Kredisi Devam Eden Ev Satılabilir Mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konut kredisi ülkemizde süregelen olarak sarfedilen kredi türlerinden biridir. TÜİK bilgilerine göre aşağı yukarı olarak her 3 evden 1’inin konut kredisi kullanılarak alınması, bu kredi türünün ne kadar süregelen bulunduğunu göstermektedir.

Başını sokacak bir yere sahip olma hayali her bireyin en büyük hayalidir. Bu hayal tarafında şahıslar beğendikleri evi satın alabilmek amacıyla bankalara konut kredisi amacıyla başvurabiliyor. Fakat, konut kredisi ile ev sahibi olduktan sonra birtakım şeyler istediğimiz gibi gitmeyebilir. Çeşitli amaçlarden ötürü borcunu ödeyemeyecek duruma gelen şahıslar evlerini satmak mecburiyetinde kalabilirler. Tam bu an’da “kredisi devam eden ev satılabilir mi” sorusuyla karşı karşıya kalınıyor. Bu bozukluğun cevabını metnin devamında bulabilirsiniz.

 

Kredi Borcu Olan Ev Satılabilir mi?

Evet, kredi ile alınan bir konut satılabilir. Kredi ile satın alınan konutlarda, banka konuta ipotek koyar. İpotek, borcun tamamiyle ödenmesi halinde kaldırılır. Bu amaçla ipotekli evin satış biçimleri değişmektedir. Ev üstündeki ipotek kaldırılır ve satış yapılabilir, tüketici kredisi kullanılarak ipotek kaldırılabilir ya da ipotekli ev borcu ile devredilebilir.

 

Kredi Borcu Olan Konut Nakit Olarak Nasıl Satılır?

Kredisi devam eden konut satışı nakit olarak yapılacaksa, ilk evvelce borcun bulunduğu bankadan evin güncel kredi borcu ve erken ödeme cezasının öğrenilmesi gerekir. Öğrenilen toplam borç evin fiyatından düşürüldükten sonra kalan tutar alıcı doğrulusunda bankaya yatırılır. Bu prosedür esnasında bankadan blokeli çek alınır.
Tapuda gerçekleşecek olan ipotekli ev satışı esnasında alıcı bankadan almış bulunduğu blokeli çeki satıcıya verir. Satıcı, blokeli çekle alacağını bankadan bu sayede tahsil eder. Daha ardından satıcı, konut kredisi borcu olunan bankaya toplam kapama tutarını yatırarak ipoteği kaldırmak amacıyla makale alır. Bankada alınan makale ile tapu üstündeki ipotek kaldırılmış olunur.

Kredi Borcu Olan Ev, Konut Kredisi ile Nasıl Satılır?

Alıcı, konut kredi borcu tespit edilen evi, konut kredisi ile satın alacaksa, bankalar arası bir makaleşme ile satış prosedürü yapılır. Eğer aynı bankadan alıcı kredi alacaksa, prosedürler daha kısa sürer.

Alıcının, konut kredisi müracaatı onaylandıktan sonra, eve uzman gönderilerek, raporda evin hangi banka doğrulusunda ipotekli bulunduğu belirtilir. Kredi müracaatında bulunulan banka şubesi, kredi ödemesi devam eden banka şubesinden, kredi borcu kapatılması halinde ipotek kaldırma makalesının verilmesini talep eder. Hem de banka şubesi, ipotek kaldırma makalesında, güncel olan kredi kapama tutarının belirtilmesini de talep eder.

Alıcının kredi kullandığı banka makaleyı gönderdikten sonra tapu satış prosedürü yapılır. Bu sayede kredi sarfedilen banka, tapu üstünde ikinci derece ipoteği koyar. Tapu satış belgeleri, kredi kullanılacak bankaya iletildikten sonra, yeni konut kredisinin açılışı yapılır.

Açılmış olunan kredi tutarının tamamı, kredi kullanan şahsa verilmez. Bunun yerine satıcının kredi borcu bulunduğu bankaya, borç tutarı kadar gönderilir. Kalan tutar satıcıya verilir.

Kredi borcunun kapatılmasından sonra, ipotek makalesı banka şubesinden alınarak tapuya verilir. Satıcının kredi kullanmış bulunduğu banka ipoteği kaldırarak, ikinci derece olan ipotek, yeni banka doğrulusunda birinci derece ipotek yerine geçip satış prosedürü tamamlanır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!