Öğrenciyken Kredi Kartı Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Öğrencilerin doğru kredi kartı kullanma alışkanlığına sahip olmaları gelecekte ödeme konusu ile ilgili mesuliyet sahibi olmalarına yardım eder. Aynı vakitte doğru harcama alışkanlığı kazanmak amacıyla de kredi kartı tüketimi tercih edilebilir. Diğer yandan kredi kartı tüketiminde borç ödemelerinin saatinde yapılması gibi çoğu olumlu hal gelecekte kredi notunun yüksek olmasını sağlar. Bu da ileri senelerde ev ya da araba satın alabilmek amacıyla kredi kullanmak istediğinizde işinizi kolaylaştırabilir. Bu noktada öğrenciyken doğru kredi kartı tüketimi amacıyla ilgi edilmesi gereken faktörler şu şekildedir:

Kredi Kartı Faturanızı Vaktinde Ödeyin
Kredi kartları olumlu bir kredi geçmişi oluşturmanıza yardımcı olabilir, fakat faturanızı saatinde ödemezseniz faydadan çok zarar görürsünüz. Ödeme geçmişi, kredi notunuzdaki en büyük faktörlerden biridir, bu amaçla faturanızı son ödeme tarihine kadar ödemeyi bir öncelik haline getirir. Otomatik ödeme talimatı vermek, unutsanız bile ödemelerinizin gecikmesini engeller ve kredi notunuz üzerindeki olumsuz etkisi sınırlayabilir.

Ödeyebileceğinizden Fazlasını Harcamayın
Kredi kartı borcu girdabına düşmek zor değil. İster dostlarınızla ani bir gezi, ister en sevdiğiniz giyim mağazasında harika bir indirim olsun “şimdi al, sonra öde” fikri çekicidir. Mezun olduktan ve yüksek maaşlı bir iş bulduktan sonra bütün bu masrafları ödemeyi düşünüyor olabilirsiniz. Fakat kredi kartı harcamasının çok olması ekstre tarihinde ödeyeceğiniz miktarın da çok olması manasına gelir. Öğrenciyken ek gelire sahip olsanız bile ödeyebileceğinizden çoğunu harcamamaya ilgi etmeniz önemlidir. Bunu yapar iken aylık ödeyebileceğiniz miktarı belirleyebilir ve bu limiti aştığınızda kartınızı evde bırakmayı deneyebilirsiniz.

Çok Fazla Kart Kullanmayın
Aynı anda birkaç kredi kartı amacıyla başvurmak cazip gelse de, bunu gerçekleştirme kredi notunuz amacıyla zararlı olabilir. Kredi kartı başvurusu, notunuzu etkileyebilecek zorlu bir kredi sorgulamasına yol açmakla kalmaz, aynı vakitte çok çok karta sahip olmak harcamalarınızı ve ödeme tarihlerini takip etmeyi zorlaştırabilir.

Nakit Avans Kullanmaktan Kaçının
Bankaların sunmuş olduğu nakit avans hizmeti gerçekte göründüğü kadar çekici değildir. Muhtemelen kredi kartı harcamalarınızdan daha yüksek bir faiz seviyesine sahip olan nakit avans çoktan ödeme manasına gelir.

Kredi Kartınızı Arkadaşlarınıza Vermeyin
Bir başkasının kredi kartınızı kullanmasına izin verirseniz, size geri ödesin ya da ödemesin masrafları ödemekle yükümlüsünüz. Sonuçta kredi kartı kimin adına ise ödemeyi gerçekleştirme da onun sorumluluğundadır. Bu yüzden arkadaşlıkları ve parayı birbirine karıştırmamak daha iyidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!