Konut Kredisi Ödeme Planı Nasıl Oluşturuluyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hayatınızın belki de bir dönüm noktası olarak ev almaya karar verdiniz, bankadan kredi çektiniz ve nihayet hayallerinizdeki yuvaya ulaştınız. Bundan sonra bundan sonra kredi borçlarını ödemek kaldı sadece. Peki hangi ayda ne kadar borç ödeyeceğinizi kalem kalem biliyor musunuz? Önünüzdeki senelerde gerçekleştireceğiniz planlamalar amacıyla bunun ne kadar mühim olduğunu ön görü edersiniz. O durumda kredi ödeme planının ne olduğunu ve nasıl tutulduğunu öğrenmekte büyük yarar var.

Kredi Ödeme Planı
Kredi çektiğinizde gerçekleştireceğiniz ödemeleri çekilen miktar, vade ve faiz oranları göz önünde tutularak hesaplayabilirsiniz. Bu şekilde aylık, üç aylık ya da senelik yapılacak hesaplamalarla çıkan plana kredi ödeme planı denir. Her türlü kredi amacıyla geçerlidir bu hal. Elbette konut kredileri amacıyla de kredi ödeme planı oluşturulabilir. Büyük bir yatırım amacıyla sarf edilen bu tür kredilerde ödeme planı çok daha kıymetlidir.

Konut Kredisi Ödeme Planı Nasıl Hesaplanır?
Konut kredisinin ödeme planının hesaplanması amacıyla kullanıcının çektiği anapara ile güncel faiz miktarları baz alınarak işlemler ilerletilir. Konut kredisinde başkalarından değişik bir hal söz konusudur. Devletin kredi çekimleri üzerinden aldığı vergiler konut kredileri amacıyla işletilmez. Böylece bir kalem daha basitlik sağlanmış olur. Ev sahibi olmak isteyenlere vergiler üzerinden teşvik sağlanması hedeflenmiştir bu sistemde. Aşağıdaki örnekte konut kredisi ödeme planının nasıl hesaplandığını görebilirsiniz.

Örnek Hesaplama
100.000 TL kredi müracaatı yaptığımızı hayal edelim. 120 vade ve 0.99% faiz seviyesi verildiğini var sayalım. O durumda ödeyeceğimiz ilk taksit 1.427,78 TL olurken bunun 437,78 TL’si Anapara, 990 TL’si faiz olacaktır.

Konut Kredisi Ödeme Planında Değişiklik
Kredi çektiniz ve vakit içerisinde ödeme planının ekonominizi zorladığını düşünüyorsunuz, o durumda bu planda değişiklik yapma hakkınızı kullanabilirsiniz. Belli meşru kurallar kapsamında ödeme planında değişiklik isteme hakkınız mevcut. Elinize toplu bir para geçmesi halinde örneğin, ara ödeme yaparak geri kalan taksit miktarında ve ödeme şekillerinde değişiklik yapabilirsiniz. Bunun dışında ödeme planında yapılacak değişiklik ise iki doğrulusunda da ortak kararı ile gerçekleştirilebiliyor sadece.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!