Kat İrtifaklı Tapuya Kredi Çıkar mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Henüz inşaat çalışması başlamamış ya da çok yeni bir vakit diliminde inşaatına başlanmış konutlar amacıyla ev sahibi olduğunuzu resmi olarak kanıtlayan belgelere kat irtifakı belgesi adı verilmektedir. Söz hususu konut şimdilik tamamlanmamış bir durumdadır ve bu belge arsanın tümüne ya da konuta ortak olmanız halinde ev sahibi hakkına sahip olduğunuzu göstermektedir. Peki, kat irtifakı belgesine sahip olduğunuz bir konut adına kredi müracaatı gerçekleştirebilir misiniz? Gerçekleştirdiğiniz bu müracaat olumlu bir cevap alabilir mi? Bu sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kat İrtifaklı Tapu Nedir?
Mülk sahibi olduğunuzu kanıtlayan ve yansıtan kat irtifakı belgesi, üstünde inşaata başlanan arsa adına tapu bağlamında yer edinen bir belgedir. Arsanın tümüne sahip olmanız ya da arsaya ve inşaata başlanan konuta ortak olmanız dahilinde kat irtifakı belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer inşaata başlanan arsa üstünde söz sahibi olan tek kişiyseniz ve arsa sadece sizin mülkünüzse istem belgesi edinmeniz gerekmektedir. Arsada aniden çok ortağın bulunması halinde ise lüzumlu olan tek belge kat irtifakı olacaktır. Eğer arsa üstünde inşaatına başlanan konuttan bir daire almayı planlıyor ve bu daire noktasında ortak oluyorsanız daire kısmı kadar bir hisse payına sahip olacaksınız demektir. Kat irtifakı belgesi ile bu hisseniz bir tapu vazifiyeti yansıtmaktadır.

Özetle, kat irtifakı belgesi mülkiyet hakkınızı belgeleyen ve tapu vazifiyeti gören resmi bir belgedir. Kat irtifaklı tapunuz ile mülkünüz adına lüzumlu görüldüğü resmi prosedürlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz ve bu belgeyle mülkiyet noktasında söz sahibi olduğunuzu kanıtlamaktasınız.

Kat İrtifakı ile Kat Mülkiyeti Arasındaki Farklar Nelerdir?
Kat irtifakı belgesi şimdilik inşaata başlanmamış ya da yeni başlanmış yapılar amacıyla lüzumlu olan ve tapu vazifiyeti dahilinde yer alan bir belgeyken, kat mülkiyeti belgesi ise inşaat tamamlandıktan sonra alınması gereken resmi bir belge kalitesi taşımaktadır. Kat irtifakı belgesi inşaat boyunca hakkınızı gözetirken inşaatın tamamlanması ile bu belge ehemmiyetini yitirmektedir. İnşaat tamamlandığı tarihten itibaren sahip olmanız gereken yeni belge ise kat mülkiyeti belgesi olacaktır. Bu prosedür çoklukla kat irtifakından kat mülkiyetine çevirme olarak adlandırılmaktadır. İşlem konut ya da kat sahipleri değil inşaat noktasında anlaşmalı olduğunu müteahhitler doğrulusunda gerçekleştirilmelidir.

Kat mülkiyeti belgesine sahip olmak amacıyla asli koşul ise iskan belgesidir. İskan belgesi, konut inşaatınızın güvenilir ve ideal bir şekilde tamamlandığını yansıtan resmi bir belgedir. Mülkiyetiniz ve konutunuz amacıyla iskan belgesi almadan kat mülkiyeti belgesine sahip olmanız olası değildir. Ev sahibi olmanız noktasında kat irtifakı, kat mülkiyeti ve bundan dolayı iskan belgesinin büyük ehemmiyet arz ettiğini göz ardı etmemelisiniz.

Kat İrtifaklı Tapuya Kredi Çıkar mı?
Kat irtifakı belgesine sahipseniz aklınızda uyanacak asli sorulardan biri kat irtifaklı tapuya banka kredi müracaatı yapıp yapamayacağınız, öteki ise müracaatınız amacıyla olumlu netice alıp alamayacağınız olacaktır. Bu noktada kat irtifakı belgesi bulunmayan şahıslar kredi müracaatı yapamaz ve olumsuz netice alırken, kat irtifakı belgesine sahip olan şahıslar kredi müracaatında bulunabilmektedirler. Kredinizin olumlu netice vermesi adına ilgi etmeniz gereken asli neden ise inşaat noktasında anlaşmalı olduğunuz inşaat firması ya da müteahhit olacaktır. Beraber çalışacağınız inşaat firmasını özenle seçmeniz banka kredinizin olumlu netice vermesinde üstünlük sağlayacak asli nedenlerden birisidir.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!