Kredi Notunun Krediye Etkisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi Notunun Krediye Etkisi

Kredi notu bir bireyin geçmişte bankalarla olan finansal geçmişi ile ilgili, kredi verecek bankalara müşteriye güvenme noktasında karar vermesini sağlayan bir bilgidir. Bu bilgi ya da kredi notu, geçmiş yıllarda kredisini eksik ödemiş ya da hiç ödememiş olan müşterileri, kredi kart borcunu geciktiren müşterileri ya da haciz sorunu olan müşterilerin bilgilerini görerek, onların kredi başvurusunu değerlendirmesinde bankalara yardımcı olmaktadır. Bankalar, her kredi başvurusunda bulunan kişilere kredi vermez. Bankalar kar etmek amacı ile faizli kredi verirler. Dolayısıyla ödedikleri paraları geri almak isterler. İşte bu yüzden başvuruları değerlendirirken belli kriterlere göre hareket ederler. Kredi notu da bu kriterlerden biridir.

Kredi Notunun Krediye Etkisi

Kredi Değerlendirme Aşamasında Risk Belirleme

Bankalar kişilere veya kurumlara (tüzel kişilik) kredi vermeden önce bunların finansal-ticari geçmişi hakkında bilgi alabilecekleri KKB’ye başvururlar. Bu kuruluş, tüm müşterilerin bilgisine sahiptir. Bankaların da kendi müşterileri için yıllar içinde oluşturdukları kredi notu benzeri sistemleri vardır. Ancak bu veri deposu sadece kendi müşterileri için olabilir. Başka bankalarla çalışan müşterilerin de bilgisini almak için KKB en doğru puanı verir.

 Kredi Notu Risk Dereceleri

Müşterilerin 0-700 arasında kredi notu alması onların en riskli müşteri olduğunu gösterir. 1500-1700 puan aralığında olan müşteriler ise iyi durumda değerlendirilir. Daha yüksek puanlı olanlar ise kredi verilebilir müşterilerdir.

Kredi Notu Düşük Olan Müşteriler de Kredi Alabilir mi?

Kredi notu düşük olan müşteriler, çeşitli bankalar tarafından bazı teminatlar alınarak, kredi verilebilir müşteriler olarak görülebilirler. Kişiler kefil gösterme, tapu ipotek ettirme, araç dükkan arazi gibi mal varlıklarını ipotek ettirerek, kredi alabiliyorlar.

Kredi Notu Yüksek ama Geliri Yoksa

Bir müşterinin geçmişte sorunsuz çalışması bankaların takdir ettiği bir durum ama sıfır gelirle kredi alması imkansızdır. Ne kadar sağlam çalışmış olursa olsun, müşterinin, krediyi ödeyebileceğini gösteren kefil veya ipotek ettireceği bir mal varlığı olmadan, sıfır gelirle kredi alamaz.

Kredi notu Tek başına Kriter Değildir

Kredi notu müşterinin borcunu sorunsuz ödeyip ödemeyeceği konusunda bankaya ipucu verebilir ama tek başına bir kriter değildir. Her banka, teklifi ne kadar cazip olursa olsun kendi parasını güvende tutmak ister. Bu nedenle kolayca kredi alabilmenin yolu düzenli bir gelir ve pürüzsüz bir finans geçmişi ile beraber yüksek bir kredi notudur.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!