Kredi Kartımı Yurt Dışında Nasıl Kullanırım?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günlük hayatta sık sık sarfedilen kredi kartları fazlası yarar sağlamaktadır. Alışverişlerinizi taksitlendirmenize yardımcı olan kredi kartları, aynı vakitte acil gereksinimlerin meydana çıktığı vakitlerde nakit paranız olmasa bile bu gereksinimleri karşılamanızı sağlar. Diğer yandan kredi kartı tüketiminin şuurlu bir şekilde yapılması finansal geleceğiniz amacıyla gerektiğince önemlidir. Kredi kartı kullanan fazlası şahıs bu kartların vatan dışında aktif olup olmadığını merak etmektedir.

Türk Banka Kartları Yurt Dışında Geçerli mi?
Yurt dışında kredi kartı tüketiminin yanı sıra, banka kartı tüketimine dair de fazlası soru bulunmaktadır. Türk banka kartlarının derhal derhal bütünü vatan dışında kullanılmaktadır. Fakat bu noktada banka kartınız ile prosedür yapar iken Visa ya da Mastercard destekli ATM’leri tercih etmeniz gerekmektedir. Visa ya da Mastercard genelde her ülkede geçerli olduğundan, banka kartınızla ATM üzerinden prosedür yapabilir, ne kadar paranız kaldığını görebilir ya da hesabınızdaki parayı olduğunuz ülkenin para birimine dönüştürerek çekebilirsiniz. Banka kartınızla vatan dışında alış veriş yapmanız olası olsa da, birtakım POS cihazları kartınızı tanımayabilir. Bu amaçla banka kartı kullanacaksanız ATM’den prosedür yapmanız çok daha güvenilir bir yoldur. Fakat burada söz hususu bankanın ne kadar komisyon aldığını ya da kesinti yapıp yapmadığını öğrenmeniz önemlidir.

Yurt Dışında Hangi Kredi Kartı Kullanılır?
Mastercard ya da Visa altyapısını kullanan kredi kartları global olarak bütün ülkelerde aktif duruma gelmektedir. Kredi kartını uluslararası olarak kullanmak amacıyla, kesinlikle vatan dışına çıkmadan evvelce bankanızdan bilgi almanızı öneririz. Bazı kartlar yetkilendirme ile alakalı ek bir prosedür olmadan vatan dışında kullanılamayabilir. Diğer yandan American Express destekli kredi kartlarının vatan dışında kullanılması çok daha kolaydır. Aynı vakitte vatan dışında kredi kartı ile prosedür yaptığınızda ekstrenize ek ücretler yansıyabileceğini de bilmeniz gerekmektedir.

Kredi Kartı Yurt Dışı Kullanıma Nasıl Açılır?
Yurt dışına gittiğinizde kredi kartınızı kullanmanız olası olsa da, ilk olarak kartınızın vatan dışı tüketimine açık olması lazımdır. Çünkü fazlası kredi kartı emniyet önlemleri nedeniyle vatan dışı tüketimine kapalıdır. Eğer kartınızı kullanıma açmazsanız, vatan dışına gittiğinizde kredi kartınızla alış veriş yapmanız olası olmayacaktır. Kredi kartınızı vatan dışında kullanmak amacıyla aktif duruma getirmenin birkaç yolu vardır, alçakta liste durumunda bulabilirsiniz:

İnternet bankacılığını kullanarak ayarlar menüsünden kartınızı vatan dışına açabilirsiniz. Bu prosedürü vatan dışına gittikten sonra da kullanmanız olasıdır.
Bankanızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek kartınızın vatan dışı tüketimine açılmasını talep edebilirsiniz.
Bankanızın rastgele bir şubesine giderek kartınızı vatan dışında kullanmak istediğinizi ifade ederek aktif duruma getirilmesini isteyebilirsiniz.
Kredi kartınızı vatan dışında kullanmak yanınızda yüksek miktarda nakit bulundurmak mecburiyetinde kalmamanız adına yarar sağlasa da, bilhassa temassız özellikteki kartlar vatan dışında risk teşkil etmektedir. Bu amaçla rastgele bir olumsuz halde kendinizi güvenceye alabilmek amacıyla temassız prosedür limiti saptamanızı öneririz.

Yurt Dışı Kredi Kartı İle POS Cihazı Nasıl Kullanılır?
Kartla alış veriş yapmaya imkân yayınlayan POS cihazları, vatan dışında da kredi kartı kullanmanıza imkân tanımaktadır. POS cihazının içersinde belirleme edilen program bağlı olduğu bankanın provizyon sistemine göre özelleştirilmektedir. Yurt dışında kredi kartı ile prosedür gerçekleştirme istediğinizde, POS cihazına okutulan kart sarfedilen para birimini belirleme eder. Böylece kartınız Türk bankalarına ait olsa bile, belirleme edilen ülkenin para birimini algılar ve otomatik olarak bu para birimine çevirir. Eğer kartınız temassız özelliğine sahipse, şifre girmeden bu prosedürü gerçekleştirebilirsiniz. Alışveriş yaptıktan sonra, kredi kartı ekstrenizde yapmış olduğunuz prosedürün o anki kura göre yansıtıldığını görürsünüz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!