Aktif Rasyosu Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) doğrulusunda bankaların daha çok kredi vermesinin önünü açan bir program olarak belirtiler aktif rasyosu ile ilgili oluşturulan haberler merak uyandırdı. Buna göre aktif rasyosu denklemi ile bankaların gelirli oranlarda kredi vermesinin yanı sıra menkul değer alması ve TCMB ile swap (takas) yapmaları da isteniyor.

Aktif Rasyosu Denklemi Hakkında Detaylar
Koronavirüs döneminde ekonomideki olumsuzlukları en aza indirmek amacıyla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu doğrulusunda programa koyulan aktif rasyosu denklemine göre bankaların topladıkları mevduat ile bu kaynakları değerlendirdikleri krediler, swap işlemleri ve menkul değerler arasında denge kurmalıdır. Yapılan bildirime göre aylık aktif rasyosu ortalamasının katılım bankaları amacıyla %70, mevduat bankaları amacıyla ise %90’ın altına düşmemesi gerekiyor. Buna göre mevduat toplamasına karşın kredi verme konusu ile ilgili isteksiz olan bankalar BDDK’nın yol haritasına göre belli cezalarla teşvik edilecek.

Aktif Rasyosu Kaldırıldı Mı?
Pandemi ile birlikte ekonomik problemlerin en aza indirilmesini hedefleyen aktif rasyosu, krediye gereksinimi olan reel sektörü desteklemek hedefiyle bir çıkış noktası olarak düşünülmüştü. 1 Ekim 2020 tarihinde aktif olarak kullanılmaya başlanan aktif rasyosu, normalleşme süreci adımında tekrardan değerlendirilerek işlevini tamamladığı gerekçesi ile 31 Aralık 2020 tarihinde kaldırıldı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!