Bireysel Kredi Çeşitleri Nelerdir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredisi nedir ve nasıl başvurulur?

İhtiyaç kredisi; bireysel tüketicilerin harcamalarının artabileceği evlilik, eğitim, seyahat ya da bayram gibi dönemlerindeki masraflarına yönelik ya da sahip olunan borçlarının finansmanı amacıyla kullanabileceği, bir kredi ürünüdür. İhtiyaç kredisi müracaatında aranan koşul tüketicinin 18 yaşını doldurmuş olmasıdır.

İhtiyaç kredilerine başvurmak amacıyla gereken belgeler:Başvuru formu, nüfus cüzdanı ya da noter tasdikli suret, Adres Kayıt Sistemi’nde adres bilgisinin güncel olmaması halinde; sabit telefon, elektrik, doğalgaz, su, cep telefonu hattı faturalarından biri (son 3 ay içersinde düzenlenmiş), gelir belgesi (lüzumlu görülmesi halinde). Kredilere göre değişiklik gösteren belgeler; varsa tapu fotokopileri, kira kontratları, vasıta ruhsatları, mevduat ve başka gelir belgeleri.

Ek Hesap

Ek hesap (Kredili Mevduat Hesabı), her an nakit gereksinimlarında ve alışverişlerde kullanılabilecek şahsa özel limittir. Hesapta para olmasa bile Ek Hesap limiti tutarınca nakit çekim ya da limitten taksitli kullanım yapabilir.

Ek hesaptan nasıl taksitli kullanılabilir?

Taksitli kullanım amacıyla ayrı limit tahsis edilmez, Ek Hesap limiti banka doğrulusunda tespit edilen miktar içnden kullanılabilir. Taksitli kulanım yalnızca hesap sahibinin arzusuna bağlı olarak gerçekleşir.

Kullanılan tutar 2 ile 24 ay vade seçenekleri arasında geri ödenebilir.
Taksit tutarlarının belirti edilen tarihlerde ödenmesi halinde, taksitli kullanımdan kaynaklı ekstra Ek Hesap faizi işlemez.
Taksitlerin saatinde ödenmemesi halinde taksit tutarları Ek Hesap limitinden tahsil edilir ve alakalı devreye ait ekstredeki anapara tutarı üzerinden son ödeme tarihine kadar güncel Ek Hesap faizi uygulanır.

Ek hesaptan ne kadar kullanım yapabilir?

Ek Hesap müracaatı esnasında tavsiye edilen limit tutarına kadar limit tanımlayabilir, nakit ihtiyacında hemen Ek Hesap limitinden kullanım yapabilir.

KONUT KREDİSİ

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, konut satın alma işlemleri amacıyla gereksinim duyulan parasal desteği gerçekleştiren kredi türüdür. Satın alınmak dilenen konutun teminat altına alınması koşuluyla müşterilere finansman desteği sağlanır.

Kimler Konut Kredisine Başvurabilir?

Konut kredisi müracaatında 18 yaşından büyük olma koşulu aranmaktadır.

Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Satın alıncak evin teminat gösterilmesi yeterlidir. Yalnızca banka doğrulusunda lüzumlu görülen hallerde kefil aramaktadır. Yalnızca tapuda “mesken” olarak belirti edilen gayrimenkul alımı hedefiyle ve yalnızca gerçek şahıslar doğrulusunda kullanılabilir.

Müşterinin Türkiye’de yerleşik olması gerekir. Türkiye’de elde edilen gelirin belgelenmesi, ikametgâhta yerleşim yeri resmi adres evresinde Türkiye adresi olması, Türkiye’de çalışma ve oturma izni olması gibi talepler olabilir.

Konut Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Satın alıncak konutun tapu fotokopisi, kimlik belgesi (nüfus cüzdanı), noter tasdikli suret, Adres Kayıt Sistemi’nde adres bilgisinin güncel olmaması halinde; sabit telefon, elektrik, doğalgaz, su, cep telefonu hattı faturalarından biri (son 3 ay içersinde düzenlenmiş), maaş bordrosu ya da gelir belgesi.

Taşıt Kredisi

Taşıt Kredisi Nedir?

Sıfır ya da ikinci el vasıta satın almaya yardımcı olur. Kredi müracaatı yapar iken satın alıncak aracı teminat olarak göstererek uygun banka faiz miktarları ve değişik ödeme planlarından yararlanılabilir.

Teminata alıncak aracın yaşı maksimum 8 olmalıdır. Araç yaşı ve kredi vadesinin toplamı ise vasıta teminatlı kredilerdeki vade kısıtı gözetilerek, 10’u geçmemelidir.

Taşıt Kredisi Koşulları Nelerdir?

Taşıt kredisi TL cinsinden kullanılabilir.

Standart Taşıt Kredisi binek ve hafif ticari vasıtalar amacıyla kullanılabilir, kredi hususu vasıta teminat olarak gösterilebilir.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Satın alıncak vasıta 0 kilometre ise aracın proforma faturası, 2. el ise ruhsat fotokopisi (Satış gerçekleştikten sonra Noter Satış Senedi talep edilir),
Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı),
İkametgâh belgesi ya da güncel tarihli cep telefonu faturası,
Maaş bordrosu ya da gelir belgesi.
Taşıt kredisi çekerken sıfır vasıtalar amacıyla değişik ikinci el vasıtalar amacıyla değişik koşullar bulunur. Genel olarak vasıta kredisi, aracın kasko değerine göre ayarlanır ve hesaplanır. Bu amaçla kredi ile alıncak aracın kasko yapabilir olması gerekir. Sıfır vasıta amacıyla başvururken daha elastik seçeneklere sahip olunurken ikinci el vasıtada belli kısıtlamalar ile karşılaşılabilir. Bu kısıtlamalardan ilki aracın yaşıdır. 8 yaşından büyük bir vasıta amacıyla taşıt kredisi alma talihi azalırken yeni model vasıtalar amacıyla kredi alabilmek çok daha kolaydır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!