Arsa Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun vadede kazanç elde etmek ve risksiz bir yatırım gerçekleştirme isteyenler amacıyla arsa satın alabilmek iyi bir alternatif olarak kabul edilir. Ancak tekrar de arsa yatırımı söz hususu bulunduğunda ayrıntılı tetkik yapılmalı ve birtakım noktalara ilgi edilmelidir.

Arsa Yatırımı Kârlı Mı?
Artan konut fiyatları yatırım gerçekleştirme isteyen fazlası bireyi arsa satın almaya teşvik etmektedir. Elinizdeki nakit para azsa konut satın almanız olası olmayabilir. Ancak ideal bir arsa bulmanız olasıdır. Bu noktada ise fazlası şahıs arsa yatırımının karlı olup olmadığını merak ediyor. Arsa yatırımı doğru yapıldığı takdirde karlı olsa da kazanç elde etmek amacıyla uzun vadeli bir bekleme zamanı bulunduğunu bilmeniz gerekmektedir. İyi bir noktadan alınmış olan arsalar seneler içerisinde değerlenecek ve kazanç sağlayacaktır.

Arsa Yatırımı Nasıl Yapılır?
Arsa yatırımı yapar iken paranızı iyi değerlendirmek ve ardından kazanç elde etmek amacıyla birtakım hususlara ilgi edilmesi gerekmektedir. Arsa yatırımı yapar iken ilgi edilmesi gerekli olanlar ise şu şekildedir;

Arsa yatırımı gerçekleştireceğiniz yerin tarla, arazi, bahçe ya da bağ olup olmadığını denetim etmeniz gerekir. Çünkü bütün şunlar birbirinden değişiktir ve ileriye yönelik düşünceniz neyse ona göre bir arsa satın almalısınız. Arsa üstüne konut yapılabilirken tarlanın üstünde yalnızca tarım yapabilirsiniz. Eğer arsayı ardından konut gerçekleştirme amacıyla kullanacaksanız tarla olarak kayıtlı bir yer almamalısınız.

Satın almayı düşündüğünüz arsanın imar planı üstüne ayrıntılı tetkik yapmanızı öneririz. Arsanın kayıtlı bulunduğu belediye bu husus ile ilgili ayrıntılı bilgi verecektir. Aynı vakitte arsaya ne kadar inşaat yapılabileceğinin de verisini alın. Çünkü arsanın sayısal değeri yapılacak inşaata göre değişmektedir.

Arsa yatırımında en mühim husus konumdur. Uzun vadeli de olsa ardından arsadan kazanç elde etmek istiyorsanız konumu ona göre belirlemeniz gerekir. Arsanın yakınındaki nüfus kadar ticaret ve üretimin artışı da sayısal değerin artmasına neden olmaktadır.

Arsa satın alırken resmi işlemler esnasında ilgili olun. Kapora vermeden evvelce ilgili olun ve ayrıntılı bir tetkik yaptığınızdan emin olun. Tapu işlemleri esnasında itinalı olun ve evraklardaki bulguların doğruluğunu denetim edin.

Satın alabilmek dilediğiniz arsanın üstünde borç olup olmadığını denetim edin. Eğer arsa üstünde borç varsa satış prosedürü gerçekleşmeyecek olsa da ilgi etmenizde yarar var. Borç varsa arsa sahibinin borçları kapatmasını bekleyin.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!