İskan Belgesi Olmayan Eve Kredi Çıkar Mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde ev alacak olan bireylerin en merak ettikleri sorulardan birisi de iskanı olmayan eve bankaların kredi verip vermemesidir. Bazı bankalar iskanı olmayan eve krediyi kullandırtabiliyorken bazı bankalar ise iskanı olmayan eve kredi vermeyi kabul etmemektedir.

İskan Belgesi Nedir?

İnşaatı tamamen bittikten sonra yapılan işlemlerden birisi de iskan belgesi diğer bilinen adıyla ev için oturma izni alınması gerekmektedir.
İskan belgesi söz konusu olan tasdikli projeye uygun olarak inşa edilip bitirildiğini oturumun yasal olarak başlanabileceğini gösteren belgedir.

Yapının projeye uygun olmaması ve bölgenin imar planına uygun olmayan şekilde tamamlanması yapının apartman boşluğundan asansör boşluğuna, duvar kalınlıklarına kadar birçok etkenden dolayı belediyenin imar mercileri yapıya iskan vermemektedir. İskan izni olmayan yapılarda izin alınana kadar elektrik, su, kanalizasyon hizmetlerinden yararlanamamaktadır.

İskan Belgesi Olmayan Eve Banka Kredi Verir mi?

İskanı olmayan eve kredi almak, bankaların inisiyatifinde olan bir konudur. Bankaların kredi vermemelerine ilişkin yasal bir düzenleme bulunmamakla birlikte bankalar kredi verip vermeyeceklerine kendileri karar vermektedir. Bu konuda ki tek yetkili bankanın yönetim kurulu ile kredi değerlendirme bölümüdür.

Özellikle iskan evin kullanılmasına bağlı olan belgelerin başında geldiği için bankalar bu tür tereddütlü konularda risk almak istemezler. Çünkü bankalar kredi verirken teminatın olup olmadığına bakarlar eğer tüketici gerekli teminatı sağlarsa kredi verirler. Fakat kredi alınan evin kat irtifakı tapusunun olma şartı aranmaktadır. Yalnız tüketicinin kat irtifakı tapusunu kat mülkiyetine çevrilemeyeceğini bilmesi gerekmektedir.

Eğer banka daha sonra yapının iskan alabileceğini düşünüyorsa ve herhangi bir engeli bulunmuyorsa ekspertiz değerlendirmesinden geçmiş ise bankalar kredi verebilmektedir. Tüketici krediye başvurmadan önce binanın iskan durumunun gelecekte ne olacağını araştırıp öğrenmeleri gerekmektedir.

İskan Belgesi Olmayan Yapıda Karşılaşılan Sorunlar

Belgenin alınmamış olması ilerleyen zamanlarda problemlerle karşılaşılmasına neden olmaktadır. Bazı olaylarda can ve mal kaybına neden olan iskanı olmayan binada şantiye elektriğinin kullanılması küçük ev aletlerinin zarar görmesine ya da yangınların çıkmasına neden olabilmektedir.

Diğer bir problem ise ortak sayaç kullanımıdır. Ortak sayaç kullanımında gelen faturalar binada yaşayanlar arasında bölüşüp ödense de adaletli bir ödeme yapılmadığı düşünülmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!