Miras Kalan Ev İçin Kredi Kullanılabilir Mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hayatını kaybeden yakınlarının sonrasında rastgele bir mülk kalan şahıslar arasında bütün hak ve borçları amacıylae alan bir ortalık ortaya gelir. Mirasçılar kimi vakit uzun vadeli ve düşük faiz oranlı kredi türü olan konut kredisinden faydalanmak isteyebilir.

Peki, “Miras kalan ev amacıyla kredi tüketilir mı? “sorusunun cevabını sizlere vermeden evvelce, mevzuya adım adım giriş gerçekleştirme istiyoruz.

Miras Nedir?

Miras kalan evi kredi ile alınıp alınamayacağı sorusunun cevabının daha iyi anlaşılabilmesi amacıyla ilk olarak mirasın ne bulunduğu ile ilgili düşünce sahibi olmamız gerekir. Miras, rastgele bir bireyin vefatından sonra mirasçılarına bırakmış bulunduğu malları, borçları ve hakları temsil eder.

Mirasın tamamı ya da bir alanı vasiyet edilmesi halinde tek bir şahsa de kalabilmektedir. Eğer varis yalnızca bir şahıs ise murisin malları, borçları ve hakları ona kalabilmektedir.

Kanunen mirasçılar ikiye ayrılmış olup, bu mirasçılardan ilki meşru mirasçılardır. Diğer mirasçı ise atanmış olan mirasçılardır. Yasal mirasçıları ortaya getiren şahıslar; anne, baba, çocuklar, torunlar, karı ya da koca, kardeşler ve üst zümre olarak tanınan büyükanne, büyükbaba ve bunların haleflerinden oluşmaktadır.

Atanmış mirasçı ise, murisin vefat etmeden evvelce atamış bulunduğu mirasçılardır. Atanmış mirasçı, mirasın bir bölümünden ya da tamamından yararlanabilir.

Miras Nasıl Bölüşülür?

Daha evvelce bahsetmiş bulunduğumuz gibi meşru ve atanan mirasçı olmak üzere iki tür mirasçı türü var. Atananlar vasiyet ile meşru mirasçılar ise kan bağı ve kanunen atanan mirasçılar olur.

Miras bırakanın vefatının gerçekleşmesi halinde şayet atanmış olan mirasçı yok ise evvelcelik eşinin, eşinin de vefatı halinde bırakılan miras, kardeşler arasında eşit olarak bölüşülür. Eğer miras bırakan bireyin çocukları kendisinden evvelce ölmüş ise ölen çocuğun hakkı, çocuklarına geçer. Yani torunlar miras hakkını kazanmış olur.

Alt soyu olmayan miras bırakanın mirasları ise kendi anne ve babasına geçmektedir. Anne ve baba miras bırakan çocuğun mirasını eşit şekilde paylaşır.

Miras Kalan Ev İçin Konut Kredisi Kullanılabilir mi?

Konut kredisi bilindiği üzere, ev satın alabilmek isteyen şahıslar doğrulusunda sık sık sarfedilen bir kredi türüdür. Ancak miras yolu ile üzerinize bir ev geçiyorsa burada haller değişiklik göstermektedir.

Şimdi gelelim asıl bozukluğun cevabına; miras yolu ile bir bölümü de olsa sahip olunan evin kalan bölümleri amacıyla konut kredisi kullanmak, ne yazık ki olası olmamaktadır. Neden diye sorarsanız, bankalar konut kredisi kullanımlarından evi ipotek altına alır. Evin miras kalması halinde ise bankanın evin bir alanını ipotek altına alması olası olmayacağından konut kredisi, banka doğrulusunda onaylanmayacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!