Kredi Çekebilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi Çekebilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Banka kredisi çekmek isteyen kişilerden banka çalışanı bazı evraklar istemektedir. Bu evrakların başında kredi çekmek için müracaat eden kişinin sigortalı olup olmadığını gösteren belge gelmektedir.

Kredi Çekmek İçin Sigortalı Olmak Şart Mı?

Kredi çekmek için sigortalı olma şartı bankadan bankaya göre değişebilir. Aslında ilk aranan şart kredi notunun yüksek olmasıdır. Kredi notunun düşük olması durumunda bankalar gelirini gösteren bir belge istenmektedir.

Sigortalıyım Diyebilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekmektedir?

Bankalar genelde sigorta süresini 6 ay sınırlaması ile şart koşmaktadır. Yani çalışmakta oldukları iş yerinde 6 aydan beri aynı yerde çalışma kaydı talep etmektedir. Bazı bankalar ise 6 ay yerine 4 aydan beri çalışıyor olma şartını kabul etmektedir. Bankaların kredi verdikleri kişilerin sigortalı olmasını isteme nedeni her ay sabit olarak bir gelirinin olduğundandır. Yani düzenli geliri olan kişilerin geri ödemelerini de aksatmadan ödeyebileceğini göstermektedir.

Aylık Geliri Olan Fakat Sigortası Olmayanlar Kredi Çekebilir Mi?

Bazı iş yerlerinde çalışanlarına maaş ödediği halde sigortasını yatırmayan işverenler bulunmaktadır. Dolayısı ile kredi çekmek isteyen kişi çalışan bir kişi olduğu halde sigortası ödenmediği için resmi olarak çalışmıyor görülmektedir. Bu gibi durumlarda kredi talebinde bulunan kişiden güvence vermesi karşılığında bankalar tarafından kredi verilmektedir.

 • Kira geliri varsa bunu belgeleyebilir,
 • Ev, dükkân, arsa gibi taşınmaz mal varlığı varsa bunlardan birini ya da birkaçını ipotek ettirebilir,
 • Güvenilir bir kefil gösterebilir,
 • En önemlisi finansal hareketliliğinin notu olan kredi notunun yüksek olması nedeni ile kredi alabilir.

Bazı bankalar bu kadar fazla detaylar üzerinde durmadan düşük miktarda kredi verebilmektedir. Nasıl üniversite öğrencilerine sınırlı miktarda olan kredi veriliyorsa yine bazı bankalar kredi notu düşük olduğu halde 5.000 TL’ye kadar kredi verebilmektedir. İpotek gösterilecek olan taşınmaz mallar için yüksek miktarda kredi çekmeniz durumunda talep edinebilir. Yoksa 5.000 TL kredi çekmek için değeri yüksek gayrimenkullerin ipotek edilmesi gereksiz olur. Zaten bankalar sizi bu konusunda uyaracak ve yol gösterecektir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 Yorum

 1. Kazanmak kadar, ulaşmak da önemlidir. Kazancına ulaşıp alamazsan kazanmanın bir önemi de olmaz. Yeni tanıştık umarim boşuna zaman kaybı olmaz.

  Cevapla
 2. Sgk cok önemli yoksa da krediler için finansal notunuz elbette öne alınır dogal olarak

  Cevapla
 3. Kaliteli ve sağlam bilgilerin bol olduğu çok güzel bir makale olmuş tebrikler 👍

  Cevapla
 4. Kredi çekmek için şartlar nelerdir kefil gerekirmi aylık sabit ücretli ve sigortalı çalışma süreleride göz önünde bulunduruluyor.

  Cevapla
Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!