Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Ne Olur? Hapis Cezası Var mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özellikle kredi notu düşük olanlardan bankaların kefil istemesi, asıl borçlularının sayısı kadar banka kredilerine kefil olan insanların sayısını daha da artırmaktadır. Maalesef ki günümüzde asıl borçlunun çekmiş olduğu kredinin geri dönüşünü yapmaması sebebiyle, kefil olan birçok insan mağdur olmaktadır. Bu mağduriyeti yaşayan insanların en sık sorduğu sorulardan biri olan kredi borcu ödenmezse kefile ne olur? Sorusunun cevabını sizler için paylaştık.

Kefil olunan kredinin sağlıklı bir şekilde ödenmemesi, hal hatır nedeniyle ve tamamen iyi niyetle kefil olmuş birçok insanın aile yapısında daha olumsuz sosyal etkileri bulunmaktadır.

Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Ne Olur?

Kredi borcu ödenmediğinde banka öncelikli olarak alacağını, asıl borçludan tahsil etmeye çalışır. Kredi taksitinin son ödeme gününden 90 gün geçmesi üzerine, banka alacağını avukat yoluyla asıl borçludan tahsil etme yoluna gider. Ancak bu 90 günlük süreç içerisinde de, asıl borçlunun borcu ödemesi konusunda çeşitli uyarılar yapılacaktır. Hiçbir şekilde borcun hala ödenmemiş olması halinde, asıl borçlunun SGK kapsamında bir geliri varsa maaşın 1/4 oranında haciz edilmesi mümkündür.

Banka alacağını tahsil edemediği takdirde kredi çeken kişinin varsa üzerine kayıtlı mal varlığına yaptırım yapma hakkına da sahiptir. Bu süreçte yukarıda sayılanların mümkün olmadığı durumlarda, aynı süreç kefil için de geçerli olacaktır.

Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Haciz Gelir mi?

Kredi borcunun ödenmemesi ve kredi sahibinden tahsil edilememesi halinde, eve haciz gelmesi evdeki eşyaların niteliğine bağlıdır. Aslında bu süreçte eve haciz memurları gelebilecek olsa da, evdeki eşyaların haciz edilebilmesi için ihtiyaç fazlası eşyaların bulunması gerekir.

Yeni düzenlemeye göre evde bulunan çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi ailenin temel ihtiyaçlarına haciz konulması mümkün değildir. Sadece aynı eşyadan iki tane olması, o eşyanın ise ailenin ihtiyaçları dışında kalması gerekmektedir. Yani evinizde kullandığınız hiç bir eşyanın haciz yoluyla sizden alınması, mümkün olmamaktadır.

Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Hapis Cezası Var mı?

Kredi borcu ödenmediği durumlarda kefile hapis cezasının olması, taahhüdü ihlal ve mal beyanının yapılmadığı durumlarda mümkün olmaktadır. Şayet banka alacağını asıl borçludan alamayıp kefilden tahsil etmek istediğinde ve kefilin bu süreçte banka avukatına borcu ödeyeceğini taahhüt edip ödeyemediğinde hapis cezası söz konusudur. Üstelik burada geciken taksitler sebebiyle dahi, taahhüdü ihlal suçundan hapis cezası olabilmektedir.

Bu nedenle hiçbir şekilde taahhüt verilmemeli, şayet verilecekse de taksitlerin aylarca geciktirilmeden ödenmesi gerekir. Taahhüt verildikten sonra taksitin 10-15 gün geç ödenmesi sorun olmazken, daha uzun süreli gecikmelerde hapis cezasının alınabilmesi söz konusudur.

Hapis cezası alan ve bu nedenle cezaevine giren birinin borcun ödenmesi ya da avukatla anlaşması halinde, aynı gün veya en geç 24 saat içerisinde cezaevinden tahliyesi söz konusudur. Bu tip cezalardan dolayı cezaevine giren kişilerin açık cezaevi mi yoksa kapalı cezaevinde mi yatacakları da, merak edilenlerden biridir. Borçtan dolayı alınan hapis cezalarında, verilen ceza açık cezaevinde infaz edilmektedir.

Kredi borcu ödenmezse kefile ne olur? Hakkında soru ve düşüncelerinizi, yorum alanından bizlerle paylaşabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Yorum

 1. 9 Ekim 2020, 11:38

  Çok güzel bir yazı dizisi olmuş. Emeğinize sağlık. Hep aklıma takılırdım bu kefile noluyor diye. Bu soru işaretini kafamdan atmama yardımcı oldunuz.

  Cevapla
 2. 9 Ekim 2020, 11:58

  Çok güzel ve yararlı bir yazı olmuş gerçekteb işime çok yaradı elinize sağlık

  Cevapla
 3. 23 Ekim 2020, 10:17

  Kredi çekmek isteyenler için açıklayıcı bilgilerin yer aldığı güzel bir paylaşım olmuş.

  Cevapla
 4. Kredi çekmek istiyenlere altın tavsiyeler bence okumaya değer bir yazı olmuş

  Cevapla
 5. bilgilendirici güzel bir yazı olmuş elinize emeğinize sağlık

  Cevapla
 6. 27 Kasım 2020, 18:27

  Kredi çekmek istiyodum. Aklimda çok soru isareti vardı.kredi çekmek isteyenlerin mutlaka bilgi sahibi olmak için okumasi gereken bi yazi olduğunu düşünüyorum.

  Cevapla
 7. Kredi çekmek isteyenler bu site sizin aklınızdaki soru işaretlerini giderecekdir teşekkür ederim tekrardan

  Cevapla
Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!