E-Devlet Üzerinden Ücretsiz Kredi Risk Raporu Nasıl Alınır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nakit gereksinimi olan herkes, bankadan kredi çekerek parasal anlamda kendini güvenceye alabilmek istiyor. Fakat fazlası şahıs kredi müracaatı yaparken, bankaların ilk aşamada kredi notu değerlendirmesinin nasıl bir ciddiye sahip olduğunu tam olarak bilmiyor. Bankalar doğrulusunda oluşturulan kredi notu araştırması, bireyin kredi müracaatının onaylanmasında büyük yere sahiptir. Kredi risk raporu ile bankalardan kredi alabilmek amacıyla lüzumlu bir ön koşulu gerçekleştirmiş olursunuz. Birçok prosedürü daha basit duruma getiren e-Devlet programıyla kredi risk raporu nasıl alınır konusu ile alakalı detayları paylaşıyoruz.

Kredi Risk Raporu Nedir?
Kredi çekmek istediğinizde kredi başvurunuzun olumlu ya da olumsuz sonuçlanması, kredi risk raporuna bağlıdır. Risk raporu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) doğrulusunda çeşitli bulgular göz önünde bulundurularak hazırlanan mühim bir belgedir. Bu raporda şahıs ve kurumların kredi ya da kredi kartı ödemeleri ile alakalı kayıtlar yer alır. Aynı vakitte 2013 senesinde oluşturulan düzenlemeyle birlikte fatura ödemeleri de, risk raporu kapsamında yer almaya başlamıştır.

Kredi risk raporunda yer alan bulgular, kredi notunun meydana çıkmasını sağladığından kredi başvurularında mühim bir yere sahiptir. Eğer şahıs ya da kurum; kredi ya da kredi kartı ödemelerini derli toplu olarak yapmamışsa, bankaya borcu bulunuyorsa kredi notu düşük olur. Düzenli oluşturulan ödemeler ise, kredi notunun yükselmesini sağlar. Kredi risk raporuyla birlikte banka, bireyin ödeme bağımlılıkları ile alakalı bilgi sahibi olur.

E-Devlet Kredi Risk Raporu Sorgulaması Nasıl Yapılır?
Birçok hususta yurttaşların işlerini basitleştiren e-Devlet üzerinden kredi risk raporuna ulaşmak mümkündür. Bu sayede kredi notunuzu öğrenebilir ve şayet notunuz düşükse, arttırmak amacıyla neler yapmanız gerektiği ile alakalı yol haritası çıkarabilirsiniz. E-Devlet kredi risk raporu sorgulaması şu şekilde yapılır;

e-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapın.
Arama kısmın “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” aratarak alakalı hizmete giriş yapın.
Karşınıza gelen ekrandan ihtiyaçlarınıza ideal olarak “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” ya da “Çek Bilgileri” raporlarından birini tercih edin.
Başvurunuzu yaptıktan sonra, talebiniz Türkiye Bankalar Birliği’ne iletilecek ve en geç 24 saat sonra raporunuz hazırlanacaktır.
Rapor hazır olduğunda ayrıntılı verileri sahibi olan SMS size iletilir.
Gelen SMS’de kredi risk raporunu indirmeniz amacıyla lüzumlu “rapor şifresi” bulunur. Bu şifrenin e-Devlet internet sitesi ya da mobil uygulamasına giriş yaparak “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmeti alanına girilmesi lüzumludur.

Kredi Risk Sorgulaması Ücretli Mi?
Türkiye Bankalar Birliği doğrulusunda e-Devlet üzerinden yayılan kredi risk raporu, ayda bir defaya mahsus olmak üzere bedava olarak talep edilebilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!