Banka Kredisine Kefil Olma Şartları Nelerdir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ev ya da araba alabilmek ya da nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla bankalara başvurmak fazlası şahıs amacıyla ilk seçenektir. Banka kredisi alırken fazlası şartın karşılanması gerekirken, kimi vakit kefil istenmektedir. Kredi onayının verilmesi amacıyla müracaat yapan bireyin sicili ayrıntılı olarak incelenmektedir. Daha evvelce çekilen kredilerin borcunun saatinde ödenmesi ya da kredi kartı borç ödeme bağımlılıkları gibi fazlası hal kredi onayına tesir etmektedir. Birey daha evvelceki borçlarını ödememişse ya da geciktirmişse kredi notu düşer ve bu da kredinin onaylanmasını engelleyebilir. Bu gibi bir halde banka kredi vermek amacıyla kefil talep edebilir. Peki, banka kredisine kefil olma şartları nelerdir?

Banka Kredisi İçin Kimler Kefil Olabilir?
Banka kredisi çekmek isteyen bir şahsa kefil olacaksanız banka size bütün detayları verecektir. Çekilen kredinin tutarı, taksit adedi ve faiz gibi fazlası hal ile ilgili bilgilendirilmeniz önemlidir. Diğer yandan kefil olan şahıs kredinin faizli miktarı amacıyla imza atmış olacaktır. Fakat bugünümüzde kefil olmak amacıyla yalnızca imza atmak yeterli değildir. Eğer kefil evli ise, resmi nikahlı bulunduğu eşinin bu hale onay vermesi gereklidir. Aynı vakitte kefilden maaş bordrosu da istenebilir. Banka kredisine kefil olmak şayet kredi ödenmezse borçları sizin üstleneceğiniz manasına geldiğinden, bu tür bir halde borcu ödeyeceğinizi bankaya taahhüt etmeniz gereklidir.

Kefil Olmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?
Banka kredisi çekerken kefil olacak bireyin rastgele bir tekleme halinde borcu ödeme yükümlülüğü vardır. Bu amaçla bankalar kredi müracaatı esnasında kefil talep ettiklerinde kefilin bilgilerini alır ve ayrıntılı  yapar. Eğer kefilin kredi sicili kötü ya da kredi notu düşükse bankanın krediye onay verme olasılığı de düşmüş olur. Bazı bankalar kredi notu üstünde çok dursa da şayet kredi tutarı düşükse kefilin kredi notu belirleyici faktör olmayabilir. Bu amaçla kefil olmak amacıyla kredi notunun kaç olması gerektiğine dair net bir bilgi yoktur.

Banka Kredisine Kefil Olan Kredi Çekebilir Mi?
Başka birinin banka kredisine kefil bulunduğu amacıyla daha sonra kredi çekemeyen fazlası şahıs bulunmaktadır. Bunun sebebi ise kefil olunan bireyin kredi ödemelerini saatinde yapmamış olmasıdır. Bankalar kredi müracaatında tespit edilen vatandaşlar amacıyla ayrıntılı yaptığından şahıs şayet daha evvelce kefil olmuşsa ve ödemelerde problem yaşanmışsa mali geçmişinde bütün detaylar yer alır. Bu amaçla olumsuz bir hal bulunduğunda kefil olan bireyin ardından kredi müracaatına onay alması zorlaşabilir. Fakat kefil bulunduğunuz şahıs ödemelerini derli toplu ve aksatmadan yapmış, meşru takibe takılmamışsa, sizin de kredi notunuz yüksekse kredi çekmenizde rastgele bir problem olmayacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!