KDV 2 Beyannamesi Nedir? Nasıl Hesaplanır ve Hazırlanır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemizde değişik sektörler amacıyla değişik oranlarda yapılan KDV (Katma Değer Vergisi) herkes doğrulusunda bilinmektedir. Fakat KDV ödemesini yapamayacak halde olan işletmeler amacıyla yapılan KDV 2 beyannamesi hususu ile alakalı fazlası şahıs hala yeterli bilgiye sahip değil. 2 numaralı KDV olarak da tanınan KDV 2 beyannamesi hususu ile alakalı bütün detayları yazımızda bulabilirsiniz.

KDV 2 Beyannamesi Nedir?
Hazine ve Maliye Bakanlığı doğrulusunda yürürlüğe alınmış olan KDV 2 zaten KDV tahsilatında zorluk yaşam sürdüren sektörler amacıyla uygulanmaya başlanan bir beyannamedir. Ülkemizde değişik sektörler amacıyla değişik KDV oranları yapılır ve tüketim vergisi olan KDV birtakım şirketler ya da tüzel şahsilikler doğrulusunda ödenemeyebilir. Bu hizmet ya da malı satan firmanın vatandışı odaklı olması gibi bir halde meydana çıkabilecek haller arasındadır. Böyle bir alternatif ulusal devletin KDV almasını zorlaştırdığından vergi ödemeleri yönünden da risk meydana gelebilir. KDV 2 beyannamesi de bu halde döneme girer ve ödenecek olan verdi satıcı ile alıcı arasında paylaştırılır. 2 numaralı KDV’nin 2 değişik türü bulunmaktadır ve şunlar kısmi tevkifat ile tam tevkifat olarak adlandırılmaktadır. Buna göre kısmi tevkifat işleminde KDV seviyesi alıcı ve satıcı arasında paylaştırılırken, tam tevkifat işleminde KDV seviyesinin tamamı satın alma prosedürünü yapan alıcı doğrulusunda ödenir.

KDV 2 Beyannamesi Nasıl Hesaplanır?
KDV 2 beyannamesi hesaplamasının normal KDV hesaplaması ile aynı olan yönleri bulunmaktadır. Bu hesaplamadaki mühim nokta ise ödeme seviyesinın alıcı ve satıcı arasında doğru şekilde paylaştırılmasıdır ki bu oranlar sektöre göre %10 ile %90 arasında değişiklık gösterebilir. Sürecin gelişme biçimi söz hususu olduğunda satıcı ya da alıcının vatan dışında bulunmakta olmasına göre değişkenlik gösterebilir. KDV 2 beyannamesinde bütün faktörler form aracılığı ile belirtilmektedir.
Hesaplama yapılırken izlenecek adımlar ise şu şekildedir;

KDV’si alınacak tutar belirleme edilir.
%1, %8 ya da %18 meşru oranlardan biri seçilir.
KDV’si alınacak olan tutar ideal KDV seviyesi ile çarpılır.
Yukarıdaki adımlara göre örneklendirmek gerek görülürse 300 TL’lik bir ürün %18’lik vergiye tabiyse netice 300x%18=54 olacaktır. Yani ürünün KDV dahil fiyatı 354 TL’dir ve KDV 2 hesaplaması gerçekleştirme amacıyla ilk olarak 54 TL olan KDV tutarı amacıyla 1/10 seviyesinde KDV içerek fatura kesilir. Bu halde faturanın toplamı 300+5,4=305,4 TL olacaktır. Fakat aynı hesaplama 9/10 seviyesi ile alıcı amacıyla de yapılmalıdır. Bu faturalandırmada ise toplam 300+48,6=348,6 TL olarak belirlenir. Bu işlemlerin sonrasında ise sonucun KDV 2 beyannamesi ile beyan edilmesi gerekmektedir.

KDV 2 Beyannamesi Nasıl Hazırlanır?
KDV 2 beyannamesini internet üzerinden ya da posta yolu ile hazırlamak mümkündür. KDV 2 beyannamesi formunda alıcı ve satıcıya dair lüzumlu bulgular yer almalıdır. Aynı vakitte alakalı alanlara vergilendirme dönemleri, tarih ve adres verilerinin de hatasız şekilde girilmesi gerekmektedir. Formadaki bütün alanlar doldurulduktan sonra KDV 2 beyannamesi posta yoluyla, vergi dairesine elden ya da internet üzerinden teslim edilebilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!