Reasürans ve Koasürans Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sigorta terimlerinin birçoğu bilinmiyor ya da anlaşılamıyor olabilir. Bu noktada en çok merak edilen terimler arasında ise reasürans ve koasürans yer alıyor. Yazımızda reasürans, koasürans ve açık koasürans gibi terimlerden bahsedeceğiz.

Reasürans Nedir? Çeşitleri Nelerdir?
Reasürans kısaca belirtmek gerek görülürse daha evvelce sigorta ettirilmiş riskin tamamını ya da belirli bir bölümünü tekrardan sigorta ettirmek manasına gelir. Reasürans sigorta şirketlerinin teminat vermiş bulunduğu risklerin aynı vakte denk gelmesi nedeniyle ödeme güçlüğü çekmemesi amacıyla gerçekleştirilir. Bu sayede sigorta şirketi üstünde tespit edilen risk başka sigorta şirketleri ile paylaşılır. Reasürans kendi içerisinde değişik türlere ayrılmaktadır ve bazıları şu şekildedir:

Toplam Hasar Fazlası Reasürans Anlaşması: Bu uyuşma söz hususu bulunduğunda sigorta şirketinin sene süresince ödediği hasarı reasürans şirketi karşılar.

Eksedan Anlaşması: Prim ve hasarın belli bir oranla reasürans şirketi ve sedan şirket arasında paylaşılması durumudur. Eksedan uyuşması aynı vakitte bölüşmeli reasürans uyuşmalarından biridir.

Hasar Fazlası Reasürans Anlaşması: Sigortacının yazmış bulunduğu işlerden elde ettiği primin belirli bir alanı karşılığında meydana gelen hasarların eskiden saptanmış olan tutarı geride bıraktığımız kısım reasürör doğrulusunda karşılanır.

Reasürans tipleri söz hususu bulunduğunda Kotpar Reasürans Anlaşması ve Zorunlu Reasürans Anlaşması da mevcuttur.

Koasürans Nedir?
Farklı sigorta şirketleri arasındaki riskin paylaşımı olarak da açıklanabilen koasürans ile sigorta sözleşmesinde yer alan muafiyet karşılandıktan sonra anlaşılan başka sigorta şirketleri şahıs hasarın ya da tazminatın bir bölümünü üstlenir. Sıhhat sigortası, mülkiyet sigortası ya da tapu sigortası gibi hallerde uygulanabilen koasürans ile reasürans arasındaki fark da burada meydana çıkar. Reasürans söz hususu bulunduğunda aynı anda meydana gelen risklerin ödeme zorluğu çıkarması nedeniyle yapılırken, koasürans sigorta şirketinin en baştan tek başına teminat veremeyeceğini bilmesidir. Aynı vakitte açık koasürans terimi de bu noktada merak edilebilir. Açık koasüransın manası risk incelemelerini, fiyatlandırmayı yapan ve poliçeyi düzenleyen koasürörlerin kimliklerinin bilinmesidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!