Gelire Göre İdeal Evin Tutarına Nasıl Karar Verilir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her erişkin insan bir ev almayı hayal etse de fazlası vakit yüklü bir nakit destek olmadıkça borçsuz ev alabilmek olası olmayabilir. Böyle bir halde ilk akla gelen ise konut kredisi çekmek ve bankadan alınan nakit para ile ev sahibi olmaktır. Fakat bunun evvel gelire göre uygun ev değerini saptamak çok önemlidir. Kredi çekerek ya da çekmeden ev alacaksanız gelirinize göre ne kadarlık bir ev satın alabileceğinizi bilmeniz düzenleme yapar iken işinizi kolaylaştıracaktır.

Aylık Geliriniz Ne Kadarlık Bir Ev Almanızı Sağlar?
Konut kredisi başvurularında bankalar doğrulusunda ilk olarak kredi notuna, ardından ise aylık gelir tutarına göre onay verilmektedir. İhtiyaç kredisi ya da vasıta kredisi gibi kredi türlerinde düşük limitlerde krediler verilse de konut kredilerinde kredi tutarı çok daha çoktur. Bu amaçla banka kredi taksitlerinin ödenmesi konusu ile ilgili kendisini güvenceye alabilmek ister ve bu noktada yukarıda bahsetmiş olduğumuz iki etken öneme alınır.

Her insan çalışma koşullarına ve kariyerindeki ilerleyişine göre değişik tutarda maaş alabilmektedir. Bu amaçla gelirinize göre ne kadarlık bir ev alabileceğiniz de belge ile gösterilebilir gelir halinize göre belirlenir. Diğer yandan konut kredilerinde banka evin değerinin %20’si kadar peşinat talep etmekte, kalan %80’lik kısım amacıyla kredi vermektedir.

Gelire Göre İdeal Ev Tutarını Hesaplama
Konut kredisi başvurularında onay ardından bankalar doğrulusunda gelire göre ne kadarlık bir ödeme uygulanacağı belirlenmektedir. Yasal olarak bir şahıs beyaz ettiği aylık gelirin en çok %50’si kadar kredi taksidi ödemesi yapabilir. Buna göre 5.000 TL maaş ile çalışan bir şahıs en çok 2.500 TL kredi taksidi ödeyecektir.

Gelirinize göre ne kadarlık bir ev alabileceğinizi bankaya giderek öğrenebilir ya da çevrimiçi olarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Bu noktada Gelirime Göre Ne Kadarlık Ev Alabilirim? hesaplama aracı size yardımcı olacaktır. Bu hesaplama aracı ile aylık beyan edebileceğiniz gelire göre maksimum ne kadar kredi çekebileceğiniz ve aylık ödemeleriniz de dahil olmak üzere bütün detayları öğrenebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!