Konut Kredisinde Erken Ödeme Yapılabilir Mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ev sahibi olmak isteyen bireylerin sık sık başvurduğu bir kredi türü olan konut kredisi, hayallerimizdeki eve ulaşmamıza imkân sağlıyor. Bazı hallerde konut kredisi kullanmış olan şahıslar konut kredilerini vadesinden evvelce kapatmayı düşünebilirler. Ancak fazlası bireyin aklında bu aşamada soru işaretleri oluşabiliyor. Acaba konut kredisinde erken ödeme mantıklı mı? Erken kapatıldığında ceza ücreti alınır mı? Bu soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Konut Kredisini Erken Ödemenin Cezası Var mı?

Konut kredilerinde gereksinim kredisi, tüketici kredisi ve taşıt kredilerine göre daha değişik bir sistem uygulanmaktadır. Konut kredisi harici kredi çeşitlerinde erken ödeme ile kapatılmak istendiğinde, toplam kredi miktarında indirime gidilirken, uzun vadeli konut kredilerinde ise tam tersi bir prosedür uygulanmaktadır. Konut kredisinde erken ödeme yapılmak istendiğinde tüketiciye erken ödeme cezası uygulanmaktadır.

Son oluşturulan düzenlemelere göre tüketici şayet sabit faizli konut kredisi almışsa bankalar doğrulusunda erken ödeme cezası uygulanabiliyor. Burada ilgi edilmesi gereken başka bir nokta ise kredi sözleşmenizde “erken ödeme cezası” ibaresinin bulunup bulunmadığıdır.

Konut kredisinde ara ödeme yapabilir mi? öğrenmek amacıyla sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Konut Kredisinde Erken Kapatma Cezası Nedir?

Tüketicinin kullanmış bulunduğu konut kredisinin tamamını ya da 1 aylık taksit bedelinden daha az olmamak şartıyla taksit ödemesini vadesi gelmeden evvelce ödenmesi halinde banka doğrulusunda oluşturulan cezaya konut kredisi erken ödeme cezası denilmektedir.

Gümrük Ticaret Bakanlığının, Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği ile düzenlenmiş olan erken ödeme cezasında; şayet tüketicinin kalan borcunun vadesi 36 aydan az ise en çok yüzde 1, şayet tüketicinin kalan borcunun vadesi 36 aydan çok ise en çok yüzde 2 kapatma cezası banka doğrulusunda uygulanmaktadır.

Bankalar Neden Erken Kapatma Cezası Uygular?

Bankaların bu cezayı uygulamasının sebebi; uzun vadeli konut kredilerinde, kredi verilme adımında imzalanan uzun vadeli sözleşmenin tek doğrultulu olarak bozulduğu ve bu halde banka faiz gelirinin düşmesi olarak gösterilmektedir.

Konut Kredisi Türleri Nelerdir?

Konut kredileri çeşitlerine göre kendi aralarında ayrılmaktadır. Sabit faizli konut kredisi, parametre faizli konut kredisi ve düşen-artan konut kredisi olarak üçe ayrılır. Hızla değişen ekonomik koşullardan ötürü en sık sarfedilen konut kredisi türü, sabit faizli konut kredisidir. Diğer konut kredisi çeşitleri sabit faizli konut kredisi kadar tercih edilmemektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!