İhtiyaç Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zaman vakit herkes bireysel harcamaları amacıyla yüklü oranda paraya gereksinim duyabilir. Böyle vakitlarda, bankaların gereksinim kredisi olanakları bireylerin yardımına koşar. Müşteriler, yüklü oranda paraları uzun vadede ödemek üzere çekerek bireysel harcamaları amacıyla kullanabilirler. Ancak kredi kullanırken ilgi edilmesi gereken birtakım noktalar da bulunmaktadır.

Kredi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

İhtiyaç kredisi çekmeden evvelce ilgi etmeniz gereken birtakım noktalar vardır. Bu noktalara ilgi ederek aldığınız krediyi çok daha rahat bir şekilde ödeyebilir ve kendinizi finansal olarak rahatlatmak hedefiyle çektiğiniz kredinin daha çok finansal problemlere sebep olmasının önüne geçebilirsiniz. Dikkatsiz bir şekilde sarfedilen kredinin gelecekte problem olma ihtimalini unutmamalısınız.

Ne kadar paraya gereksiniminiz bulunduğunu iyi hesaplayın

Kredi çekmeden evvelce farkında olmanız gereken en mühim şey gereksinim duyduğunuz orandır. Bankalar doğrulusunda yayılan kredi alternatifleri fazlasıyla yüksek üst limitlere sahip olabilir; bu halde, gereğinden yüksek meblağlarda kredi çekmekten uzak durmalısınız, zira, kredi alternatiflerinin size tanıttığı üst limitler ile sizin gereksinim duyduğunuz oran aynı değildir. Kredi kullanarak alacağınız borç seviyesi arttıkça geri ödeyeceğiniz meblağ da artacaktır. İhtiyaç fazlası kredi, ödenecek çoktan faiz manasına gelir.

Faiz civarlarına ilgi edin

Bankaların faiz oranları değişiklık göstereceğinden kredi kullanmadan evvelce iyi bir inceleme yapmanızda yarar var. Bankaların internet sitelerini ziyaret ederek sundukları kredi fırsatlarını gözden geçirmek ve gereksinimlarınızla en uyumlu kredi fırsatlarını dşayetlendirmek bu aşamada mantıklı bir davranış olabilir. Ayrıca, buraya tıklayarak TeklifimGelsin doğrulusunda size yayılan kredi hesaplama araçlarından yararlanabilir, gereksiniminiza en ideal kredi tekliflerini görüntüleyebilirsiniz.

Faiz seviyesi genellikle sizin geri ödeyeceğiniz parayı belirleyen en mühim nedenlerdan bulunduğu amacıyla kredi çekerken faiz seviyesine mutlaka ilgi edin. Bankalar yüksek kredi notuna sahip müşterilere daha düşük faizli krediler tanıttığı amacıyla kredi notunuzu yüksek tutarak kredi kullanma müracaatında bulunmak da işinizi basitlaştıracaktır.

Vadelerinizi kısa tutmaya çalışın

Kredi çekerken ilgi edilmesi gereken bir başka neden da vadedir. Uzun vadeli kredileri ödemek daha basit görünse de uzun vade demek bir yerde daha yüksek faiz seviyesi demektir. Bu sebeple, şayet durumunuz ideal ise daha kısa vadeli krediler çekmek her vakit daha avantajlıdır. Krediyi ödemede zorlandığınız takdirde yapılandırma şansınızın da bulunduğunu düşününce kısa vadeli kredi çekmek her vakit biraz daha avantajlı bir alternatiftir.

Kredi notunuzu öğrenin

Kredi müracaatı yapmadan evvelce kredi notunuzu öğrenmek başvurunuzun olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağıyla alakalı size bir düşünce verecektir. Bu sayede, şayet düşük kredi notuna sahipseniz başvurunuzu biraz erteleyip kredi notunuzu yükseltmeye çalışabilirsiniz. Kredi notu düşük olan şahıslara kredi veren bankalar olsa da bu kredi alternatifleri genellikle yüksek faiz seviyesine sahip olurlar.

Kredi Ödemelerinizi Düzenli Yapın

Kredi kullanım müracaatından evvelce yapmanız gereken şeylerden birisi de kredi ödemelerinizi derli toplu gerçekleştirmektır. Bu sayede, halihazırda kredi borcunuz varsa bu borçları ödemiş olacağınız amacıyla hem daha yüksek bir kredi notuna sahip olacaksınız hem de borçlarınızın yükü daha da artmayacaktır. Ayrıca, kredilerini derli toplu ödeyen şahıslar bankaların gözünde daha itimat edilir bir pozisyonda olacağı amacıyla kredi başvurularının onaylanma olasılülüğü da daha yüksektir.

