Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bireylerin finansal olarak geçmiş hareketliliğini bir havuzda toplayarak analiz edilmesi ile belirlenen puana, kredi notu denilmektedir. Kredi notu KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından takip edilir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bankalardan kredi çekebilmek için ya da kredi kartı talep edebilmek için öncelikle güven puanı olarak da adlandırılan Kredi notuna bakılması gerekmektedir. Çünkü kredi talebinde bulunan kişinin kredi notu ne kadar yüksekse o kadar güvenilir ne kadar düşükse o kadar güvenilmezdir. Aynı banka ya da farklı bankalardaki tüm geçmişe dönük olan finansal haraketlilik bakıldığında not olarak çıkmaktadır. Kredi kartı ya da kredi çekmek konusunda, bankanın ne kadar miktarda kredi vereceği bu puana paralel olarak belirlenmektedir.

Kredi notunu öğrenebilmek için seçenekler:

 • Kredi Kayıt bürosu aracılığı ile 8-10 TL gibi cüzi bir fiyat karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.
 • Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenebilir fakat bunun için öncelikle siteye üye olmanız gerekmektedir. Üyelik işleminiz gerçekleşince kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür.
 • Kredi notunuzu bankalardan da öğrenebilirsiniz. Çünkü kredi talebiniz için bankaya müracaat edeceğinizde, bankanın ilk bakacağı alan kredi notu olacaktır. Kredi notunuzun düşük ya da yüksek olması size verilecek olan kredinin
 • miktarını belirleyeceğinden çok önemlidir.
 • Bir diğer alternatif internet bankacılığı üzerinden, kredi notunuzu öğrenmeniz de mümkündür.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplamasında bazı bankalar farklı kriterleri ön planda tutarak daha esnek davranabilir fakat bazı bankalar son 5 yıl içindeki finansal hareketliliği özenle inceleyerek kredi notunu buna göre hesaplamaktadır.

Kredi Notu Hesaplanırken Bazı Kriterler Nelerdir?

 • Evvelce Kredi kartı veya bireysel kredi taksitlerini geri ödemede aksatmaların olup olmadığına bakılır. Kredi notunu %30 etkilemektedir.
 • Kredi talebinde bulunulan bankada mevcut hesabının olup olmadığı konusu önemlidir. Bu durum Kredi Notunu %25 etkilemektedir.
 • Ayrıca bir başka kredi almış olmanız Kredi notunu %20 etkilemektedir.
 • Sık kredi kullanıp kullanmadığınız ile ilgili kriter %15 etkilemektedir.
 • Teminat gösterme ya da güven verme ile ilgili faktör %10 etkilemektedir.

Herkesin Kredi Notu Var Mıdır?

Banka hesabı bulunmayan, daha önce kredi çekmeyen, kredi kartı talebinde bulunarak kart almak gibi herhangi bir müracaatta bulunmamak kısaca finansal olarak hiçbir hareketi bulunmayan kişilerin Kredi Notu yoktur. Ayrıca kredi notu son 5 yılı içerdiğinden 5 yıl öncesi olan olumlu ya da olumsuz gelişmeler dikkate alınmamaktadır.  İster kredi kartı ister bireysel kredi talebi olsun kredi notu kredinin miktarını etkilemektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

 1. Günümüzde bilgiye ulaşmak kolaydır. Bu bilgiyi sunan tarafın pratikligine bağlı olarak işlediği bilginin öğrenilmesi incelenmesi kolaylaşır. Selamlar…

  Cevapla
 2. Ödeyemeyeceginiz borcun altına girmezseniz ya da işlerin ters gitme ihtimali varsa banka borç yapmamak lazım kredi notu önemli..

  Cevapla
 3. Krediyle ilgili tum detaylar bu sayfada gerçekten bilgiler faydalı oluyor

  Cevapla
 4. 9 Kasım 2021, 14:19

  Konu hakkındaki açıklayıcı anlatım için teşekkür ediyorum çok faydalı oldu

  Cevapla
Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!