Bankalar Kredi Vermiyor Ne Yapmalıyım?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankalar, günümüz ekonomisinin işlemesi için temel yapılardır. Bunun yanında çoğu insana konut, araba, iş yeri gibi krediler vererek de sorunlara geçici fakat sağlam çözümler sunarlar. Bu kredilerin alınması tabii ki kişi profilindeki “güven” unsuruna bağlıdır. Çoğu insanın bankalar kredi vermiyor ne yapmalıyım sorusunun temel cevabı da aslında bu güvene dayanmaktadır.

Kişinin herhangi bir bankadan talep ettiği kredi; kredi notu, kredibilite ve aylık gelir durumu gibi birçok etmen incelenerek cevap alacağı bir taleptir. Kredi alamayan insanların ilk sorunu aylık gelirlerinin, talep ettikleri krediyi karşılayamayacak olmasından duyulan endişedir. Örneğin; aylık geliri 2000TL olan bir insan, yine herhangi bir bankadan 100.000TL’lik bir kredi talebine olumlu cevap alamayacaktır. Bu yüzden bankalar kredi vermiyor ne yapmalıyım diyen insanların, ilk dikkat etmesi gereken şey gelir – talep oranını doğru ayarlamaları olacaktır.

Bir diğer neden ise, kişinin önceki kredilerinde güvenilmeyecek bir profil oluşturması yani taksit yahut borçlarını ertelemesi, zamanında ödememesi gibi banka için sorun teşkil edecek eylemlerdir. Banka, kişinin kredi notunu eksilterek, kişi ismini kara listeye ekleyecek ve bundan sonra özellikle aynı banka dâhil, diğer hiçbir banka kredi vermeyecektir. Bunu engellemek isteyen bireylerin ise öncelikle aylık gelirlerini de dikkate alarak, düşük limitli kredi kartlarına başvurup, kredi taksitlerini tam zamanında ve aksatmadan ödemesi olacaktır. Bir süre sonra bankanın kişiye olan güven notu artacak ve daha yüksek meblağlarda kredi çekme taleplerini olumlu karşılayabilecektir.

Son olarak dikkat edilmesi gereken bir şey de; kişinin çok fazla ısrarcı davranmaması olacaktır. Özellikle bir ya da iki olumsuz cevaplı başvurudan sonraki taleplerin güvenilirlik notunu olduğundan daha fazla düşürecektir. Bu nedenle kredi çekmek isteyenlerin, bir ya da iki olumsuz cevaplı başvurudan sonra bir süre beklemeleri yerinde bir hareket olacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!