Kredi Mikrofinans Nedir? MikroKredi Nasıl Alınır?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kendi işini kurmak isteyen çoğu kadın nakit gereksiniminı karşılamak amacıyla kredi müracaatında bulunmayı ilk ismim olarak görüyor. Fakat yeterli geliri olmayan kadınların kredi isteği bankalar doğrulusunda olumsuz olarak yanıtlanabiliyor. Bu halde ise mikrofinans yöntemlerinden biri olan mikrokredi döneme giriyor ve kadınların işlerini kurmaları amacıyla lüzumlu nakit gereksinimi sağlamalarına yardımcı oluyor. Yazımızda mikrofinans ve mikrokrediye dair detaylar yer almaktadır.

Mikrofinans Nedir?

Bankacılık ve alakalı hizmetlere erişim zorluğu çeken ufak işletmeler amacıyla sağlanan finansal hizmet olarak adlandırabileceğimiz mikrofinans, üyelere finansal hizmet sunabilmek amacıyla iki ana mekanizma kapsamında prosedür yapar. Buna göre bireysel girişimcilerin yanı sıra ufak işletmeler amacıyla sağlanan temas tabanlı bankacılık modeli ya da mikrokrediler ve başka hizmetler amacıyla takım olarak müracaatta tespit edilen takım tabanlı model döneme girmektedir.

 

MikroKredi Kimlere Verilir?

Dar gelirli olan ve kendi işini kurmak isteyen her kadın mikrokredi müracaatında bulunabilir. Aynı vakitte en az 5 bayanın bir araya gelerek mikrokredi amacıyla müracaatta bulunması lüzumludur. Sermaye olarak tercih edilen mikrokredi 100 TL ile 1000 TL arasında veriliyor. Fakat bunun amacıyla ilk olarak Türkiye Grameen Mikrofinans Programı 3 günlük eğitimin tamamlanması isteniyor.

 

MikroKredi Alma Şartları

Mikrokredi halihazırda kendi işlerini kurmak isteyen bayanlara destek ürünü olarak sunulduğundan belirli şartların karşılanması gerekiyor. Kurumlara bağlı olarak şartlar değişse de genel anlamda alttaki şartların yerine getirilmesi bekleniyor;

Aynı mahallede ikamet eden en az 5 bayanın bir araya gelmiş olması ve bu kadınlar arasında akraba bağının olmaması lüzumludur.
Mikrokredi müracaatı amacıyla rastgele bir yaş sınırı olmadığından her yaştan kadın müracaat yapabilir.
İş kurmak isteyen 5 bayanın iş fikirlerini belirlemesi ve projelerini anlatarak müracaatta bulunmaları amacıyla Türkiye Grameen Mikrofinans Programı üzerinden iletişime geçmeleri lüzumludur.
MikroKredi Nasıl Alınır?
Mikrokredi müracaatı amacıyla yukarıda belirti edilen şartları yerine getirdiğinizde görevliler sizi evinizde ziyaret ederek kurmak dilediğiniz işin detaylarına dair bilgi alır. Bu noktada ve müracaat sırasında rastgele bir belge istenmez. Eğer iş fikriniz beğenilirse 3 gün sürecek eğitime katılmanız lüzumludur. Daha sonra iş fikrinize ideal olan miktardaki kredi ödemesi yapılacaktır. İlk aşamada 12 ay vade ile 1000 TL ödeme yapılsa da işiniz gelişme kaydeder ve büyüme gösterirse ikinci yıl 12 ay vadeyle 2.000 TL’ye kadar ödeme alabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!