Krediyi Erken Kapatmak Kredi Notunu Yükseltir mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hayatın belirli dönemlerinde, şahıslar greksinimlerini karşılamak ya da yatırımları amacıyla kredi çekmektedir. Kredi tüketimi nakit gereksinimi amacıyla gerektiğince mantıklı bir çözümdür. Diğer yandan kredi ödemeleri anlaşmaya bağlı olarak genelde aylık olarak ödenir ve bu da şahıslara borcu taksitle ödeme talihi verdiğinden basitlik sağlar. Arada sırada krediyi erken kapamak olası olabilir ve bu halde genelde çoğu soru işareti meydana çıkmaktadır. Yazımızda krediyi erken kapatmaya dair bütün detayları paylaşacağız.

Krediyi Erken Kapatmak Mantıklı mı?

Krediyi Erken Kapatmak Kredi Notunu Yükseltir mi?

Tek seferde bankadan alınmış olan yüksek meblağlardaki kredilerde ödemelerin aylık olarak belirlenmiş faiz seviyesine göre yapılması gerekmektedir. Kredilerde faiz oranları şahsa göre değişkenlik gösterirken vade adedi belli kredi çeşitlerine göre değişik olabilir. İhtiyaç kredilerinde vade adedi maksimumu 36 aydır. Konut kredilerinde ise 120 aya kadar vade planlaması yapılabilir. Krediyi erken kapamak ise, her vakit üstünlük sağlamaktadır. Çünkü bu tür bir halde planlanmış olan aylık faiz ödemelerinde indirim yapılır ve toplam geri ödeme tutarından daha düşük bir miktarda ödeme yapmış olursunuz. Aynı vakitte krediyi erken kapamak aylık ödemelerden kurtulacağınız manasına gelir ki bu da parasal olarak sizi artı bir konuma getirecektir.

Kredi Taksiti Erken Ödenirse Ne Olur?

Kredi taksitleri her ay aynı miktarda yapılmaktadır. Vade seviyesine bağlı olarak borcunuz tamamlanana kadar her ay, bankanın krediyi verirken belirlemiş bulunduğu kredi aylık tutarını ödemeniz zorunludur. Diğer yandan kredi taksitlerini erken ödenmesi halinde ne olacağı da çoğu şahıs doğrulusunda merak edilmektedir. Kredi taksitinin günü gelmeden ödenmesi, kredi kullananların yararınadır. Çünkü kredi taksiti ne kadar erken ödenirse o kadar indirim yapılır.

Erken Ödeme Kredi Notunu Yükseltir mi?

Kredi notu finansal geçmişinizle bağlantılıdır ve ödeme alışkanlıklarınızdan tesirlenmektedir. Kredi taksitlerinin saatinde ödenmesi gecikme olmadığını gösterir ve bankaların gözünde sizi iyi bir müşteri yapar. Diğer yandan kredi taksitlerinin geciktirilmesi olumsuz bir tesir oluşturarak sıksık yinelenmesi halinde gelecekte kredi başvurularınızın olumsuz sonuç vermesini sağlayabilir. Fakat bilinenin aksine kredi taksitini erken ödemek, kredi notunu tesirleyen bir etken değildir. Kredi notunu tesirleyen en mühim etkenlerden biri, kredinin erken ödenip ödenmediğinden ziyade, kredi taksitlerinin saatinde ödenip ödenmemesidir. Yukarıda da bildirdiğimiz gibi erken ödeme size toplam borç yükü manasında üstünlük sağlayacaktır.

Krediyi Komple Kapatmak Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi ödemelerini saatinde yapan ve ileri vakitçte ise kredisini komple kapamak isteyenlerin çoğu, bunun kredi notuna tesirsini merak etmektedir. Bankalar kredi verirken müşterilerinden saatinde ödeme talebinde bulunmaktadır. Vaktinde ödenmeyen kredi taksitleri neticesinde banka meşru takip başlatabilir. Diğer yandan krediyi komple kapamak yukarıda da bahsetmiş bulunduğumuz üzere, faiz indiriminden faydalanmanızı sağlayacaktır. Bu noktada krediyi komple kapamak amacıyla erken ödeme yapılması halinde kredi notunuz tesirlenmeyecektir. Fakat erken ödeme evvel kredi taksitleri geciktirilmeden saatinde ödendiyse, banka bunu olumlu skor olarak işler ve kredi notunu olumlu anlamda katkısı olur.

Krediyi yeni aldıysanız ve ilk taksitlerin derhal sonrasında bütün borcunuzu kapattıysanız bankanız ödeme alışkanlıklarınıza dair rastgele bir bilgi sahibi olamayacaktır. Fakat bu hal tekrardan kredi alabilmek dilerseniz güncel borç tutarınız olmadığından yüksek bir meblağ talep etmenize yardımcı olabilir. Diğer yandan şayet uzun bir vakit kredi taksitlerinizi geciktirmeden ödediyseniz ve kredi borcunuzun bitmesine yakın krediyi kapattıysanız bankanız ödeme alışkanlıklarınız ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi bulunduğundan, kredi notuna az da olsa tesir edecektir. Fakat bu olumlu tesir krediyi kapattığınız amacıyla değil, ödemelerinizi tam saatinde yaptığınız amacıyla olacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!