Olumsuz Kredi Başvuruları Ne Kadar Sürede Silinir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi başvurusu yapmak, nakit ihtiyacını karşılamanın en çok tercih edilen yollarından biridir herkesin bildiği üzere. Eğer kişi kredi alabilmek için gereken şartları yerine getirmişse, başvurusu olumlu sonuçlanır ve ihtiyacı olan nakit parayı almaya hak kazanmış olur. Ancak her zaman kredi başvuruları olumlu sonuçlanmaz ve olumsuz sonuçlanan kredi başvuruları da bankalar nezdinde iyi bir profil oluşturmaz. Kredi başvurusu yaptıktan sonra olumsuz cevap alan kişiler, bundan sonraki sürecin nasıl işlediğini merak etmektedir. Yazımızda olumsuz sonuçlanan kredi başvurularına dair tüm merak edilenleri cevaplayacağız.

Kredi Başvurusu Olumsuz Olursa Ne Olur?

Bankalar belirli prensiplere bağlı olarak, başvuru sahiplerine kredi sağlamaktadır. Ancak bu kriterler karşılanmaz ve kredi başvurusu olumsuz sonuçlanırsa, kişi bankalar için ideal bir müşteri profilinde olmadığını göstermiş olur. Bunun yanı sıra kredi başvurusu olumsuz sonuçlanan ve ardından farklı bankalara tekrar tekrar başvuru yaparak yine olumsuz yanıt alanlar, uzun bir süre kredi alma şanslarını kaybedebilir. Kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanması, istenen şartlara uymadığınızı göstermektedir. Bu durumda farklı bir bankaya da başvursanız, yine aynı cevabı almanız çok yüksek bir ihtimaldir. Çünkü bankaların hepsi tek bir sisteme bağlıdır ve aralarında bilgi akışı sağlanmaktadır. Örneğin eğer bir kişi kredi borçlarını ödemediği için yasal takibe alınmışsa, ilerleyen zamanlarda sadece kredi aldığı banka için değil, tüm bankalar için olumsuz bir imaj yaratmış olur. Bu nedenle kredi başvurusu yapmadan önce mutlaka kredi notunuzun yüksek olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda talep ettiğiniz kredi miktarının, belgelenebilir gelirinizle tutarlı olup olmadığını belirlemek de önemlidir. Bunun dışında kredi kartı veya kredi borcu ödemelerinizi vade tarihlerine uygun şekilde düzenli olarak ödemek, kredibilitenizi arttıran bir durumdur. Dolayısıyla kredi çekmeden önce mutlaka bankaların prensiplerine uygun bir finansal geçmişinizin olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Olumsuz Kredi Başvuruları Ne Kadar Puan Düşürür?

Olumsuz gerçekleşen kredi başvuruları kredi notunu düşürmekte ve bu da sonraki dönemde kredi başvurunun olumlu sonuçlansa bile, daha düşük miktarda kredi almanıza sebep olabilir. Kredi başvuruları olumsuz sonuçlanan kişiler kredi puanının ne kadar düştüğünü merak etse de, bunun için net bir puan kısıtı bulunmamaktadır. İlk kez olumsuz yanıt alan ve sonrasında tekrar başvuru almayan bir kişinin kredi puanı çok daha az düşerken, art arda kredi başvurusu yaparak hepsinden olumsuz yanıt alan bir vatandaşın kredi puanı çok daha fazla düşecektir.

Kredi Başvurusu Olumsuz Sonuçlanan Müşteri Tekrar Ne Zaman Başvuru Yapabilir?

Kredi başvurusu yaptıktan sonra, bankalar sizin harcama alışkanlıklarınızı izleyerek buna göre bir cevap vermektedir. Eğer başvurunuz olumsuz sonuçlandıysa, tekrar başvuru yapmadan önce bir önceki başvurunuz silinene kadar beklemeniz gerekmektedir. Olumsuz sonuçlanan kredi başvurularının silinme süresi ise 180 gün olarak belirlenmiştir. Bu süre zarfında kişi tekrar tekrar başvuru yaparsa, her bir başvurunun silinmesi yine 180 gün olacaktır. Diğer yandan kredi kartı, ek hesap ve limit artırımı gibi tüm finansal başvuruların ve geçmiş hareketlerin tek bir noktada toplanarak değerlendirildiğini bilmek de önemlidir. Çoğu özel banka kredi başvuru sayısı ile alakalı olumsuz bir durum oluşmasına izin vermezken, bazı bankalar kişi 6 kere üst üste başvuru yapıp olumsuz sonuç aldığında kredi vermeyebilir. Dolayısıyla olumsuz sonuçlanan kredi başvurunuz varsa, yeniden nakit ihtiyacınız kredi çekerek karşılayabilmek için gerekli süreyi beklemek daha soğru bir yaklaşım olacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!