatının olumlu sonuç vermesi amacıyla, birtakım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bankalar her müracaatya olumlu cevap vermezler. Bu kredinin onaylanması amacıyla gereken genel şartlar ise şu şekildedir:

Kişinin kredi notunun yüksek olması beklenir. Diğer yandan daha evvelce bankadan kredi ya da kredi kartı alınmışsa, borç ödemelerinin de saatinde yapılarak meşru takibe düşmemiş olması beklenir.
Eğer bedelli askerlik kredisi amacıyla rastgele bir taşınmaz ipotek edilecekse, eş rızasının yazılı olarak alınması gerekir.

Bedelli askerlik kredisinde, en çok 48 ay vade talep edebilir.

Kişinin aylık gelirini beyan ederek kredi taksitlerini karşılayabileceğini kanıtlaması istenir.

Yukarıda yer alan şartlar her bankanın çoklıkla talep ettiği şartlar olmakla birlikte, birtakım bankalar bu kredi türünün devresel olması nedeniyle daha elastik davranabiliyor. Kredi müracaatnuzu gerçekleştirme dilediğiniz bankadan, kredi müracaatı yapabilmek amacıyla lüzumlu kriterleri kesinlikle öğrenmelisiniz.

Bedelli askerlik kredisi amacıyla olayınkolayı platformunda yer alan İhtiyaç Kredisi Hesaplama Aracı ile, kriterlerinize ideal kredi tekliflerini listeleyip, faiz civarlarına göz atabilirsiniz. Seçtiğiniz kredinin müracaat koşullarını incelerken, kredinize ideal Kredi Yaşam Sigortası ön teklifini de annda görüntüleyebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!