Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Ne İşe Yarar?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredili mevduat hesabı, mevduat hesabınızdaki birikimlerinizi ufak bir krediye ya da kredi kartına çeviren bir uygulamadır.

Birikimlerinizi risksiz ve itimat edilir bir yatırım olan bankaların mevduat hesaplarında altın, döviz ya da Türk lirası olarak değerlendirebilirsiniz. Kredili mevduat hesabında ise banka hesabınızda tespit edilen miktardan daha fazlasınu kullanabilirsiniz.

Bankalar limit belirler ve o limitler dahilinde hesabınızdaki paradan daha fazlasınu harcayabilirsiniz. Kredili mevduat hesabı nedir, neye göre belirlenir, detaylarını inceleyelim.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir

Biriktirdiğiniz para, altın ve dövizlerinizi emniyet altına alıp ve gelir sağlamak amacıyla mevduat hesabına yatırabilirsiniz. Peki, kredili mevduat hesabı nedir, nasıl işler? Kredili mevduat hesabı, bir tür hazır kredidir. Bankaya birikimlerinizi yatırdınız ve harcama yapmanız gerekiyor, paranızı aldığınızda vade bozunur ve faiz getirisi alamazsınız.

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’nde ise KMH’nın tanımı, “Kredili mevduat hesabı sözleşmesi: Kredi verenin eskiden tüketiciyle açıkça kararlaştırarak belirli bir limit dahilinde tüketicinin mevduat hesabında var olan aktiften fazlasınu kullanmasına izin verilen sözleşme” olarak açıklanır. Birikiminiz varsa kredi kartı yerine bu hesap cinsini tercih edebilirsiniz.

Bankanız size bir limit belirler ve o limite kadar harcama yapılabilir ardından kredi kartı ekstresi gibi ödeme yapılabilirsiniz. Düzenli ödemeler neticesinde limitlerde artış olabilir.

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl İşler?

Kredili mevduat hesabı günübirlik nakit ihtiyaçların karşılanabilmesi amacıyla sunulmuş olan bir bankacılık ürünüdür. Bu yüzden de işleyişi son derece kolaydır. Bazı bankalarda müşteriler hesap açtıkları anda, vadesiz hesaplarına ek olarak kredili mevduat hesabı da tanımlanmış olur. Bazı bankalarda ise kredili hesap açabilmek amacıyla kişilerin sonradan müracaatte bulunması gerekir. Müşterilerin kredi puanları, başka bankacılık ürünlerini ödeme düzenleri ve gelir düzeyleri gibi etkenlere bağlı olarak değişik limitler tanımlanabilir. Hem de sonradan limit yükseltimi de yapılabilir.

Kredili mevduat hesaplarında genelde günlük olarak faiz işler. Yani tanımlanmış olan limit dahilinde sarfedilen nakdi kredi tutarına, ödeneceği güne kadar günlük faiz işlemeye devam eder. Borcun tamamiyle ödendiği gün, faiz işlemesi de kesilmiş olur. Fakat bu durum, borcun uzun vakit ödenmemesinin olası bulunduğu manasına gelmez. Kredili mevduat hesaplarından sarfedilen tutarların 30 gün ortamında geri ödenmesi gerekir. Bazı bankalar bu vakitı 90 güne kadar uzatabilir. Her geride bıraktığımız gün işleyen faiz miktarı da artacağı amacıyla, bu hesaplardan sarfedilen paranın en kısa vakitde ödenmesi önerilir.

Kredili Mevduat Hesabı Neye Göre Belirlenir?

Harcamalarınız ardından hesabınızdaki para korunur ve faiz getirisi almaya devam edersiniz. Kredili mevduat hesabı neye göre belirlenir, limitler neye göre değişir?

Kredili mevduat hesabı limiti bankaya göre değişir. Başvuru sahibinin geliri, kredi notu hesap limitini belirlemektedir. Kredili mevduat hesabı amacıyla fazlası vakit aylık gelirin 3 katı olarak limit belirlenir.

Bankayla uyuşma yapar iken özel bir gün belirlenmediyse hesaplanan faiz, her ayın son günü hesaba yansır ve günlük olarak hesaplama yapılır.

Kredili mevduat hesabında yeterli para yoksa, EFT, havale, fatura ödeme işlemleri rahatlıkla yapılmaktadır.

Birçok şart ve etmen bankaların para ve faiz siyasetine göre değişmektedir.

Kredili Mevduat Hesabı Gecikmeye Girerse ne Olur?

Kredili mevduat hesabı amacıyla bankalarla uyuşma yapar iken kredi kartı ödemelerine benzer bir hesap kesimi olur. En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de kredili mevduat hesabı gecikmeye girerse sorusudur,

Kredili mevduat hesabı gecikmeye girdiğinde bankalarla oluşturulan uyuşmalara göre günlük faiz uygulanır. Ödemeler 90 günlük bir gecikmeye uğradığında meşru takip işlemleri başlatılır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!