Kredi Çekebilmek İçin Kaç Aylık Sigorta Gerekir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi çekmek yurttaşların gereksinimi olan nakite desteğinden faydalanmasını sağlasa da, müracaat adımı sonrasında onay alabilmek amacıyla birtakım şartları yerine getirmeniz bekleniyor. Bu şartlardan biri de emekli olmuş şahıslar haricinde müracaat yapanların sigortalı çalışan olması gerektiğidir. Bankaların kredi müracaatlarını reddetmesinin ana nedenlerinden biri de bireyin sigortalı olarak çalışmıyor olmasıdır. Fakat kredi çekmek isteyen vatandaşlar, kredi çekmek amacıyla kaç aylık sigortalı olmaları gerektiği ile ilgili net bir bilgiye sahip değil. Bu yazımızda kredi çekebilmek amacıyla kaç aylık sigorta gerektiğinden bahsedeceğiz.

Kaç Aylık Sigortalı Olmak Lazım?

Bankaların kredi müracaatı esnasında sigortalı bir işte çalışma gerektiğini sunmasının nedeni, aylık derli toplu olarak gelir akışının olmasını istemesi ve kredi çeken bireyin borcunu öderken problem yaşamamasıdır. Fakat müracaatnızın kabul edilmesi amacıyla en az 3 aylık sigorta girişinin olması gereklidir. Herhangi bir işe yeni girmişseniz ve sigorta başlangıcınız yapılmışsa derhal sonrasında kredi amacıyla müracaat yaparsanız büyük olasılıkla müracaatınız kabul edilmeyecektir. Başvuru yapmadan evvelce 3 ay beklemeniz gereklidir. Diğer yandan 3 aylık sigorta primleri ödenmiş olan bireylerin sigortası hala devam ediyor olmalıdır.

Kredi çekmek amacıyla kaç aylık sigorta ödemesi yapılması gerektiği bankadan bankaya göre de değişmektedir. Bazı bankalar 3 aylık sigortalılık halini yeterli bulmamakla birlikte, bireyin en az 6 ay zamanınca sigortalı olmasını talep etmektedir. Gelirin sabit olması kredi borcunuzu problemsiz bir şekilde ödeyeceğiniz manasına geldiğinden, banka kredi müracaatlarında gelir beyanı talep eder.

Her Sigortalı Çalışana Kredi Çıkar Mı?

Bankadan bankaya değişen aylık sigortalı çalışma koşulu kredi değerlendirme yalnızca ufak bir parçasıdır. Buna bağlı olarak 10 senelik sigortalı çalışan olsanız bile dilediğiniz kredi amacıyla yaptığınız müracaat kabul edilmeyebilir. Bu noktada bankaların en çok ehemmiyet verilen hal kredi notunun yüksek olmasıdır. Daha evvelce kredi kartı borçlarınızı ya da kredi ödemelerini yapmamışsanız kredi notunuz düşük olarak görüntülenecektir. Bu halde fazlası bankadan kredi çekmeniz olası değildir. Eğer hiç gecikmeye düşmüş kredi borcunuz sahip olunan değilse, kredi notunuz da yüksek olacaktır.

Maaş Miktarı Kredi Çekmek İçin Önemli Mi?

Maaş miktarı kredi çekmek amacıyla rastgele bir engel teşkil etmese de alabileceğiniz kredi tutarını etkiler. Banka işveren doğrulusunda çalışanın ne kadar maaş aldığını bildiren belgeye bağlı olarak bir ödeme planı çıkartır. Buna göre 2.500 TL maaş alan bir bireyin aylık kredi ödemesi maaşının %20’sinden çok olamaz. Maaş miktarı arttıkça alınabilecek kredi tutarı da artacağı amacıyla maaş mühim bir faktördür.

Emekliler İçin Sigortalı Olma Süresi Önemli Mi?

Kredi müracaatlarında emekliler amacıyla belirli bir sigortalılık zamanı aranmamakta. Emekli aylığı belirli bir vakit kısıtlaması olmadan emeklilere her ay sabit olarak ödendiğinden, bu hal bile bankaların kredi vermesi amacıyla yeterli oluyor. Diğer yandan emekli bireylerin kredi müracaatlarında bankadan bankaya değişmekle birlikte belirli bir yaş sınırı bulunuyor. Bu yaş sınırının üstünde olan emekli şahıslar amacıyla bankalar kredi müracaatına olumlu cevap vermiyor. Diğer yandan maksimum yaş sınırı bankadan bankaya göre değiştiğinden müracaat yapmadan evvelce ayrıntılı bilgi almanızda fayda var.

Ev Kredisi Almak İçin Kaç Aylık Sigortalı Olmak Gerekli?

Nakit paranın en çok gereksinim duyulduğu ev alımlarında kredi en cazip alternatif olarak ilgi çekiyor. Ev kredisi alabilmek amacıyla bireyin en az 3 aylık sigortalı olması ve sigortasının devam ediyor olması gereklidir. Aylık sigortalı çalışma zamanı bankadan bankaya değişse de 6 ayı aşmamaktadır. Konut kredisinde yüksek tutarlarda nakit desteği sağlandığından sigortalılık zamanı bankalar amacıyla mühimdir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!