Kitlesel Fonlama Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kitlesel fonlama, yeni bir iş girişimini finanse etmek amacıyla çok sayıda şahıstan ufak miktarlarda sermaye meydana getirmek manasına gelir. Kitlesel fonlama, yatırımcıları ve girişimcileri bir araya getirmek amacıyla sosyal medya ya da kitlesel fonlama platformlarını kullanır. Kitlesel fonlama, girişimcilere yatırım yapacak parası olan herkesten sermaye toplama fırsatını sunuyor. Aynı vakitte kitlesel fonlama platformları ise toplanan fonların bir yüzdesinden gelir elde eder.

Kitlesel Fonlama Türleri
Hisse bazlı kitlesel fonlama, insanlara özel şirketlere (diğer bir söyleyişle yeni başlayanlara) yatırım yapma fırsatları sağlar. Bu tür kampanyalarda yatırımcılar, sermaye karşılığında hisse senedi, vadeli hisse senedi ya da şirket doğrulusunda ihraç edilen diğer bir menkul değer vaadi alırlar.

Bağış bazlı kitlesel fonlama, birinin belirli bir nedene ya da hayır kurumuna bağışta bulunmasıdır.

Ödül bazlı kitlesel fonlama ile insanlar, destekledikleri projeyle bağlantılı belirli bir mükafatün kilidini açmak amacıyla bağışta bulunur. Örneğin, yeni bir ürün yelpazesinin finanse edilmesine yardımcı olabilir ve daha sonra karşılığında o ürünü alabilirsiniz.

Kitlesel Fonlamanın Avantajları ve Dezavantajları
Yeni kurulan bir şirket ya da kişi amacıyla kitlesel fonlamanın en ilgi çekici avantajı, daha geniş ve daha detaylı bir yatırımcı/destekçi grubuna erişim sağlama yeteneğidir. Sosyal medyanın gücüyle, kitlesel fonlama platformları, işletmelerin ve kişilerin hem kitlelerini büyütmeleri hem de gereksinim duydukları fonu almaları amacıyla olağanüstü bir yoldur. Ayrıca, çoğu kitlesel fonlama projesi mükafate dayalıdır; yatırımcılar yeni bir ürünün lansmanına katılabilirler ya da yatırımları amacıyla bir armağan alabilirler.

Kitlesel fonlamanın potansiyel dezavantajları arasında, kitlesel fonlamaya “müracaatlması” nedeniyle size ya da şirketinizin itibarına gelebilecek mümkün zararlar, kitlesel fonlama platformuyla temaslı ücretler bulunur.

Türkiye’deki Kitlesel Fonlama Platformları Nelerdir?
Dünyanın çoğu yerinde sık sık sarf edilen kitlesel fonlama platformları yeni girişimcilere ve yatırımcılara güzel fikirler verirken ülkemizde de ilgi çeken birtakım platformlar mevcuttur. Türkiye’deki kitlesel fonlama platformlarından birtakımları şu şekildedir:

Türkiye’deki kitlesel fonlama platformlarından biri olan Arıkovanı, mükafat bazlı teknik esasıyla çalışırken, girişimciler müracaat yaparak sisteme dahil olabilir ve ürünlerini satışa çıkarabilir.
Ödül bazlı kitlesel fonlama platformlarından biri olan Fongogo, tespit edilen fon hedefine ulaşılamazsa girişimlere ödeme yapmamaktadır.
Bağış bazlı kitlesel fonlama platformu olan ideanest , Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı doğrulusunda kurulmuştur ve fon hedefine ulaşılmaması halinde fon transferi yapılmaz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!