Bütçe Planı Yapın

Ödeme planınız kredi ödemelerinizi ve bütçenizi büyük oranda etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. İş durumunuz, haneye giren aylık gelir ve gelir düzeni gibi detaylar ödeme planı seçerken fazlasıyla mühimdir. Bankalar bütçe planınıza bağlı olarak elastik ya da çoğalan ödemeli kredi planı vererek ödemelerinizi bütçe planınıza ideal bir şekilde ayarlayabilir.

Karşılaştırma Yapın

Size en ideal bankayı ve kredi sekmesini buluncaya kadar inceleme yapmaya devam edin. Ortada pek çok alternatif bulunduğu amacıyla değişik alternatifleri kıyaslayarak karar vermek daha iyi fırsatlar yakalamanızı sağlayacaktır. Kararınızı vermeden evvelce vade, aylık taksitler, faiz seviyesi ya da toplam maliyet gibi öğeleri göz önünde bulundurmalı, değişik bankaların tanıttığı alternatifleri birbiriyle kıyaslamalısınız. Bunun yanında; sigortalar, dosya masrafları, vergi yükümlülükleri, bankanın talep ettiği ücretler gibi değişik nedenler da kendinize en ideal kredi sekmesini bulmaya çalışırken ilgi etmeniz gereken nedenler arasındadır.

İhtiyaç kredisi kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyaç Kredisinden Cayma Hakkı Var Mı?

Diyelim ki kredi başvurunuzu yaptınız ve onaylandı. Ancak, aldığınız paraya bundan sonra gereksiniminiz olmadığını düşündünüz ya da ödeyemeyebileceğinize karar verip aldığınız krediden caymak istiyorsunuz. Bu halde kredi başvurunuz onaylandıktan ileri 14 gün amacıylade cayma hakkınızı kullanarak kredinizi iptal edebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek amacıyla ilk evvelce müşteri temsilcinizle iletişime geçip caymak dilediğiniz belirtmeniz gerekmektedir. Bundan sonra kredi ve geri iade tarihine kadar ödeyeceğiniz faiz tutarını 30 gün amacıylade kredi kullandığınız kuruma yatırmış olmanız gerekmekte.

Her ne kadar aldığınız krediden cayma hakkınız olsa da biz gene de kredi çekmeden evvelce iyice düşünüp ona göre karar vermenizi öneriyoruz. Krediye gereksiniminiz olup olmadığını, aldığınız seviyesi geri ödeyip ödeyemeyeceğiniz ya da aldığınız paranın gereksinim duyduğunuz seviyesin çok üzerinde olup olmadığı gibi detayları iyice düşünerek kredi müracaatında bulunmalısınız.

İhtiyaç Kredisinde Kredi Yapılandırma Var Mı?

Şimdi de krediyi aldığınızı fakat rastgele bir nedenden dolayı ödemede zorlandığınızı varsayalım. Bu halde fazlası şahıs kullandığı krediyi yapılandırma yoluna gitmektedir. İhtiyaç kredisinde de kredi yapılandırma imkanı vardır. Eğer aldığınız krediyi ödemede zorlanıyorsanız müşteri temsilcinizle bununla alakalı iletişime geçerek kredinizi yapılandırabilirsiniz. Kredi yapılandırma vasıtası ile ödeme planınızın vadesi uzamış olacak ve aylık ödeme tutarınız düşürülecek, bu sayede kredinizi daha basit bir şekilde ama daha uzun vadede ödemiş olacaksınız.

Kredi Başvurumun Onaylanması İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi çekecekseniz ilgi etmeniz gereken en mühim neden mutlaka kredi notudur, Findeks doğrulusunda tespit edilen ve 0 ile 1900 arasında bir skor ile ifade edilen kredi notu sizin risk durumunuzu belirler. Bankalar genellikle bu notun yüksekliğine bakıp kredi başvurularını ona göre onaylarlar. Kredi notu düşük olan kullanıcılara, kredi başvurularının onaylanması amacıyla kredi notlarını yükseltmeleri önerilir. Her bankanın kredi notuna yaklaşımı değişik olsa da genellikle 1500 üzeri kredi notuna sahip olan bireylerin başvuruları olumlu sonuçlanır. 1100-1499 arasındaki kredi notları ise genellikle riskli gruba dahil bulunduğu amacıyla bankaların biraz daha çekimser davranmasına sebep olabilir.

Düşük kredi notuna sahip olan şahıslara kredi veren bankalar bulunsa da bu bireylerin alacağı krediler genellikle daha yüksek bir faiz seviyesine sahip olacaktır. Bu sebeple, kredi notunu olası bulunduğunca yüksek tutmak tavsiye edilir. Bu sebeple, çok sık kredi çekmeyerek, çektiğiniz kredileri saatinde ödeyerek, düşük limitli bir kredi kartı ile alış veriş yaparak ve bankacılık ürünlerini kullanarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!