Çok Başvuru Yapmak Kredi Notunu Düşürür mü?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi notu bankalar tarafından çeşitli faaliyetlere göre hesaplanmaktadır. Öncelikle gelir durumunuz aldığınız ve ödeyemediğiniz veya ödediğiniz kredilerin önemi kredi notunuzun şekillenmesinde son derece önemlidir. Kredi notunuz ise bundan sonraki alacağınız ihtiyaç kredilerinde veya konut, araç gibi pek çok kredi çeşidinde kredinizi alıp alamayacağınızı belirleyen en önemli etkendir. Bunun yanında kişinin çok fazla başvuruda bulunması da alacağı krediyi etkilemektedir. Bu noktada akıllara sıklıkla gelen bir soru oluşmaktadır. Peki, çok başvuru yapmak kredi notunu düşürür mü? Bunun için iki türlü etkiden bahsedebiliriz.

Başvuru Yapmanın Kredi Notu Üzerine Etkileri

Çok fazla başvuruda bulunmanız alacağınız krediyi veya kredi notunuzu iki şekilde etkilemektedir. Bunlardan ilki; eğer yaptığınız tüm başvurular olumsuz değerlendirildiyse bu kredi notunuzun yeterli olmadığı anlamına gelmektedir ki üst üste başvuru yapmanız kredi notunuzun daha fazla düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle kendiniz öncelikle bütçe kontrolü yapıp kredi notu hesaplaması yaparak buna göre bankaya başvurursanız daha olumlu sonuçlara imkân tanıyabilirsiniz. Bunun yanında ikincisi ise yaptığınız başvuruların kabul edilmesidir. Bu durumda daha fazla borç altına gireceğinizden kredi notunuz düşecektir. Ancak borçlarınızı ödediğinizde kredi notunuz tekrar yükselişe geçecektir.

Kredilerinizi Planlı Bir Şekilde Kullanın

Aldığınız kredileri daha planlı bir şekilde kullanmanız sizi bataktan kurtaracak ve daha güzel bir hayata kavuşturacaktır. Çünkü kredi alıp savurursanız yeni bir krediye ihtiyacınız olacak ancak kredi notunuz yeterli olmadığından bankalar tarafından kredi alamayacaksınız. Bu nedenle harcamalarınızı bütçenize, gelirinize ve giderinize göre yapmanız durumunda aldığınız kredileri de rahatlıkla ödeyebilir ve ihtiyaç durumunda yenisini alabilirsiniz. Aldığınız kredileri zamanında ve tam miktarında ödemeniz sizi sorunsuz bir müşteri yapacak ve durumunuzu da bu yönde gösterecektir.

Kullandığınız kredi alışkanlıklarınız da kredi notunuz açısından önemli bir kriter olmaktadır. Bu yüzden kredi ödeme disiplinine sahip olmanız sizin açınızdan önemli bir faktör olacaktır. Geçmişte yaptığınız finansal hatalar bankalar tarafından sürekli size aktarılacak ve belki de bu yüzden gerçekten ciddi bir amaçla alabileceğiniz kredilerden mahrum kalabilirsiniz. Bu nedenle çok fazla kredi başvurusu yapmaktan kaçınıp aldığınız kredileri zamanında ödemeye özen göstermelisiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!