Eşten Habersiz Kefil Olunabilir mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankacılık sisteminde yapılan köklü değişiklikler, bankalarla ilişkisi bulunan tüketicilerin kafasında birçok soru işareti oluşmasına neden olmuştur. Bu soru işaretlerinden biri de, eşten habersiz kefil olabilir mi? Sorusudur.

Kefil olmak için eş izni şart mı? Sorusu hakkında tüm detayları, kısaca sizinle paylaştık.

Eşten Habersiz Kefil Olunabilir mi?

Hemen belirtelim ki yasalarca belirlenen mal rejimi sebebiyle, artık eşten habersiz kefil olması söz konusu değildir. Çünkü eşin kefil olmasından dolayı maddi olarak zarara uğrama ihtimalinin olması sebebiyle, mal rejimine göre eşlerin ortak malları üzerinde herhangi bir tarafın diğerinden habersiz olarak bu şekilde bir tasarrufta bulunması mümkün olmamaktadır.

Kefil Olmak İçin Eşten Nasıl İzin Alınır?

Kefil olmak için eşinizden alınacak iznin, mutlaka yazılı bir şekilde tüm detaylarıyla düzenlenmiş olması gerekir. Ayrıca izin veren eşinin altına adını soyadını yazarak imza atması da, belgenin resmiyete kavuşturulması adına önemlidir.

Eşten alınacak izin belgesinde, mutlaka şu detaylara yer verilmelidir. Kefil olunacak kişinin yani kredi çekecek şahsın ad ve soyadının açık bir şekilde belirtilerek, sadece o kişi için bir defaya mahsus olmak üzere izin verildiği belirtilmelidir.

Çekilecek kredi tutarı ve toplam geri ödeme tutarı, izin belgesinde açık bir şekilde belirtilmelidir. Kredi vade oranı, yine alınacak izin kâğıdında belirtilen detaylardan biri olmalıdır. Kefil olacak kişinin eşi dilerse bu iznin geçerli olduğu tarih aralığı gibi farklı detayları da, izin kâğıdına ekleyebilir.

Eşten Habersiz Kefil Olunması Durumunda Ne Olur?

Kişinin eşinden habersiz kefil olması durumunda, asıl borçlunun borcunu bankaya ödemesi halinde hiçbir sorun olmayacaktır. Ancak asıl borçlunun borcunu ödememesi halinde, kefil kredi çekerken attığı imza ile borcu ödemeyi kabul ettiği için banka kefilin kapısını çalacaktır.

Bu durumda özellikle eşinin konuyu mahkemeye taşınması halinde, eşin kefilliği yasal olarak ortadan kalkmaktadır. Boşanma aşamasında olan çiftler için, boşanma davası açılmış ise kefil olurken eş senin izin alınması gibi bir yükümlülük bulunmamaktadır.

Kefil olacak kişi kadar, kefil alacak kişinin de bu konuda dikkatli olması faydalı olacaktır. Zira asıl borçlunun başına bir iş gelmesi ve borcunu ödememesi durumunda izinsiz olunan kefilin yok sayılacağı için, asıl borçlu borcunu mutlak ödemek durumunda kalacaktır.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

DAHA FAZLA HABER İÇİN Bireyselkredi.org

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!