Kredi Kartının Çıkması İhtimalini Artırmak İçin İpuçları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğru şekilde kredi kartı kullanmak hayatınızı epey kolaylaştırabilir. Kredi kartına onay almak için bankaların genel finansal sisteminde neler olup bittiğini biraz anlamanız gerekli. Çok geniş bir havuz olan banka-kredi havuzunda herkes için gelirine yönelik bir kısım bulunur. Bazı bankaların kredi kartı verme koşulları daha rahatken bazı bankaların daha zorlayıcı olabilir. Ama temelde tüm bankaların kişide aradığı çok önemli bir şey vardır. O da kredi notunun uygun olmasıdır. Peki, nedir bu kredi notu?

Her yerde karşınıza bu iki kelime çıkıyor olabilir. Çok basit şekilde kredi notu sizin bankalarla yaptığınız tüm finansal alışverişin dökümüdür. Yani şöyle düşünelim, Bir mahallede oturuyorsunuz ve mahallede 5 tane bakkal var. Siz bu bakkalların hepsinden yıllardır alışveriş yapmışsınız. Bazı bakkallara borcunuz olmuş zamanında ödememişsiniz ya da borçlarınızı hep zamanında ödemişsiniz. Bu 5 bakkalın kendi aralarında bir değerlendirme ağı vardır. İki bakkala borcunuzu ödemezseniz diğer bakkallar da size borçla hiç bir şey vermez. Ancak ne yazık ki iş bu kadar kolay olmuyor. Ama en basit haliyle kredi notu şu şekilde belirlenir.

Kredi notu sizin geçmişten bu yana bankalarda yaptığınız tüm finansal hareketlerin analizi sonucunda ortaya çıkar. Kredi notunuz kötüyse bunu düzeltmek için uğraşmanız gerekli. Ancak kredi notunuzun düşüklüğü sadece bir unsura bağlı da olamayabilir. Bu açıdan notunuzu düşüren durumların tespit edilip ortadan kaldırılması gerekir. Bu açıdan bir kredi danışmanından destek alarak süreci daha hızlı ve kolay hale getirebilirsiniz.

Kredi Kartı Onayı Almak İçin Neler Yapılabilir?

Bankaların sizi tanımlama şekli bilgisayarların tanımlama şekli gibidir. Bilgisayarlar sizi sanal ağda bir kod olarak algılar. Bankalar için de bu durum böyledir. Sizi finansal kodlarınıza göre tanımlarlar. Finansal kodunuzun iyi olması, sizi bankaların gözünde kredi kartı kullanabilecek, güvenilir biri yapar. Bu açından aşağıdaki unsurlara dikkat etmek önemlidir.

  • Tüm gelirlerinizi belirleyip net olarak belirttiğinizden emin olun.
  • Başka bankalara da olsa geçmiş borçlarınız varsa ödeyin.
  • Size en uygun, avantajlı olan bankayı ve kredi kartını seçin.
  • Tüm banka ödemelerinizi düzenli yapmaya özen gösterin.
  • Fatura gibi ödemeleri banka kartıyla ya da kredi kartıyla yapın.
  • Bankalardaki finansal hareketliliğinizi artırın.

Kredi Kartı Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Bankalara başvuru yaparak ya da Findeks üzerinden ücretli olarak kredi notu öğrenilebilir. Kredi notunu ve diğer unsurları öğrenmenin en kolay ve etkili yolu ise kredi danışmanlığı hizmeti alınmasıdır. Çünkü kredi danışmanlığı hizmeti ile sadece kredi notunuzu öğrenmekle kalmaz sizin için en uygun finansal çözümleri de öğrenebilirsiniz. Uzun ve zorunlu yöntemler yerine uzman kredi danışmanı desteği alarak, çok kolay şekilde kredi notunuzu ve kredi notunuzu etkileyen unsurları öğrenebilirsiniz. Kredi danışmanları bu alanda edindikleri deneyim ile notunuzu artırmanın hızlı ve etkili yollarını size sunarlar.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notları hesaplanırken finansal her faktörün belli bir yüzdelik oranı bulunur. Yani belli finansal davranışlar kredi notunu belli seviyelerde etkiler. Kredi notu hesaplanırken kredi notunu etkileyen faktörler ve yüzdelik oranları;

  • Kredi notunun %45’ni kredili ürün ödeme alışkanlıkları oluşturur.
  • Kredi notunun %32’sini mevcut hesapların yanı sıra borç durumu oluşturur.
  • Kredi notunun %5’ni yeni kredili ürün açılışları oluşturur.
  • Kredi notunun %18’ni kredi kullanım yoğunluğu oluşturur.

Geçmiş finansal hareketleriniz, şimdiki durumunuz, satın alma alışkanlıklarınız, borç ödeme düzeniniz kredi notunuzu etkiler. Kredi notunuzu en doğru şekilde öğrenmek ve analizlere öre en doğru kredi kartını bulmak için uzman kredi danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!