Evlilik Kredisi Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Evlilik evveli hazırlık masrafları ve çeyiz giderleri evlenmeyi planlayan çiftlerin bütçelerini zorlayan bir masraf kalemidir. Devlet destekli evlilik kredileri ve bankalar doğrulusunda lüzumsinim kredisi kapsamında yasenean evlilik / düğün kredileri yardımıyla evlenmek isteyen herkes bu dönemde meydana gelen evle ya da düğünle alakalı masraflarını basitçe karşılayabilir.

Bireysel tüketici kredisi kapsamında kullanılabilecek evlilik kredileri, evlilik planı yapan müşterilerin bu dönemde meydana gelebilecek nakit greksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır. Başvurular diğer lüzumsinim kredilerinde bulunduğu gibi bireylerin gelir düzeylerine, kredi notlarına ve derli toplu ödeme yapıp yapmadıklarına göre değerlendirilir. Söz, nişan, çeyiz, düğün, balayı vb. harcamalar amacıyla değişik vade seçenekleri ile evlilik (düğün) kredisine müracaat ederek bütçenizi zorlamadan, nakit gereksinimlerinizı karşılayabilirsiniz.

Devlet destekli evlilik kredisi koşulları

Evlilik sürecinde devlet destekli krediden faydalanmak amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca tespit edilen koşullara uyulması lüzumludir. Krediden faydalanabilmek amacıyla evlenmek isteyen çiftlerin genelde 18 ile 24 yaş arasında olması lüzumir. Devlet destekli evlilik kredisinden faydalanmak isteyen çiftlerden rastgele birinin Türk Ceza Kanunu’nda yer alan ağır suçlardan ceza almamış olması lüzumir. Hem de çiftlerin parasal durumlarının evlenmelerine imkân vermemesi de kredinin onaylanması amacıyla lüzumlu koşullardan biridir. Bu koşulları gerçekleştiren herkes 1 sene zamanınce geri ödemesiz, faizsiz evlilik kredisi alabilir. Toplam geri ödeme zamanı 4 sene olan kredinin geri ödeme başlangıç tarihi, evlenilen sene çocuk sahibi olunması durumunda 1 sene daha ertelenebilir. Kullanılan kredi, tespit edilen taksit zamanı zamanınce her sene eşit taksitler durumunda ödenerek devlete iade edilir. Evlilik kredisi koşulları çiftlerden birinin üniversite okuması durumunda 26 yaşına kadar uzatılabilir. Hiçbir şekilde ek faiz uygulanmayan kredinin geri ödemesi, rastgele bir devlet yurdunda büyüyenler amacıyla genelde 2 sene ötelenebiliyor. 2016 senesinde başlayan bu programlamayı yalnızca kamu bankaları sunuyor. Genelde 26 yaşından evvelce evlenmek isteyen genç çiftler doğrulusunda tercih ediliyor.

Evlilik kredisi koşulları

Özel bankaların evlenmek isteyen çiftlere lüzumsinim kredisi kapsamında sunmuş bulunduğu evlilik kredisi ürünleri evlilik döneminde meydana gelen çoğu masraf kalemini sorun çekmeden karşılayabilmek amacıyla üstünlük sağlar Her bankanın müşterilerine sunabileceği en yüksek kredi tutarı limiti değişiklık gösterir.. Maksimum 36 ay vade ile yasenean kredileri eşler ayrı ayrı ya da birbirlerine kefil olarak çekebilir. Çiftlerin gelirlerinin ortak değerlendirilebilmesi amacıyla evliliğin gerçekleşmiş olması koşul olmasından evlilik evveli ayrı ayrı başvurular kabul edilmektedir. Kredi kullanırken bankalar doğrulusunda kefil talep edilebilir. Evlilik kredisinde rastgele bir yaş ya da sicil koşulu aranmaz. Tek ölçüt bireylerin gelir düzeyleri ve kredi risk raporlarıdır.

