Kredi Yıllık Maliyet Oranı Hesaplama

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nakit gereksinimi olan şahıslar ev, araba ya da eşya alabilmek amacıyla kredi çekmeyi tercih edebiliyor. İhtiyaçların karşılanması amacıyla bankalar doğrulusunda değişik faiz miktarları ile yaşanan krediler konut kredisi, taşıt kredisi ya da gereksinim kredisi gibi değişik mamüller olarak sunulabiliyor. Fakat her kredide çekilmek dilenen miktar değişik olsa da, aylık faize ek olarak senelik maliyet seviyesi da ekleniyor. Kredi senelik maliyet seviyesi fazlası şahıs doğrulusunda gözden kaçırılan bir gösterge olup, ayrıntılı ele alındığında bankalar doğrulusunda yaşanan kredi tutarlarını karşılaştırmak amacıyla kullanılabiliyor.

Kredi Maliyet Oranı Nedir?
Kredi maliyet seviyesi aylık faiz haricinde bankaya yapılacak ödemelerin de dahil edildiği yüzdesel bir miktar olarak açıklanabilir. Yani aylık ödenen faiz haricinde kredi tahsis ücreti, ekspertiz, ipotek, sigorta ve dosya masraflarının da faize eklenmesi ile kredi senelik maliyet seviyesi hesaplanır. Bankaların aylık faiz ile birlikte kredi maliyet seviyesini da kredi kullanacaklara bildirmesi zorunludur. Kredi senelik maliyet seviyesi efektif faiz olarak da adlandırılmaktadır.

Kredi Yıllık Maliyet Oranı Neden Önemli?
Kredi çekerken gereksiniminiz olan tutarla birlikte faiz ve banka doğrulusunda listelenen masrafların da ödenmesi gereklidir. Bu halde faizin yanı sıra vergiler, dosya masrafı, tahsis ücreti ve sigorta gibi masraflar kredinin toplam maliyetinin ne kadar olacağını göstermektedir. Bütün bu masrafların birleşimi neticesinde tespit edilen kredi senelik maliyet seviyesi yardımıyla değişik bankalardan alınan öneriler tek bir ölçüt üzerinden sıhhatli bir şekilde karşılaştırılabilir. Bu hal bireyin doğru tercih yapmasına yardımcı olurken, parasal anlamda tasarruf etmeyi de sağlayabilir. Şöyle ki; birtakım bankalar faiz seviyesi olarak düşük öneri verse de yüksek kredi senelik maliyet seviyesi ile birlikte yüksek faiz yayınlayan bir bankadan daha çok ödeme yapılmasına amacıyla olabilir. Bu amaçla kredi çekmek isteyen yurttaşların değişik bankalardan aldıkları önerileri buna göre değerlendirmesi önemlidir.

Aylık ve Yıllık Maliyet Oranı Arasındaki Fark
Aylık kredi maliyet seviyesi, kredi amacıyla dilenen masrafların aylık yüzdesini gösterirken, senelik maliyet aylık maliyet seviyesinin bileşik faiz hesaplama formülü kullanılarak sene bir takımına çevrilmesi ile meydana çıkar. Aylık maliyet seviyesinin 12 ile çarpılarak senelik maliyet seviyesine ulaşılması ise hatalı bir bilgidir. Kredi senelik maliyet seviyesi hesaplamasında kesinlikle bileşik faiz hesaplama formülü kullanılmalıdır.

Kredi Yıllık Maliyet Oranı Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Kredi senelik maliyet hesaplamasında yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere bileşik faiz hesaplama formülü kullanıldığından profesyonel hesaplama yapılması gereklidir. Birçok şahıs elinde aylık maliyet seviyesi olsa bile bu hesaplamayı gerçekleştirmekte zorlanabilir. Yıllık kredi maliyet seviyesi hesaplaması gerçekleştirme yerine, kredi amacıyla öneri aldığınız bankalar doğrulusunda yazılan dokümanları inceleyebilirsiniz. Çünkü her banka sunmuş olduğu önerilerde aylık faiz seviyesi ile birlikte kredi senelik maliyet seviyesini da kredi kullanacak şahıslarla paylaşmalıdır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!