Kredi Teminatları Nelerdir? Kredi Alırken Teminat Nasıl Gösterilir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim, tatil ve nakit ihtiyacını karşılamanın yanı sıra, araba ya da ev alabilmek amacıyla de kredi tüketimi sık sık tercih edilmektedir. Fakat kredi kullanmak fakat ayrıntılı bir tetkik yapıldığında ve ödeme güçlüğü oluşturmadığında mantıklı bir araçtır. Kredi alarak nakit ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilir ve tespit edilen faiz civarlarına göre belirli bir vadede borcunuzu ödeyebilirsiniz. Diğer yandan birtakım bireysel kredilere oluşturulan müracaatlar kısa vakit içersinde sonuçlansa ve rastgele bir ek koşul lüzumtirmese de, birtakım kredi çeşitlerinde dilenen koşulları sağlamak önemlidir. Bu koşullar arasında bankaya teminat göstermek, ilk sırada yer alabilmektadır. Yazımızda kredi teminatları ile ilgili ayrıntılı bilgi vereceğiz.

Kredi Teminatları Nelerdir?
Bankalar amacıyla kredi müracaatı sırasında teminat gösterilmesi, söz hususu borcun problemsiz şekilde geri ödenebileceğine dair emniyet sağlamaktadır. Bu noktada kredi müracaatlarında teminat gösterilmesi bankalar doğrulusunda lüzumtiğince önemsenen bir konudur. Çünkü teminat bankanın alacaklarını tahsil edememesi neticesinde alacakların kısmen ya da tamamiyle emniyet altına alınmasını sağlamaktadır. Kredi teminatları söz hususu bulunduğunda ise, iki türde teminattan bahsedebiliriz. Bunlar kişisel ve parasal teminatlardır.

Şahsi teminat söz hususu bulunduğunda, kredi borcuna karşılık üçüncü bir şahsın borcu ödeyeceğine dair kefil olması lüzummektedir. Kefil olan kişi, kredi teminatı olarak sayılmaktadır. Çünkü asıl borçlunun borcunu ödeyememesi halinde, bütün yükümlülükler kefil doğrulusunda karşılanacaktır.

Maddi teminat ise, bankanın borcun ödenmemesi halinde alacaklarını tahsil etmek amacıyla kullanabileceği taşınmaz mallar manasına gelmektedir. Ev ve arsa gibi taşınmazlar parasal teminat olarak kabul edilirken, bireyin kredi müracaatı sırasında belge olarak sunmuş bulunduğu maaş bordrosu da bu teminat çeşidine dahildir. Alacak senetleri ve çekler de bankalara kredi teminatı olarak gösterilebilecek varlık çeşitleri arasında yer alabilmektadır.

Kredi Alırken Teminat Nasıl Gösterilir?
Kredi alırken bankanın ilk düşündüğü şey, verdiği kredinin aylık borçlarının saatinde ödenip ödenmeyeceğidir. Bu amaçla teminat talep edilir ve böylelikle alacakların tahsil edilmemesi halinde banka kendini emniyet altına alarak borç sayısını bir şekilde karşılayabilmesi sağlanır. Kredi alırken hangi belgelerin lüzumlu bulunduğu genelde bilinse de, kredi teminatı söz hususu bulunduğunda fazlası bireyin çok bilgi sahibi olmadığı söylenebilir.

Kredi alırken teminatı göstermek lüzumse bile, kimi vakit bu teminatların çok büyük varlıklar olmasına lüzum yoktur. Bireysel kredilerde yüksek meblağlar haricindeki müracaatlarda, bankalar yalnızca maaş bordrosunu yeterli bir teminat olarak kabul etmektedir. Kişinin bankaya sunmuş bulunduğu maaş bordrosu ekonomik hali gösterdiği amacıyla, bankalar alıncak kredinin taksitlerinin ödenip ödenmeyeceğini rahatlıkla anlayabilir. Fakat konut kredisi gibi yüksek rakamların ilgi çektiği kredi çeşitlerinde, teminatların değişmesi mümkündür. Kimi vakit kredi müracaatı yapan bireyin finansal geçmişi nedeniyle kişisel teminat talebinde bulunulması mümkündür.

Bankalar şirketler doğrulusunda talep edilen kredilerde parasal teminat sunulması istenmektedir. Firmaların talep ettiği yüksek meblağlı kredilerde bankanın kendini emniyet altına alabilmesi amacıyla ev ya da arsa gibi taşınmazların teminat olarak gösterilmesini isteyebilir. Diğer yandan şirket sahibi çek ya da alacak senetlerini de teminat olarak göstererek kredi müracaatının onaylanmasını sağlayabilir.

Kredi alırken teminat göstermek yalnızca bankalar amacıyla değil, şahıslar amacıyla de faydalıdır. Çünkü gösterilen teminatlar ile bankaya rastgele bir ödeme güçlüğü yaşamayacağınızı kanıtlayabilirsiniz. Diğer yandan bu teminatlar yardımıyla kredi miktarı da daha çok olabilir. Çünkü yalın maaş bordrosu ile müracaat oluşturulan kredinin miktarı, taşınmaz malların teminat gösterildiği bir kredi miktarından daha az olacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!