E Devlet Üzerinden Kredi Puanı Öğrenme

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

E-devlet sisteminden kredi puanı sorgulama hizmetinin var olup olmadığı oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. Özellikle şahısa özel kredi ihtiyacı olan kişilerin merakla takip ettikleri kredi puanları, bankalara geri ödemelerin rutin olarak yapılıp yapılamayacağına dair bilgi verir. Bir açıdan geri ödemelerin yapılabileceğine dair referans olan yüksek kredi puanını öğrenmek için e-devlet üzerinden işlem yapmanız yeterli sayılmaz.

E-devlet hizmeti sayesinde risk merkezi raporu alabilir ve bu raporu maddi referans olarak düşünebilirsiniz. Ancak raporda bankalardaki kredi, kredi kartı limit ve borç bilgisi gibi veriler yer alsa da kredi notunuz bulunmaz. Bu rapordaki bilgiler, aslında kredi puanınızı oluşturan unsurlardan oluşur.

Kredi Puanı Nedir?

Sık sık karşımıza çıkan kredi puanı, bir açıdan tüm bankalar tarafından erişilebilir durumda olan kredi sicilinizdir. Bankalarla yapmış olduğunuz tüm işlemleri içeren geçmişinizdeki ödeme rutininiz, size puan olarak geri yansır. Bu sayede tekrar bankalardan kredi almak istediğinizde bu puan sizi avantajlı hale getirir.

Kredi talebinizi değerlendiren banka, kredi puanınızı değerlendirerek size kredi verip vermeme konusunda karar alır. Bu nedenle kredi sicilinizi temiz tutmanız ve puanınızı yükseltmeniz ilerleyen süreçte kredi alabilmeniz adına oldukça önemlidir.

Kredi Puanımı Nereden  Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi puanınızı öğrenmek için e-devlet üzerinden işlem yapmanız yeterli sayılmaz. Buradan sadece risk merkezi raporunuza erişebilirsiniz. Bununla birlikte iki farklı şekilde kredi puanınızı öğrenmeniz mümkündür. Bunlar;

 • Findeks aracılığıyla kredi puanını öğrenme,
 • Bankalar aracılığıyla kredi puanını öğrenme şeklindedir.

Dilerseniz Findeks’e üye olarak başvuru yapabilir ve belirli bir ücret karşılığında puanınızı öğrenebilir dilerseniz de herhangi bir banka şubesinden destek alarak konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Şubeye gitmeden de kredi puanınızı öğrenebilir, internet bankacılığından destek alabilirsiniz.

E Devletten Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?

E-devlet üzerinden ücretsiz olarak risk merkezi raporu almanız mümkündür. Bu raporda kredilerinizle ilgili detaylı bilgiler yer alır. Kullanabileceğiniz kredilerden borçlarınıza kadar mali geçmişinizin yer aldığı raporda ödemelerinizle ilgili bir sorun olup olmadığı belli olur. Ancak raporda kredi puanı yazmaz. Bunun için bankalardan destek alabilir ya da Findeks’in sunduğu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Kredi Puanı Nasıl Hesaplanır?

Kredi puanının nasıl hesaplandığını anlayabilmeniz için öncelikle kredi notunu etkileyen faktörleri ve bunların yüzdelik dağılımını bilmeniz gerekir.

Kredi ödeme düzeni: % 35 Mevcut kredi borç durumu: % 35 Yeni alınan kredi: % 11 Kredi kullanım yoğunluğu: % 10 Diğer faktörler: % 9

Kredi Puanı Kaç Olmalı?

Bankaların sunduğu kredi hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız kredi puanınızın kaç olduğu oldukça önemlidir. Bu noktada kredi notunun 0 ile 1900 arasında değişiklik gösterdiğini bilmeniz gerekir. Kredi puanının hangi aralıklarda ne anlama geldiği ise şu şekildedir:

 • 0 – kredi alması imkânsıza yakın olan grup
 • 1-699 arası – en riskli grup
 • 700-1099 arası – orta riskli grup
 • 1100-1499 arası – az riskli grup
 • 1500-1699 arası – yüksek ihtimalli grup
 • 1700-1900 arası – çok yüksek ihtimalli grup

Düşük Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Şayet kredi almak istiyorsanız ancak kredi puanınız istediğiniz seviyede değilse kredi puanınızı yükseltmek adına doğru adımları atmanız gerekir. Bu noktada yapmanız gerekenler sırasıyla şu şekildedir:

Tüm bu işlemlerin ardından yavaş yavaş kredi puanınız yükselir, böylece ilerleyen süreçte kredi çekme imkânınız da olabilir. Kredi puanı, risk merkezi raporu, kredi talebi gibi çok çeşitli konularda detaylı bilgi alabileceğiniz firmamız, her zaman yanınızda olur ve ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt verir.

 • Borçlarınızı tamamen kapatın.
 • Ardından düşük limitli de olsa bir kredi kartı edinin.
 • Şayet kredi kartı alamıyorsanız bir vadesiz hesap açarak bu hesaba maaşınızın düzenli olarak yatırılmasını sağlayın.
 • Faturalarınızdan bazılarını bu hesap üzerinden ödeyin, hatta otomatik talimat verin. 3 ya da 4 ay geçtiği zaman düşük limitli de olsa bir kredi kartı edinmeniz mümkün olur. Bu karta düzenli olarak ödeme yapın.
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!