Evlilik kredisi masrafları

Evlilik kredileri, lüzumsinim kredisi ürünü kapsamında bulunduğu amacıyla lüzumsinim kredilerinden alınan KKDF ve BSMV vergilerine tabidir. Kredinin tespit edilen oranında tahsis ücreti ve sigorta masrafları kredi dosyasına eklenir. Kredi tutarına oluşturulan faizle beraber hesaplanan borç tutarı aylık taksitlere bölünerek geri ödenir. Evlilik kredileri bankaların dönemsel olarak sunmuş bulunduğu birtakım özel kampanyalarla masrafsız olarak kullanılabilir. Tüketicilerin evlilik kredisi almadan evvelce kredi masraflarını araştırmalarını tavsiye ederiz.

Çeyiz hesabı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın evlenmek isteyenlere destek olmak amacıyla meydana getirdiği projelerden biri de çeyiz hesabıdır. Şimdilik 27 yaşını doldurmamış ve mavi kart sahibi olan her gencin açabileceği çeyiz hesabına devlet doğrulusunda katkı yapılır. TL cinsinden açılması lüzumen bu hesapta döviz cinsinden birikim yapılamaz. Kişinin yalnızca ilk evliliğinde ve tek seferde verdiği bu tutar, her sene tekrardan değerlendirilerek artılabilir. Cumhurdiğernı, bu tutarı 3 katına kadar artırmaya yetkilidir. Hak sahipliğinin tespiti, devlet katkısının hesaplanması ve hesaba aktarılması tüketicinin başvurduğu bankanın sorumluluğundadır. Devlet destekli çeyiz hesaplarıyla alakalı prosedürler devlet bankaları ve özel bankalarca düzenlenir. Mevduat hesabı ya da katılım fonu içersinde değerlendirilen çeyiz hesapları, şahsa özeldir ve ortak hesap olarak açılamaz. Her bireyin genelde bir çeyiz hesabı açma hakkı yer alır ve bir bankada açılan hesap diğer bankalara taşınamaz. 18 yaşından ufak şahıslar çeyiz hesaplarını veli ya da vasi onayıyla açabilir. Hesapların ödemesi aylık ya da 3 aylık olarak düzenlenir. Çeyiz hesaplarına evlilik tarihinden evvelce en az 3 sene zamanınce derli toplu ödeme yapılması lüzumir. Devlet katkısı hesaplanırken evlilik tarihine kadar oluşturulan birikim üzerinden tutar belirlenir. Yapılacak katkı, birikim tutarının yüzde 20’sini geçemez. Düzenli ödeme zamanı arttıkça alıncak devlet katkısı miktarı da artar. Hesaplara yapılacak aylık ödemeen az 207,66 TL, en çok ise 2.076,61 TL olabilir. Çeyiz hesabı bulunan, yeni evli şahıslar 6 ay içersinde bankalarına evlilik cüzdanı ile müracaat ederek devlet katkısını alabilir. Bu katkının onaylanma zamanı 10 iş günüdür.

Altın hesabı

Evli çiftler, bilhassa düğün ardından açtıkları altın hesabı ile düğünden verdiği hediyeleri yatırım durumuna getirmek isteyebiliyor. Bilezik, kolye gibi altın takıları ve çeyrek, yarım, cumhuriyet altınlarının değerlendirilebileceği altın hesabı, bankalara yatırılmak dilenen fiziki altın miktarı ve sayısal değeri karşılığında müşterinin altın hesaplarına geçer. Altın hesabı, müşterilerin altınlarının eskimesi nedeniyle değer kayıbı ve çalınma riski olmadan koruma altında tutulmasını sağlar. Hem de banka kasasında saklayarak senelik kasa kiralama bedeli ödenmesine de lüzum kalmaz. Üstelik altının değer kazanması durumunda oluşturulan yatırım süratle nakde dönüşebilir. Bankalar hem vadeli hem de vadesiz olarak altın hesabı açabilme olanağı sunar. Vadeli olarak açılan Altın hesaplarından altının değer kazanmasıyla elde edilebilecek getiri olarak altınların tespit edilen vade zamanınce hesapta tutulması durumunda faiz getirisi de sağlanır. Hem de fiziki altın kabul eden banka hesapları bulunduğu gibi altının güncel fiyatı üzerinden sanal olarak da altın yatırımı yapılabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!