Banka Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Banka seçimi kolay bir iş gibi görünse de gerçekte sandığından çok daha mühim ve ilgi gerektiren bir iştir. Zira, banka seçmeden evvelce ilgili bir araştırma yapmazsanız ve belirlediğiniz bankanın size sunmuş bulunduğu bankacılık ürünleri ile faydalar ihtiyacınıza yanıt vermez ise bu halde diğer bir banka arayışına düşebilir, ilgili bir tetkik ile kolayçe halledebileceğiniz bir konuyu dolambaçlı ve uzun bir prosese çevirebilirsiniz. Eğer siz de banka nasıl seçilir merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu yazımızda banka seçerken nelere ilgi etmeniz gerektiğinden bahsedip hayat tarzınıza ve ihtiyacınıza göre banka seçmenin püf noktalarına değineceğiz.

Banka Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Banka Türleri Nelerdir?

Banka dediğimizde genellikle aklımıza televizyonda reklamlarını gördüğümüz ya da sokağa çıktığımızda şubeleriyle karşılaştığımız bankalar gelse de değişik banka çeşitleri bulunmaktadır. En süregelen üç banka cinsini şu şekilde sıralayabiliriz:

Katılım Bankaları: Faizsiz bankacılık prensiplerine ideal hareket eden katılım bankaları, tasarruf sahiplerinden toplanan fonları ticaret ve sanayide dşayetlendirerek meydana gelen kâr ve zararı tasarruf sahipleriyle paylaşır. Bu sayede oluşturulan ticaretten elde edilen kârın paylaşıldığı katılım bankaları, faizsiz bankacılık ilkelerine ideal hareket etmiş olurlar. Katılım bankaları, aynı vakitda, faizsiz bankacılık ilkesine ideal etkinlik göstermek hedefiyle bünyelerinde “Danışma Komitesi” oluşturmuşlardır.

Özel Bankalar: İsimlerinden de anlaşılabileceği üzere özel bankalar bireysel ya da sınırlı ve genel ortaklıkların sahip bulunduğu bankalara verdiği isimdir. Bu tür bankalar devlete ait değildir.

Devlet Bankaları: Özel bankaların aksine devlete ait olan bankalara devlet bankası adı verilir.

Yaşam Tarzına Göre Banka Seçimi

Banka Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir banka seçerken ilgi etmeniz gereken en mühim şey evvelceliklerinizdir. En başta, faizli ya da faizsiz bankacılık arasında seçim yapmalısınız. Eğer faizsiz bankacılık ile ilgileniyorsanız bu halde bir katılım bankası ile çalışmayı düşünebilirsiniz fakat şayet kredi kartı ve aynısı bankacılık ürünlerinden özgürce faydalanmak istiyorsanız bu halde bir özel banka ya da devlet bankası ile çalışmak yapabileceğiniz en mantıklı seçim olacaktır. Dikkat etmeniz gereken diğer şeyleri madde halunda sıralamamız gerekirse:

Erişilebilirlik: Bankanızın erişilebilirliğinin yüksek olması sizin amacıyla her vakit bir üstünlük olacaktır. Eğer bankanızın geniş bir şube ve ATM ağı varsa bu halde seyahatlerinizde ya da acil bir halde bankanıza rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Fakat, şayet bankanız erişilebilirlik tarafından sizi tatmin etmeyecek bir haldeysa acil bir halde, bir seyahat esnasında ya da taşındığınız takdirde bankanıza ait bir ATM ya da şube bulmak amacıyla uğraşmak mecburiyetinde kalabilirsiniz. Bu sebeple banka seçimi yapar iken erişilebilirliği muhakkak hesaba katmanız, bankanızın ATM’lerinin ne kadar sık sık bulunduğunu ve nerelerde şubesi bulunduğunu öğrenmeniz sizin amacıyla bir üstünlük olacaktır. Erişilebilirliğin bir diğer tarafı de kuşkusuz bankanızla iletişime geçtiğinizde sizin gereksinim ve sorularınıza en iyi şekilde yanıt vermeleridir. Acil bir halde bankanızla iletişime geçtiğinizde muhatap olacak kimseyi bulamamak muhakkak kötü bir deneyimdir ve kimse bu tür bir deneyim hayat sürdürmek istemez. Bu sebeple, müşterileriyle ilgilenen, onların problemini çözüme ulaştırmak isteyen ve her daim arkalarında duran bir banka bulmaya çalışmanızı öneriyoruz.

İşlem limitleri: Eğer bankacılık prosedürlerini sık sık tüketiyorsanız düşük prosedür limitine sahip bir banka hesabı çok işinize yaramayacaktır. Bu sebeple, banka seçimi yapar iken size sunmuş bulunduğu prosedür limitlerini öğrenmek ve ona göre karar vermek isteyebilirsiniz. Eğer bankacılık prosedürlerini çok kullanan birisi değilseniz bu madde sizin amacıyla çok mühim olmayacaktır. Fakat, istediğiniz vakit istediğiniz kadar para çekmenize izin veren, istediğiniz prosedürü yapmanıza imkan tanıyan bir banka her vakit diğer bankalara kıyasla biraz daha tercih edilebilir olacağından sizi kısıtlamayan bir banka tercih etmek her vakit mantıklı bir hareket olacaktır.

