KOBİ’ler İçin Kredi Türleri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Büyük ya da orta büyüklükteki işletmeler olarak adlandırılan KOBİ’ler, fazlası vakit işletmelerini büyütmek adına finansal desteğe gereksinim duyabiliyor. Nakit gereksiniminin bulunduğu vakitlerde yurttaşların bankalara müracaat ederek kredi talep etmesi gibi, KOBİ’ler de kendileri amacıyla özel olarak yasenean kredilere müracaat yapabiliyor. Fakat ticari işletme statüsünde olmaları nedeniyle kobi kredileri değişik türlerde sunulabiliyor. KOBİ’lere yasenean 2 ana kredi türü bulunuyor ve şu şekildedir;

 

Nakdi Krediler

KOBİ’lerin tüketimine sunulan nakdi krediler gereksinim kredisi gibi müracaatı oluşturulan ve anlık nakit ihtiyacını karşılayan finansman destekler olarak tanımlanabilir. Diğer yandan nakdi krediler söz hususu bulunduğunda KOBİ’lere özel değişik fırsatlar sunulabilir. Nakdi kredi çeşitlerinden bazıları şu şekildedir;

 

Taksitli Kredi:

İşletmeyi büyütmek ya da ilerletmek hedefiyle kullanılabilen taksitli krediler, uzun vade ile alınan kredi çeşitlerinden biridir. KOBİ’lerin gereksinimleri tarafında taksitli krediyi Türk Lirası, Euro ya da Dolar olarak kullanması mümkündür. Taksitli krediler eşit taksitlerle ödeme yapılması nedeniyle derli toplu nakit akışına sahip olan işletmeler amacıyla uygundur.
Spot Kredi:

Piyasa koşullarının değişiminden etkilenmemesi adına belirlenmiş olan vadeye kadar faiz oranının sabitlendiği kredi türüdür. Kredinin kullanıldığı gün hangi vadede ne kadar faiz ödeneceği belirlendiğinden tercih edilir. Fakat bu tip kredide erken ödeme imkanı yoktur.
Hazır Hesap:

İşletmelerin kısa süreli gereksinimleri amacıyla kullanmak mümkün bir tutarın hesapta sıksık var bulunduğu kredi türüdür. Bu kredi türünde çek ya da fatura gibi ödemelerin yapılması amacıyla hesapta para bulunmasa bile ödemeler yapılır. Daha sonra hesaba para girişi bulunduğunda kredi otomatik olarak kapatılır.
KOBİ Proje Kredileri:

Toplam yatırımın %75’inin finanse edildiği, yatırım finansmanı amacıyla 7 sene vade vakiti ile kullanılabilen kredi türüdür.

Gayrinakdi Krediler
Karşılıklı alışverişin garanti altına alınmasını gerçekleştiren gayrinakdi kredi çeşitleri ile işletmenin aldığı hizmet ya da mal karşılığında ödeme yapacağının teminatı alınır. Teminat banka aracılığı ile şirkete ulaştırılır ve alıcı işletme belirti edilen vade üzerinden satıcıya ödeyeceği miktari garanti etmiş olur.

Referans Mektubu:

Çoğu vakit inşaat taahhüt işleri ile uğraşan KOBİ’lerin kamu ya da özel kuruluşlar doğrulusunda açılan ihalelere katılmasını gerçekleştiren bir belgedir.

Kabul Kredisi:

İthalatçıların vadeli mal alımı yapmasına imkan gerçekleştiren kabul kredisi, ihracatçı doğrulusunda düzenlenen poliçenin ithalatçı doğrulusunda ödeneceğinin banka doğrulusunda garanti edilmesi ile kullanılır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!