Minimum bakiye: Küçük bankalar en az denge siyasetine sahip olmasalar da birtakım bankalar hesabınızda belli miktarda para bulundurmanız şartını koşabilirler. Bu sebeple banka seçimi yapar iken en az bakiye şartlarını göz önünde bulundurmalı, bu şartların sizin bütçenizle uyumlu olmasından emin olmalı ve bankanızı buna göre seçmelisiniz. Eğer çok bir bütçeniz yoksa yüksek bir en az bakiye sınırına sahip olan bankalarla çalışmak tercih edeceğiniz bir hal olmayacaktır. Eğer bütçe sıkıntınız yoksa ve banka hesabınızda belli miktarda bir para bulundurabileceğinizi düşünüyorsanız o vakit bu maddeyi çok da öneme almanız gerekmemektedir.

Güvenlik: Bankayı paranızı güvende tutmak ve harcamalarınızı daha kolay yapmak amacıyla seçersiniz. Bankalar, müşterilerine, paralarını kaybolma ya da çalınma olasılığını düşünmeden saklayabilecekleri güvenilir bir yer imkânı sunmaktadır. Ancak, her banka paranızı bilgisayar korsanlarından, dolandırıcılarından hem de kötü niyetli banka personellerinden koruyacak sisteme sahip olmayabilir. Bu sebeple, banka seçmeden evvelce o bankanın geçmişte bir emniyet sorunuyla karşılaşıp karşılaşmadığını, sahip olunan emniyet önemlerinin neler bulunduğunu, sistemlerinin ne kadar güvenilir bulunduğunu vesaire verileri araştırarak kararınızı ona göre vermelisiniz. Dikkatli bir tetkik ile seçiminizi yaptığınız takdirde kazandığınız paraları amacıylaiz rahat bir şekilde bankada saklamaya başlayabilirsiniz.

Faiz oranları: Banka seçimi yapar iken ilgi etmeniz gereken en mühim detaylardan birisi de bankanın sunmuş bulunduğu faiz oranlarıdır. Bankadan alacağınız kredi kartı ya da kullanacağınız kredi tamamiyle bankanın sunmuş bulunduğu faiz seviyesindan etkilenir ve bu halde yüksek faiz seviyesine sahip bir banka ile çalışmak sizin amacıyla dezüstünlüklı bir hal olabilir. Finansal halunuzu ve bütçenizi göz önünde bulundurarak seçmeyi düşündüğünüz bankanın faiz oranlarının size ideal olup olmadığını anlayabilirsiniz. Dolayısıyla, bankanızı seçmeden evvelce yapmanızı önerdiğimiz ilk şey mevduat faiz oranlarını araştırmanizdir. Bu faiz seviyesi bankadan kredi kullanmayı düşündüğünüz takdirde etkileneceğiniz faiz seviyesidır. Farklı bankaların faiz oranlarını yukarıda saydığımız maddeleri de hesaba katarak karşılaştırarak hangisinin size en ideal bulunduğuna karar verebilirsiniz.

Bankacılık masrafları: Bankaların hesap kapama ücreti, erken para çekme ücreti, harç ve aynısı bankacılık masrafları değişim göstermektedir. Farklı bankaların bankacılık masrafların karşılaştırarak banka seçiminizi yapmanızı önermekteyiz. Bunun yanında, şayet sık seyahat eden biriyseniz bankaların vatan dışı ATM ücretlerini, bu ATM’lerden para çekerken sizden ekstra ücret talep edilip edilmediğini, ediliyorsa ne kadar edildiğini göz önünde bulundurmak her vakit sizin yararınıza olacaktır.

Ekstra hizmetler ve teşvikler: Bankalar müşterilerine değişik hizmetler sunmaktadır. Bankaların sunmuş bulunduğu poliçe alma, alışveriş, yatırım fonları vesaire hizmetleri inceleyerek, size sunmuş bulunduğu hizmetleri kıyaslayarak kendinize en ideal bankayı seçebilirsiniz. Ayrıca, bankaların sunmuş bulunduğu kredi kartlarını araştırmak de banka seçimi yapar iken daha kolay karar vermenizi sağlayabilir. Bazı bankaların öğrencilere daha çok imkân sunmuş bulunduğunu ya da çeşitli hizmetlerden bedava yararlanmalarını sağladığını da atlamayalım. Eğer öğrenciyseniz seçmeyi düşündüğünüz bankanın size sunmuş bulunduğu imkanları ayrıntılı bir şekilde araştırmak üstünlükınıza olacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!